MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Rozwijać czy ,,zwijać’’ gospodarstwo rolne?

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 daje wiele możliwości pozyskania funduszy na rozwój gospodarstw rolnych. Po wejściu Polski do UE niektórzy rolnicy wręcz zachłysnęli się możliwościami inwestycyjnymi i pisali wnioski o przyznanie pomocy finansowej na co się tylko dało, nie zawsze według rzeczywistych potrzeb.
Zdarzało się, że powodem zakupu nowych i ,,wypasionych” maszyn rolniczych był park maszynowy sąsiadów.

W wielu przypadkach były to inwestycje na kredyt. Oczywiście większość beneficjentów modernizacji wycofała podatek VAT od zakupionego sprzętu. Nie wszyscy jednak zdawali sobie sprawę, że Urząd  Skarbowy w perspektywie wieloletniej nie może wyjść na minus. Po kilku latach rolnicy są zobowiązani do zapłaty podatku VAT od produkcji rolnej, a zwroty z bieżącej działalności są znacznie mniejsze.
                                                         Trzeba zachować rozwagę
Są osoby, które wciąż szukają możliwości inwestowania, aby znów skorzystać na rozliczeniach z US. Jest to jednak zły powód do zaciągania kolejnych zobowiązań. Każdy rolnik zamierzający występować o fundusze z PROW 2014-2020 w najbliższych latach powinien wziąć pod uwagę kilka aspektów:
   -  swój wiek (im bliżej do emerytury, tym rozważniej inwestować),
   -  kto będzie następcą (jego wykształcenie i stan cywilny); lepiej nie uszczęśliwiać dziecka majątkiem wbrew jego planom),
   - zasoby gospodarstwa (materialne i finansowe – nie można dopuszczać do nadmiernego zadłużenia gospodarstwa).
   Środki finansowe z nowego PROW-u są znacznie trudniejsze do pozyskania. We wszystkich działaniach inwestycyjnych preferowane są określone obszary inwestowania: ochrona środowiska, produkcja zwierzęca, innowacje, przygotowanie do sprzedaży. Określono w PROW maksymalne kwoty dofinansowania i uzależniono je od kierunku i skali produkcji. Nie można zatem kupić takich samych maszyn, jakie były zakupione w ramach PROW 2007-2013, jeśli rolnik korzystał już z takiego dofinansowania. Chcąc aplikować o środki trzeba mieć produkcję towarową na określonym poziomie, a w wyniku realizacji operacji (zainwestowania środków unijnych) musi wzrosnąć dochodowość gospodarstwa i ten wzrost trzeba utrzymać do końca okresu związanego z celem. I, co najistotniejsze, wyniki ekonomiczne trzeba dokumentować, prowadząc uproszczoną rachunkowość rolną przez okres 5. lat od uzyskania płatności.
                                                    Nowe możliwości
Stworzono szansę rozwoju małych gospodarstw, w ramach działania ,,Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Środki będą dostępne dla rolników, którzy ze względu na małą skalę produkcji w poprzednim okresie nie mieli możliwości skorzystania z dofinansowania.
Szczególnie przemyślane powinny być inwestycje w budynki inwentarskie, gdyż są to bardzo duże koszty, które zwracają się w okresie wieloletnim, a w przypadku niepowodzenia zainwestowane pieniądze mogą być niemożliwe do odzyskania.             
Trochę mniejsze ryzyko pociąga za sobą zakup maszyn, gdyż te po okresie wygaśnięcia zobowiązania można sprzedać, nie ponosząc strat. Najbezpieczniejszą inwestycją w rolnictwie jest zakup gruntów rolnych, gdyż zawsze uprawa daje jakieś dochody i uzyskujemy corocznie dopłaty obszarowe, a w przypadku zaprzestania prowadzenia gospodarstwa, ziemię rolną można sprzedać lub wydzierżawić.
                                   Nie trzymajmy gospodarstwa za wszelką cenę             
Nie zawsze rozwój gospodarstwa jest ekonomicznie uzasadniony, świadczą o tym wyliczenia, jakie wykonujemy jako doradcy dla rolnika. Nie należy utrzymywać gospodarstwa za wszelką cenę. W niektórych przypadkach lepiej wykorzystać posiadane budynki do działalności gospodarczej, czy maszyny do świadczenia usług rolniczych. Na takie cele z PROW 2014-2020 można też uzyskać wsparcie w ramach działań ,,Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” czy ,,Rozwój usług rolniczych”.   
Posiadane grunty rolne rolnik może sprzedać lub przekazać na powiększenie innego gospodarstwa i skorzystać z działania „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Jeśli ma grunty słabej jakości i nie chce ich sprzedać ze względu na cenę lub z sentymentu do ,,ojcowizny’’, może je zalesić korzystając z działania ,,Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”.
Można mieszkać i pracować na wsi, niekoniecznie będąc aktywnym rolnikiem. PROW 2014-2020 daje szeroki wybór możliwości i ułatwia finansowo start zawodowy w wybranej branży. W efekcie sprzyjać to będzie rozwojowi obszarów wiejskich i poprawie komfortu życia na tych terenach.
Osoby starsze, bez zdeklarowanego następcy, ze złym stanem zdrowia, powinny szczególnie rozważnie podejmować decyzje w gospodarstwie, a może nawet zmierzać do zaprzestania działalności rolniczej. Są to trudne decyzje. Dlatego rolnik, nim zdecyduje się na działania inwestycyjne, powinien zastanowić się do kiedy nastąpi realizacja dotychczas zaciągniętych przez niego zobowiązań, spłata kredytów i uszanować wybór kariery zawodowej dzieci.
Przed emeryturą każdy z nas powinien zapewnić sobie dożywotnio ciepłe i niedrogie w utrzymaniu mieszkanie, zapasy środków finansowych na ,,czarną godzinę”, a rolnik  wyzbyć się gospodarstwa. Jeśli mamy siły i pasję, możemy zostawić sobie na własne potrzeby działkę przyzagrodową by uprawiać warzywa, owoce i kwiaty oraz hodować drób i króliki. Wtedy dzieci i wnuki będą chętnie odwiedzały rodziców i dziadków, których życie potoczy się spokojnie.
TEKST: Maria Brzezińska, MODR Oddział Poświętne
Przyg. A.D.

                                                                      


  

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2021 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.