Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Dobór odmian borówki amerykańskiej w Integrowanej Produkcji

Integrowana Produkcja (IP) to system gospodarowania, w którym w sposób harmonijny wykorzystuje się postęp techniczny i biologiczny w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin. Produkcja ta uwzględnia też cele ekologiczne - ochronę otaczającego środowiska i krajobrazu oraz dba o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno producenta, jak i konsumenta. Podstawa prawną Integrowanej Produkcji jest Ustawa o ochronie rośli z dnia 08 maja 2013 r. (Dz. U. 2013 poz.455.

Borówka amerykańska, zwana też borówka wysoką, należy do rodziny wrzosowatych Eriaceae, rodzaju Vaccinium. Jest to gatunek o wyjątkowych wymaganiach siedliskowych, ale w naszym kraju panują sprzyjające mu warunki klimatyczno-glebowe.

                                                       Wymagania i cechy owoców

Borówka wymaga gleb przepuszczalnych (gleby piaszczyste i piaszczysto-gliniaste), próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych oraz silnie kwaśnych (pH 3,5-4,5). Wysokie pH ogranicza wzrost krzewów. Na glebach o pH powyżej 5,5 plony są bardzo niskie, a gleby o pH powyżej 6,8 nie nadają się pod uprawę borówki - krzewy wtedy nie rosną i zamierają. Kwasowość poniżej 3,5 Ph powoduje chlorozę i odbarwienia liści.
Poziom próchnicy winien wynosić 3,5%, a optymalny 7%. Ponieważ borówka korzeni się płytko, poziom wody gruntowej powinien znajdować się 35-60 cm poniżej powierzchni gruntu.
Szanse uzyskania dobrej jakości owoców daje Integrowana Produkcja, prowadzona w sposób w pełni kontrolowany przez PIORIN, oparta o najnowszą wiedzę i doświadczenie producentów. Integrowana produkcja umożliwia wyprodukowanie owoców zdrowych, smacznych, dietetycznych, o dużej zawartości soli mineralnych, mikroelementów, barwników (antocyjany i karotenoidy), witamin (szczególnie A, C, E oraz B), kwasów organicznych i garbników hamujących rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych przewodu pokarmowego. Szczególną cechą owoców borówki amerykańskiej jest zawartość fitoestrogenów (hormony roślinne) chroniących ludzi przed arteriosklerozą i chorobami układu krążenia dzięki zmniejszaniu poziomu złego (LDL) cholesterolu i zwiększaniu poziomu dobrego (HDL).

                                            Charakterystyka odmian nadających się do IP

Głównym podziałem odmian borówek jest pora dojrzewania owoców. Krzewy kwitną od połowy maja do czerwca, a dojrzewają od początku lipca do końca września. Zbiór trwa od 2 tygodni do 4 tygodni. Owoce przeważnie dojrzewają nierównomiernie, dlatego zbiór należy powtarzać. Warto wiedzieć, że z jednego krzaka można zebrać od 3 do 10 kg i więcej.

                                                             Odmiany wczesne

Weymouth – najwcześniejsza odmiana (termin dojrzewania 01-10 lipca), wytrzymała na mróz, wrażliwa na suszę, plonuje obficie i daje owoce średniej wielkości, o długim okresie dojrzewania, łatwo odchodzące od szypułki.

Earlyblue – owocuje regularnie i corocznie, dojrzewa w pierwszej połowie lipca. Owoce są duże, jasnoniebieskie, z intensywnym nalotem, smaczne, jędrne, aromatyczne. Grona są luźne, średniej wielkości. Dojrzewa nierównomiernie.

Duke – krzew silnie rośnie, pędy ma wzniesione do góry. Jest średnio odporny na mróz, wrażliwy na suszę. Ponieważ silnie owocuje, wymaga silnego cięcia. Owoce dojrzewają od połowy lipca, zbiera się je trzykrotnie. Wiszą w dość luźnych gronach, są średniej wielkości, jasnoniebieskie, jędrne, o grubej skórce, mają łagodny smak. Odmiana nadaje się do zbioru mechanicznego.

Patriot – odmiana odporna na mróz, o krótkich pędach, wymaga przerzedzania i właściwego cięcia, silnie się krzewi. Owoce dojrzewają pod koniec lipca, jagody są duże do małych (duże zróżnicowanie wielkości w gronie), jędrne, smaczne, aromatyczne.

Spartan – krzew silnie rośnie, ma luźny i wzniesiony pokrój. Krzewi się słabo. Odmiana jest dość odporna na mróz, plenna. Owoce są duże, jędrne, o wyśmienitym smaku, ale po drugim zbiorze drobnieją. Dojrzewają pod koniec lipca. Owoce łatwo opadają.

