Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Ogród bezpieczny dla dzieci

Ogród to miejsce, gdzie wszyscy lubią przebywać, jest on ciekawy zwłaszcza dla dzieci. Każdy właściciel ogrodu, w którym często przebywają małe dzieci, musi zwrócić uwagę na wiele szczegółów i elementów, aby nie stanowiły one zagrożenia.

 

Pierwszym ważnym elementem jest ogrodzenie posesji czy ogrodu. Musi być ono szczelne, a w momencie, gdy dzieci bawią się na świeżym powietrzu furtka i brama muszą być zawsze zamknięte. W gospodarstwie rolnym jest to szczególnie ważne, aby część gospodarcza była niedostępna dla małych dzieci. Elementy ogrodzenia nie powinny być zakończone ostrymi prętami ani drutem kolczastym.

Oczko wodne o głębokości większej niż 0,5 metra może być niebezpieczne dla dzieci bawiących się w ogrodzie, dlatego należy raczej zrezygnować z takiego elementu ozdobnego. Stawianie płotków i rozciąganie siatek wokół zbiornika może dodatkowo pobudzać ciekawość maluchów. Jeśli zbiornik wodny już jest w ogrodzie, to nie pozostaje nam nic innego jak stała opieka nad pociechami.

Niebezpieczne rośliny ozdobne

 

Niektóre popularne rośliny ozdobne mogą stwarzać niebezpieczeństwo, szczególnie dla maluchów, które lubią wszystko wkładać do buzi. Często całe rośliny zawierają w swoich tkankach substancje trujące. Najlepiej byłoby nie mieć tych roślin w ogrodzie, a jeżeli już są, to powinny być posadzone gdzieś na uboczu, w miejscu nieatrakcyjnym albo trudno dostępnym dla dziecka.

Do roślin bardzo niebezpiecznych należą:

- bieluń (datura) – jest to roślina pokroju krzaczastego, często uprawiana w dużych pojemnikach, największą ozdobą rośliny są duże lejkowate kwiaty, pojedyncze lub pełne o kształcie trąbkowym, liście są dość duże. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Rośliny zawierają duże ilości alkaloidów tropanowych, które wywołują halucynacje, spożycie dużej ilości może być śmiertelnie niebezpieczne;

- wawrzynek wilczełyko – to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów ozdobnych, często już w lutym lub marcu wytwarza różowe, pięknie pachnące kwiaty, gęsto osadzone na pędach zeszłorocznych. Latem na krzewie pojawiają się czerwone, kuliste owoce, które mogą swym wyglądem zachęcać do zjedzenia. Cała roślina jest silnie trująca, zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1-2 owoce mogą być śmiertelne. Owoce i liście zawierają trujące glikozydy. Roślina może działać szkodliwie również na skórę i błony śluzowe; już sam kontakt z nią może powodować zaczerwienienie, obrzęki oraz pojawienie się pęcherzy na skórze;

- cis pospolity – to znany wszystkim iglasty krzew ozdobny, często stosowany na żywopłoty formowane. Niektóre odmiany wytwarzają czerwone osnówki, które otaczają nasiona. We wszystkich częściach cisa, oprócz tej właśnie osnówki, znajdują się duże ilości trującego alkaloidu taksyny. Zatrucie może się zdarzyć przypadkowo, dotyczyć może przede wszystkim układu krwionośnego i serca;

- konwalia majowa – to znana bylina rosnąca w wielu ogrodach, jej pięknie pachnące, najczęściej białe kwiaty w kształcie drobnych dzwoneczków są niezaprzeczalnie ozdobą każdej rabaty. Po przekwitnięciu na roślinach mogą zawiązywać się czerwone, kuliste owoce. Wszystkie części rośliny są trujące, przy czym szczególnie wrażliwe na zatrucia są dzieci. Zatrucie objawia się zaburzeniami w czynnościach przewodu pokarmowego oraz pracy serca;

