Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Pszczoły i rolnictwo regeneratywne - wybrano najlepszych na Mazowszu!

To była już 29 edycja konkursu AgroLiga 2021. 2 lipca br. w Mszczonowie podczas seminarium podsumowującego etap wojewódzki konkursu AgroLiga 2021 na Mazowszu, poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów tegorocznej edycji – ludzi z pasją, dążących do innowacji, którzy z zamiłowaniem realizują się w branży rolniczej.

Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Najpierw przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie (na terenie województwa mazowieckiego organizacją tego etapu zajmował się Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie), a wyłonieni w nich mistrzowie mają szansę zdobyć tytuły mistrza kraju w kategorii ROLNIK i FIRMA.

Wśród uczestników seminarium znaleźli się rolnicy, doradcy oraz przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego, w tym laureaci z poprzednich lat konkursu AgroLiga. Wydarzenie odbyło się w ramach operacji „Konkurs AGROLIGA 2020 i 2021 – etap wojewódzki”, realizowanej w ramach dwuletniego planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 przez konsorcjum pięciu Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego: lidera - Zachodniopomorskiego z siedzibą w Barzkowicach oraz Mazowieckiego z siedzibą w Warszawie, Podlaskiego z siedzibą w Szepietowie, Warmińsko - Mazurskiego z Olsztyna, Kujawsko - Pomorskiego z Minikowa.

- Witam Państwa z pełnym szacunkiem i podziwem dla waszych dokonań i pracy. Pamiętajcie, że drzwi MODR Warszawa są dla was zawsze szeroko otwarte - zwrócił się do laureatów Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa, rozpoczynając galę wręczenia nagród. Zapraszając na scenę Józefa Grzegorza Kurka - burmistrza Mszczonowa, który już w ubiegłym roku zaprosił MODR Warszawa do podsumowania AgroLigi 2021, właśnie w Mszczonowie, dyrektor Piotrowski podziękował za zaproszenie, gościnność i współpracę. 

Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa - wita Gości

Józef Grzegorz Kurek - burmistrz Mszczonowa, zaprosił laureatów do Mszczonowa

Dyrektor Sławomir Piotrowski z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem - otwierają galę

Goście uroczystości wysłuchali wykładu dr inż. Aleksandra Bomberskiego – krajowego brokera innowacji na temat: „Zarządzanie rozwojem w sektorze rolnym – wzrost konkurencyjności, innowacyjność i nowe technologie w rolnictwie" i obejrzeli film, którego bohaterami było 12 laureatów konkursu AgroLiga 2021 z województwa mazowieckiego.

Uczestnicy podziwiali kreatywnych i konsekwentnie realizujących swoje plany gospodarzy i menagerów oraz ich nowoczesne gospodarstwa otwarte na innowacyjność w każdej dziedzinie. W tej edycji szczególnie zwracano uwagę na wspólnotę rodzinną, wykorzystanie potencjału mieszkańców regionu, szacunek dla tradycji, gospodarstwa prowadzonych przez przedsiębiorczych, odważnych w wyborach i decyzjach ludzi. Na scenie pojawiali się kolejni bohaterowie mazowieckiej edycji AgroLigi, na których czekały wyrazy uznania i prezenty wręczane przez przedstawicieli KOWR na czele z Jackiem Malickim - zastępcą dyrektora Oddziału Terenowego, Mazowieckiej Izby Rolniczej z Witoldem Konarskim, KRUS z  Włodzimierzem Ćwilem - zastępcą dyrektora i Małgorzatą Szymańczak - kierownikiem PT Grójec. Nagrody wręczali starostowie powiatów, burmistrzowie, wójtowie i inni przedstawiciele lokalnych społeczności. Wśród wręczających byli również Adam Tarkowski i Tomasz Skorupski - zastępcy dyrektora MODR Warszawa.

MISTRZ - kategoria ROLNIK

Tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii ROLNICY otrzymali Dorota i Rafał Niesłuchowscy,