                                               Odmiany o średniej porze dojrzewania

Bluecrop – krzew o wzroście silnym (wysokość ok. 2 m). Pędy ma sztywne, z tendencją do rozchyleń. Owoc jest duży, jasnoniebieski, pokryty nalotem, smaczny. Zbiór w sierpniu. Odmiana plenna, dość łatwa w uprawie, odporna na: mróz, choroby i niedobór wody w podłożu. Jest najlepszą odmianą, najczęściej uprawianą.

Toro – krzew osiąga wysokość 2 m, pędy ma sztywne, rozchylające się. Owoce są duże, jasnoniebieskie z nalotem, dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia. Tworzą duże grona o dobrej, jakości, smak owoców znakomity - typowa odmiana deserowa.

Chandler - krzew silnie rosnący (wysokość ok. 1,5 m) o wzniesionym pokroju, idealnie rozgałęziony. Plonuje regularnie, obficie. Owoce są bardzo duże - największe z wszystkich odmian borówek, jędrne, smaczne. Okres dojrzewania długi - od sierpnia do połowy września. Odmiana jest średnio odporna na mróz, nadaje się do produkcji towarowej.

                                                         Odmiany średnio-późne

Bluegold – krzew o kulistym pokroju, średniej wielkości, pędy zagęszczone, owocuje obficie. Jagody są duże, smaczne, dojrzewają w drugiej połowie sierpnia.

Bonifacy - krzew wzniosły, o sztywnych pędach (wysokość ok. 2 m), plonuje obficie. Owoce są smaczne, aromatyczne, dojrzewają w sierpniu. Odmiana jest odporna na choroby grzybowe. Odmiana wyhodowana w Polsce.

Nelson – odmiana plenna, wysokość krzewu do 1,5 m, pokrój wzniesiony, pędy sztywne. Owoce duże do bardzo dużych, smaczne, zebrane w luźne grona, nie opadają i dobrze znoszą transport.

Brigitta - krzew jest wzniosły i sztywny (wysokość do 2 m). Owoce są duże, bardzo smaczne, długo przetrzymują się po zbiorach, szczególnie w kontrolowanej atmosferze. Odmiana o małych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetacji.

Rubel – plonuje obficie, owoce ma równej wielkości. Krzew osiąga wysokość do 2 m, tworzy luźne grona. Jagody nadają się do zamrażania, znoszą dobrze transport, nadają się do mechanicznego zbioru.

                                                                  Odmiany późne

Darrow – krzew rośnie do wysokości 1,5 m, ma rozłożysty pokrój i sztywne pędy. Owoce są bardzo duże, o znakomitym smaku. Odmiana typowo deserowa, wymaga ciepłego stanowiska.

Elliott – odmiana plenna, krzewy rosną do 2 m i wymagają odpowiedniego cięcia, aby owoce były odpowiedniej wielkości. Jagody są średniej wielkości, dojrzewają od września do polowy października. Odmiana nadaje się do zbioru mechanicznego i długiego przechowywania, szczególnie w chłodni.

                                                                     Kilka zdań o uprawie

W integrowanej produkcji nawożenie przeprowadza się na podstawie analizy chemicznej gleby, liści i owoców. Szczególnie należy badać kwasowość gleby i to najlepiej 1-2 razy w ciągu rok. Decydując się na integrowaną produkcję borówki amerykańskiej należy pamiętać, że mamy do dyspozycji ograniczoną gamę środków ochrony roślin. Wykaz dopuszczonych do stosowania możemy znaleźć w Metodyce Integrowanej Produkcji Borówki Amerykańskiej (wysokiej). Występująca naturalnie na plantacji borówki amerykańskiej fauna odgrywa istotną rolę w niszczeniu wielu gatunków szkodników, dlatego też konieczne jest ograniczenie do minimum zabiegów insektycydami oraz akarycydami i stosowanie preparatów selektywnych dla fauny pożytecznej. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu pozostałości środków ochrony roślin, lub stosowanie niedopuszczonych w integrowanej produkcji, dyskwalifikuje producenta owoców.
Integrowana produkcja borówki amerykańskiej daje szansę i możliwość uzyskania plonów wysokiej jakości, przy jednoczesnym ograniczeniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin i racjonalnym nawożeniu. Wymagania konsumentów spowodowały, że trafiające na rynek produkty muszą spełniać określone cechy. Potwierdzeniem ich są certyfikaty IP.

Edmund Sarnecki
Oddział Radom

Przyg. A.D.

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.