XVI Kurpiowskie Targi Rolnicze
16 września 2023 r. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka zorganizował cykliczną imprezę Kurpiowskie Targi Rolnicze. Od wielu lat wpisuje się ona w lokalny kalendarz wydarzeń, szczególnie dla mieszkańców Ostrołęki, okolicznych miejscowości i powiatów. Jak co roku zostało przygotowanych wiele stoisk wystawowych i występów artystycznych. Była to doskonała okazja do promocji produktów dla lokalnych firm, twórców ludowych, twórców rękodzielników, producentów produktów ekologicznych oraz instytucji działających w sektorze rolnictwa.
Mieszkańcy miasta Ostrołęki i okolicznych gmin mogli kupić produkty ekologiczne, miód pszczeli z kurpiowskich pasiek, sery, piwo kozicowe i wiele innych wyrobów.
Zanim rozpoczęło się oficjalne otwarcie, uczestnicy targów zostali zaproszeni na debatę pn „ Zdrowa żywność – zdrowe życie”, której przewodniczył Bogdan Bagiński dyrektor MODR Oddział Ostrołęka. W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Wiesław Przybylski, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł i dyrektor MODR Oddział Płock Wojciech Banaszczak.
Odbył się również konkurs o puchar Dyrektora MODR Oddział Ostrołęka na najlepszego dojarza Kurpiowskich Targów Rolniczych, który miał na celu wydojenie jak największej ilości mleka w przeciągu jednej minuty. Do konkursu przystąpiły 24 osoby. Pierwsze miejsce z wynikiem 2,00 l wydojonego mleka wywalczył Rafał Samsel , drugie miejsce zajął Michał Rolka – udoił 1,92 l mleka natomiast trzeci był Sebastian Krupka, który udoił 1,85 litra.
MODR Oddział Ostrołęka przygotował konkurs na ,,Najładniejsze Stoisko Produktów i Wyrobów Ekologicznych”. Każdy z wystawców otrzymał dyplom oraz nagrodę pieniężną.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Maria Prusaczyk – patchwork polski „ Krajobraz kurpiowski”, rękodzieło z drewna
II miejsce – Edyta Pliszka – Późniewska – kwiaty z bibuły, wyroby rękodzielnicze, tradycyjne wyroby regionalne, palmy, kierce, wyroby szydełkowe oraz kaftany
III miejsce – Andrzej Barwiński – wyroby z wikliny, napoje regionalne
Wyróżnienia:
1 Marta Butler „ Siemię się Ma”
2 Joanna Rudnicka „ Antidotum”
3 Teresa i Czesław Niedźwiedzcy – Pasieka Kurpik”
4 Marianna Pokora – twórczyni ludowa
5 Wiesław Kuskowski – twórca ludowy
6 Andrzej Staśkiewicz – rzeźba w drewnie
7 Sabina Mąka – produkty z mleka koziego
8 Jadwiga Niedźwiedzka – plastyka obrzędowa
9 Bożena Bochomulska – stroje ludowe
10 Czesława Lewandowska – twórczyni ludowa
11 Czesława Samsel – artykuły artystyczne, koronka
Odbył się także konkurs wiedzy o ekologii dla dzieci w dwóch grupach wiekowych I do lat 10 i II do lat 15. Każdy z 15. uczestników otrzymał nagrody.
Imprezie towarzyszyły występy: Wojciecha Bukowskiego (saksofon), KGW Jednorożec, KGW Wrzos z Myszyńca, Marka Przetakiewicza, Golden Ladies, Elżbieta Karnas, lokalnego artysty Adama Wołosza, pokaz karate KGW ,, Borówki” oraz pokaz zumby - Krystyny Pyskło. Ponadto został zorganizowany przez KRUS konkurs wiedzy o BHP.
Tekst:
Katarzyna Krupka
MODR Oddział Ostrołęka