prowadzący gospodarstwo położone w Bylicach (gmina Świercze, powiat pułtuski), które należy do rodziny od połowy XIX wieku. Właściciele są już szóstym pokoleniem mieszkającym i pracującym w tym miejscu. Podstawowym profilem gospodarstwa jest prowadzona na ponad 100 ha produkcja roślinna. Główne uprawy to pszenica ozima, pszenżyto ozime, kukurydza na ziarno, rzepak ozimy i łubin. W ramach współpracy z Syngenta sp. z o.o. prowadzone są pola demonstracyjne dla uprawy nowych odmian kukurydzy. Na części gruntów stosowana jest już od 10 lat uprawa bezokrowa i agregowanie maszyn. Dzięki takim zabiegom ogranicza się parowanie wody z gleby, dzięki czemu utrzymywane jest dobre nawilgocenie gleby. Gospodarze korzystają z materiału kwalifikowanego odmian, które są dostosowane do warunków klimatycznych i glebowych. Nowoczesny park maszynowy wyposażony w systemy nawigacji pozwala precyzyjnie stosować nawozy i środki ochrony roślin. Gospodarstwo realizuje zasady rolnictwa regeneratywnego dążąc do zrównoważonego rozwoju. Gospodarz został wybrany na sołtysa i delegata do Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Mistrzowie województwa mazowieckiego w kategorii ROLNIK - Dorota i Rafał Niesłuchowscy podczas wręczenia nagród

WICEMISTRZ - kategoria ROLNIK

Tytuł wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii ROLNIK otrzymała Agnieszka Piętka.

Pani Agnieszka prowadzi gospodarstwo rolne wspólnie z mężem od 2005 roku. Główny kierunek to produkcja mleka i przetwarzanie pozyskiwanego surowca we własnym gospodarstwie. Stado składa się z 30 sztuk krów mlecznych i 30 sztuk młodzieży. Gospodarstwo nie dąży do wysokiej wydajności, ale stawia na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Zwierzęta od maja do listopada przebywają na pastwiskach, natomiast system żywienia oparty jest na zielonce, sianie i sianokiszonce. Przygoda z serami rozpoczęła się 5 lat temu, początkowo hobbistycznie. Sery szybko zdobyły uznanie nie tylko rodziny, ale konsumentów i podjęto decyzję o budowie małego zakładu MOL w zakresie przetwórstwa mleka, która częściowo sfinansowano ze środków PROW 2014-2020. Obecnie zakład przerabia 400l mleka dziennie. Asortyment produktów stale się powiększa – wytwarzanych jest ok 20 smaków serów podpuszczkowych, a także sery dojrzewające, kwasowo-podpuszczkowe, twarożki, jogurty naturalne, kefiry, masło i maślanki. Kolejnym kierunkiem rozwoju gospodarstwa jest Zagroda Edukacyjna „Ranczo na Kolonii” – dopełnienie koncepcji produkcji serów z własnego surowca i uroków okolicy.

Wicemistrz województwa mazowieckiego w kategorii ROLNIK - Agnieszka Piętka podczas wręczenia nagród

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2021 w kategorii ROLNICY:

- Roman Napiórkowski (gmina Radzanów, powiat białobrzeski) – gospodarz łączy nowoczesne rozwiązania z tradycyjnymi metodami uprawy. Rolnik gospodaruje na powierzchni 19,72 ha użytków rolnych. Jest to gospodarstwo ukierunkowane na produkcję sadowniczą ekologiczną. W gospodarstwie znajdują się uprawy ekologiczne aronii, porzeczki czerwonej, borówki wysokiej, jabłoni. Gospodarz to także miłośnik koni rasy małopolskiej, Arab oraz Shire w gospodarstwie swoje miejsce znalazły również kozy. Z uprawianych w gospodarstwie owoców wyciskany jest naturalny sok i sprzedawany w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Naturalny sok z owoców uprawianych w systemie rolnictwa ekologicznego to jeden z flagowych produktów gospodarstwa.

- Zdzisław Kaczmarzyk (gmina Tczów, powiat zwoleński) - gospodarz posiada 18 ha gruntów i uprawia pszenicę oraz jęczmień na sprzedaż. Zajmuje się także produkcją bydła mlecznego. Obecnie gospodarz ma 22 krowy i 10 sztuk jałówek. Gospodarstwo zmodernizowane jest dzięki środkom z Unii Europejskiej.

- Waldemar Ciepierski (gmina Czerwin, powiat ostrołęcki) – nowoczesne gospodarstwo ukierunkowane na chów i hodowlę bydła mlecznego. Właściciele gospodarują na 78 ha a uprawy podporządkowane są głównemu kierunkowi produkcji w celu zapewnienia odpowiedniej bazy paszowej. Kompletny i nowoczesny park maszynowy powstał przy współudziale funduszy unijnych. Obecnie w gospodarstwie utrzymywanych jest 186 sztuk bydła, w tym 108 krów mlecznych. Nowoczesna obora wyposażona jest m.in. w halę udojową typu „rybia ość”, robot do czyszczenia rusztu oraz system zarządzania stadem.

