Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Winogrona w ogródku

Historia winorośli sięga blisko 7 tysięcy lat. Nawet w egipskich grobowcach archeolodzy znajdowali freski, na których przedstawiane były krzewy i kiście winogron, a także scenki ich zbioru. W Polsce pierwsze uprawy winorośli prowadzone były w ogrodach przyklasztornych, a wzmianki o tym pochodzą z XIII wieku.   Królowa Bona dała nam nie tylko znaną wszem i wobec włoszczyznę, ale to na jej polecenie w 1564 roku założone zostały winnice w okolicach Warki, w miejscowości Winiary.
Polskie warunki klimatyczne nie są specjalnie sprzyjające dla uprawy winorośli. Szczególnie szkodliwe są wiosenne przymrozki, których matka natura nam nie szczędzi. Na szczęście są odmiany, które przy właściwym traktowaniu rosną pięknie i dają niezły plon bardzo smacznych owoców.
Winorośl jest rośliną wymagającą starannej pielęgnacji. To nieprawda, że wystarczy wsadzić do ziemi krzaczek i sprawa załatwiona. Byle jakie, zaniedbane i źle prowadzone krzewy z całą pewnością nie są ozdobą żadnego ogrodu.
Jeśli jednak ktoś poświęci im uwagę, zadba o dobre stanowisko i odpowiednią glebę, a wreszcie będzie je odpowiednio przycinał, odpłacą mu pięknym wyglądem krzewu i smacznymi owocami.
Winorośl najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione, ewentualnie półcieniste. Odpowiednie nasłonecznienie ma bardzo duży wpływ na wzrost krzewów i na jakość owoców. Gleba też nie może być jakakolwiek. Najlepsza dla winorośli jest piaszczysto- gliniasta, o odczynie prawie obojętnym, który waha się od 6,5 do około 7,0 pH.
Przy amatorskiej uprawie można wykopać nieco większy i głębszy dołek, wsypać do niego trochę wapna nawozowego, czy po prostu gruzu wapiennego, przysypać lekko ziemią i dopiero posadzić krzew. Przy uprawie towarowej łatwiej zdecydowanie jest zadbać o właściwy odczyn gleby poprzez jej wcześniejsze wapnowanie.
Winorośl ma dość rozbudowany i głęboki system korzeniowy. Niektóre źródła podają, że jej korzenie sięgają nawet siedmiu metrów w głąb ziemi. Dzięki temu możemy uniknąć częstego podlewania starszych roślin, doskonale radzących sobie w warunkach niekorzystnych pod względem zaopatrzenia w wodę.
Przed posadzeniem krzewów można użyźnić stanowisko, dodając dobrze przefermentowany obornik lub kompost. Dawka obornika to ok. 8 - 10 kg na 1 metr kwadratowy, a kompostu nawet i 15 kg. Można oczywiście stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, najlepiej wzbogacone mikroelementami, dając, w zależności od klasy gleby, od 10 do 20 dag na metr kwadratowy. Potem ziemię z dodatkami trzeba przekopać i już miejsce pod winorośl jest gotowe.
Krzewy charakteryzują stosunkowo szybkie przyrosty w krótkim czasie, więc chętnie używane są do obsadzania płotów, pergoli i altanek. A przy okazji można mieć smaczne owoce do bezpośredniego spożycia lub na różne przetwory, z domowym winem włącznie. Warunkiem jest jednak odpowiednia pielęgnacja roślin
W pierwszym roku po posadzeniu, staramy się prowadzić roślinę na jeden pęd. Nie jest to trudne, ale wymaga systematycznego usuwania tzw. pasierbów, tj. bocznych pędów wyrastających niemal za każdym liściem. Pasierby usuwamy sekatorem, przycinając je w połowie odległości między liśćmi. Ma to na celu uzyskanie ładnego, zdrowego, zdrewniałego pędu, który pozwoli nam wiosną, następnego roku, wybrać dogodną dla naszych celów metodę dalszego prowadzenia. Jeśli jest zbyt sucho, podlewamy, cały czas jednak pamiętając, że winorośl nie lubi zbyt dużej ilości wilgoci. W lipcu lub sierpniu można też przyciąć wystające korzenie powierzchniowe co zapewni rozwój głębszego systemu korzeniowego.
W trakcie sezonu wegetacyjnego dokonujemy systematycznej lustracji krzewów, by nie przegapić pojawiających się objawów chorób lub szkodników. Jeśli sadzonki będą zdrowe, pochodzące z dobrej szkółki, a w pobliżu nie będzie  zainfekowanych wcześniej roślin, może się okazać, że nasze winorośle nie będą w ogóle wymagać chemicznych interwencji. Jeśli nie, to najczęstszymi chorobami pojawiającymi się w Polsce na winogronach, są różne postacie mączniaków, zwalczane w hodowli amatorskiej bardzo popularnymi u nas środkami, jak siarkol i miedzian.
Ze szkodników możemy spotkać, np. misecznika śliwowca, któremu czasami smakują pędy winorośli. Generalnie jednak, winorośl jest rośliną, która w naszym kraju wymaga minimalnej ochrony lub w sprzyjających okolicznościach obywa się bez niej. Brak miejsca w bieżącym numerze nie pozwala nam zająć się bliżej metodami prowadzenia starszych roślin, ale spotkaliśmy ich już co najmniej kilkadziesiąt. Być może w którymś z kolejnych, może jesiennych numerów będzie nam dane ten temat nieco rozwinąć. Pamiętajmy jednak, że winorośl lubi mocne cięcie. Wieść gminna niesie, że zakonników uprawy winorośli nauczyły owce. Dopiero po przeprowadzonym przez nie dość mocnym „cięciu", krzewy zaowocowały pięknymi gronami.
Autorzy:
Monika i Piotr Gadzińscy
zam. Rybno pow. Sochaczew
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.