- rącznik pospolity - osiąga od 2 do 3m wysokości, często uprawiany jest jako jednoroczna roślina ozdobna sadzona w ogrodzie lub w pojemniku. Główną jego ozdobą są duże, zielonobordowe, dłoniasto klapowane liście przypominające kształtem liście kasztanowca. Owoce również mogą być akcentem ozdobnym, ponieważ przypominają małe, bordowe jeżyki i to one właśnie mogą przyciągać uwagę dzieci. Owoce zawierają nasiona wielkości do 2 cm, są one lśniące i mozaikowato zabarwione. Te ciekawie wyglądające nasiona zawierają białko rycynę, inne części rośliny również zawierają rycynę, ale w mniejszym stężeniu. Śmiertelne dla człowieka może być zjedzenie zaledwie trzech nasion rącznika.

 

Do roślin, na które trzeba zwrócić uwagę w ogrodzie przy obecności dzieci to również:

krzew ozdobny złotokap o pięknych, żółtych kwiatach (wszystkie części rośliny zawierają trujące alkaloidy paraliżujące nerwy), wynoszony na lato z domu oleander (cała roślina zawiera oleandrynę, która wywołuje, mdłości, wymioty, zaburzenia pracy serca, spożycie może być śmiertelne), tworząca piękne kwiatostany naparstnica purpurowa (liście zawierają toksyczne glikozydy mogące wywołać groźne zatrucia objawiające się zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, biegunką, wymiotami, skurczami naczyń wieńcowych), tojad mocny - bylina o charakterystycznych fioletowo-granatowych kwiatostanach (roślina zawiera bardzo silnie trujący alkaloid akonitynę, działa paraliżująco na nerwy i mięśnie, może powodować zatrzymanie pracy serca).

Rośliny ogrodowe mimo walorów ozdobnych mogą stanowić zagrożenie dla rozbawionych dzieci, kolczaste krzewy mogą dotkliwie pokaleczyć przebiegające między nimi dzieci. W sąsiedztwie placu zabaw, tarasu czy przy ścieżce nie powinny znaleźć się zwłaszcza berberysy, róże, pigwowce, ogniki. Jeżeli zależy nam na danej roślinie, wystarczy obok niej posadzić inne, które utrudnią kontakt z kolcami czy cierniami.

 

Kącik dla dziecka w ogrodzie

 

Ogród, to miejsce, które ma służyć zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dzieci potrafią wymyślać niesamowite zabawy i jeśli nie urządzimy im w ogrodzie placu zabaw, ryzykujemy, że zaczną kopać dołki i budować zamki na rabatach albo wdrapywać się na drzewa. Warto trochę ograniczyć inwencję dzieci i zorganizować im atrakcyjny i bezpieczny plac zabaw. Nawet w bardzo bezpiecznym ogrodzie nie powinno się zostawiać małego dziecka bez nadzoru. Plac zabaw musi być przede wszystkim dobrze widoczny z miejsca, w którym najczęściej przebywa opiekun (kuchnia lub pokój dzienny). Wyposażenie kącika dla dzieci to bardzo ważna sprawa, aby ograniczyć ryzyko stłuczeń i upadków do minimum należy podczas przygotowania pamiętać o tym, że:

> wyposażenie placu zabaw musi być dostosowane rozmiarami oraz wytrzymałością do wzrostu i wagi dziecka oraz powinno być wykonane z materiałów trwałych i dobrej jakości,

> konstrukcje z drewna powinny być starannie ostrugane, wygładzone i zaimpregnowane nietoksycznym preparatem,

> do łączenia elementów konstrukcji zamiast gwoździ lepiej stosować śruby ze stali hartowanej,

> gotowe sprzęty powinny pochodzić z wyspecjalizowanych firm,

> piaskownicę warto wyposażyć w ruchomą pokrywę,

> miejsce zabaw powinno być zacienione w godzinach południowych,

> nawierzchnia powinna w jak największym stopniu amortyzować upadki dzieci, np. trawnik, podłoże z piasku, drobnego żwiru rzecznego lub specjalnych elementów gumowych.

 

Anna Matyszczak

Oddział Siedlce

 

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.