- Adam Lachowicz (gmina Iłów, powiat sochaczewski) – 11 ha gospodarstwo sadownicze, w którym większość uprawiana jest w ekologii. Głównym kierunkiem uprawy są jabłonie, śliwy i wiśnie. Dzięki środkom unijnym gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy, w tym niezwykle ułatwiający pracę kombajn do zbierania jabłek. Gospodarstwo posiada powierzchnię przechowalniczą na 500 ton. Owoce eksportowane są do Europy Zachodniej.

- Jacek Panek (gmina Brwinów, powiat pruszkowski)gospodarz zajmuje się produkcją warzyw (cebula, pietruszka, kapusta) i zbóż na powierzchni 20 ha od 1988 roku.

- Grzegorz Kaflik (gmina Brańszczyk, powiat wyszkowski) – 4 ha gospodarstwo rolne, w którym prowadzona jest także agroturystyka. Obiekt położony w malowniczej Puszczy Białej, jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Poza noclegami w gospodarstwie można wypożyczyć kajaki i rowery. Idealne miejsce do organizacji spotkań, biesiad i innych uroczystości.

MISTRZ - kategoria FIRMA

Tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii FIRMA otrzymała firma Miodziarze Sp. z o.o. – marka Pasieki Rodziny Sadowskich (gmina Stara Biała, powiat płocki), prowadzona przez Arkadiusza Sadowskiego, Jakuba Wilgosiewicza i Łukasza Michalaka.

Historia firmy to opowieść o pasji do pszczół, ludzkiej miłości i przyjaźni. Po 12 latach od powstania pierwszych uli są drugim największym gospodarstwem pszczelarskim w Polsce. Firma opiekuje się ponad 100 milionami pszczół, które podróżują po Mazowszu i Kujawach, a miody i produkty pszczele cieszą się uznaniem w najdalszych zakątkach kraju. Pasieka wędrowna licząca 3000 uli oraz kompleks budynków mający ok 2500 m2 (w tym budynki produkcyjne w których odbywa się konfekcja i przetwórstwo miodu) pozwalają na pozyskiwanie i przetwarzanie miodu na najnowocześniejszych w kraju maszynach i urządzeniach. Ambicją firmy jest ochrona pszczół nie tylko w zakresie zwiększania liczby roślin pszczelich, ale także w oparciu o akcję Chrońmy Pszczoły, czyli takie działania jak dodawanie do zamówień w sklepie internetowym paczkę roślin miododajnych, używanie materiałów biodegradowalnych i nadających się do recyklingu (less-waste), edukacja ekologiczna, współpraca z rolnikami w zakresie zasad stosowania oprysków czy wykonywanie nasadzeń roślinami miododajnymi. Współpracują z pszczelarzami z całej Polski i kupują od nich miód i produkty pszczele i wspierają tym samym rozwój biznesu pszczelarskiego w Polsce. W asortymencie obok tradycyjnych miodów znajdują się miody z naturalnymi dodatkami – kakao, orzechy czy liofilizowane owoce. Miody wyróżniają się nie tylko wspaniałym smakiem, ale także pięknym wyglądem. Etykiety, opakowania, oprawa graficzna - wszystko to zachwyca klientów. Firma zatrudnia ponad 70 pracowników, jednocześnie tworząc przyjazną i ciepłą atmosferę. W 2022 planowana jest budowa nowej rozlewni miodu o powierzchni 1500 m2 i powiększenie istniejącej pasieki, dzięki czemu będą największą pasieką w Polsce.

Mistrzowie województwa mazowieckiego w kategorii FIRMA - Miodziarze Sp. z o.o. podczas wręczenia nagród

WICEMISTRZ w kategorii FIRMA

Tytuł wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii FIRMA otrzymał Młyn Zbożowy Bracia Górscy z Repek w powiecie sokołowskim, prowadzony przez Bernarda Górskiego.

Jest to rodzinna firma kontynuująca wielopokoleniową tradycję młynarską Górskich sięgającą XIX wieku. Od 1896 roku przodkowie produkowali mąkę w młynach wodnych, wiatrakach, od silników spalinowych aż do zautomatyzowanych linii przemiałowych obecnych czasów. Jedyny przestój w ciągu ostatnich 125 lat miał miejsce w 1945 roku kiedy Zdzisław Jerzy Górski został wywieziony na Syberię. Zakład zaopatruje kilkadziesiąt zakładów piekarniczych, cukierni, pizzerii, garmażerii, dwa żeńskie zakony Benedtyktynek, które wypiekają opłatki, hostie i komunikanty, prawosławnych na prosforę, Ormian w podwarszawskich Ząbkach na chlebowe placki, starozakonnych z placu Grzybowskiego na koszerne chałki, razową żytnią na podlaskie „kopnięcie łosia” i inne tęgie trunki. Najbardziej stabilnym i długofalowym klientem są gospodynie z okolicznych miejscowości, które od kilku pokoleń przywożą wyprodukowane w swoich gospodarstwach ziarno, a zabierają gotowy produkt. W młynie można dostać takie produkty jak: mąka jasna, mąka pszenna ciemna o grubej strukturze, łamane żyto (produkt z oczyszczonego ziarna żyta delikatnie rozdrobnione), ciapati (produkt na bazie mąki pszennej Typ 650 z dodatkiem pszennych kaszek otrębowych), otręby pszenne, mąkę żytnią razową, mąkę pytlową oraz mąkę sitkową.

Wicemistrzowie województwa mazowieckiego w kategorii FIRMA - Młyn Zbożowy Bracia Górscy podczas wręczenia nagród

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2021 w kategorii FIRMA:

- Piotr Starzyński (gmina Nowy Duninów, powiat płocki) gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni ok 20 ha, w którym dominuje ekologiczna produkcja roślinna – głównie zboża i saradela. Produkcja towarowa prowadzona na gruntach klasy V jest zadowalająca, ale gospodarze poszukują rozwiązań, aby poprawić dochodowość gospodarstwa. Gospodarstwo rozwija się w ramach pozarolniczej działalności – początkowo usługowa stolarka budowlana, a z czasem agroturystyka. Drewniane domy agroturystyczne wykonane zostały w całości przez Pana Piotra, a położenie wśród malowniczych pól uprawianych ekologicznie w sąsiedztwie lasów i jezior gwarantuje niezapomniany pobyt.

- Centrala Nasienna w Warszawie Sp. z o.o. (gmina Pułtusk, powiat pułtuski). Głównymi działaniami firmy są produkcja i sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego nowoczesnych odmian zbóż, mieszanek traw, rzepaku, kukurydzy, roślin motylkowych i strączkowych, sadzeniaków ziemniaka oraz innych nasion rolniczych, a także handel zbożami konsumpcyjnymi i paszowymi. Corocznie przygotowywana oferta dostosowana jest do oczekiwań klientów, zmieniających się warunków rynkowych i klimatycznych. Przygotowywane odmiany roślin selekcjonowane są tak, aby w ofercie znajdowały się tylko niezawodne, wysoko plonujące i dobrze znoszące coraz częściej występujące ekstrema pogodowe. Firma od 70 lat darzona jest zaufaniem przez polskich rolników i otrzymała tytuł Gazeli Biznesu. Prezesem Zarządu Centrali jest Łukasz Jarkowski.

 

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

Podczas gali nie mogło zabraknąć spotkania teatralnego, do którego przyzwyczaja laureatów z poszczególnych lat - organizator etapu wojewódzkiego MODR Warszawa.  Tym razem goście obejrzeli jednoaktówkę Antoniego Czechowa "Niedźwiedź", w wykonaniu aktorów Teatru Rampa w Warszawie: Katarzyny Kozak, Roberta Kowalskiego i Andrzeja Niemirskiego.

 

MAMY MISTRZÓW KRAJU!

Niesamowitym finałem było spotkanie na scenie "świeżo upieczonych" laureatów województwa mazowieckiego z ubiegłorocznymi laureatami w kategorii ROLNIK - Moniką i Piotrem Wójcikami, prowadzącymi gospodarstwo szkółkarskie „Green Park” w Osuchowie (powiat żyrardowski, gmina Mszczonów). Państwo Wójcikowie 2 lipca w Pałacu Prezydenckim otrzymali z rąk Prezydenta RP tytuł MISTRZA KRAJU!

Wojciech Pysiak - przewodniczący Kapituły konkursowej Agroligi, który dołączył również do gali w Mszczonowie, prosto z finału Agroligi 2020 w Pałacu Prezydenckim poinformował, że także ubiegłoroczni mistrzowie województwa mazowieckiego w kategorii FIRMA - przedsiębiorstwo ROLMECH prowadzone przez Jana Różańskiego i synów, zostało uhonorowane tytułem WICEMISTRZA KRAJU

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, tym z ubiegłego roku i tym, którzy otrzymali te wyróżnienia i nagrody podczas gali w Mszczonowie. Dziękujemy sponsorom, dziękujemy Gościom gali, dziękujemy jeszcze raz burmistrzowi Mszczonowa i wszystkim osobom zaangażowanym w powodzenie tego przedsięwzięcia.

Do zobaczenia za rok!

 

Tekst:

Magdalena Kowalewska

Wojciech Asiński

MODR Warszawa

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 

 

Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Fotogaleria:

 

 

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.