Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Zanim założysz plantację truskawek

 
 

 

Każdy doskonale zna smak truskawek i z niecierpliwością czeka na pierwsze majowe owoce. Na targowiskach czy w sklepach wybieramy najpiękniejsze i najsmaczniejsze, a wybierać mamy w czym. Ale może spróbowalibyśmy założyć własną plantację?

 
 
 

Warto przypomnieć, że truskawki w tradycyjnej uprawie polowej najobficiej plonują w drugim roku owocowania. W trzecim roku potencjał plonotwórczy roślin zazwyczaj spada, zmniejsza się także wielkość owoców i opóźnia termin pierwszego owocowania. Powodem tego jest naturalny proces starzenia się roślin, wskutek czego maleje ich wytrzymałość na przemarzanie zimą oraz suszę w okresie wegetacji, a wzrasta podatność na uszkodzenie przez choroby i szkodniki. Z tego powodu nie zaleca się w Polsce dłuższego użytkowania plantacji truskawek (prowadzonych systemem tradycyjnym) niż przez trzy sezony pełnego plonowania. Natomiast przy uprawie bardzo intensywnej - zwłaszcza odmian deserowych, gdzie jakość owoców ma podstawowe znaczenie - zaleca się likwidowanie plantacji już po drugim roku pełnego owocowania.

 

A oto najważniejsze problemy, które należy rozważyć przed założeniem nowej plantacji.

 

 

 

Termin sadzenia

 

 

 

W uprawie tradycyjnej truskawki można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeżeli tylko rośliny nie są przesuszone, a w glebie jest dość wilgoci, to zawsze przyjmują się i dobrze rosną. W takiej uprawie truskawki sadzi się przede wszystkim wiosną i jesienią.

 

Przy sadzeniu wiosennym tj. w kwietniu lub w maju, do pierwszego obfitego plonowania roślin upływa 13 – 14 miesięcy, a przy sadzeniu jesiennym (we wrześniu i w październiku) jeszcze więcej, bo około 20 miesięcy. Biorąc pod uwagę wady i zalety obu terminów sadzenia, należy stwierdzić, że termin wiosenny jest korzystniejszy. Przy sadzeniu roślin w okresie wczesnojesiennym często brakuje wilgoci w glebie, a sadzonki są mniejsze i na ogół drogie. Natomiast przy sadzeniu późnojesiennym istnieje duże ryzyko przemarzania zimą słabo ukorzenionych roślin, czego nie musimy się obawiać przy wiosennym sadzeniu, bo wówczas sadzonki dobrze się ukorzeniają, a w glebie znajdują się jeszcze znaczne rezerwy wilgoci po zimie.

 

Przy wyborze terminu zakładania plantacji nie chodzi tylko o to, aby rośliny się przyjęły

 

i dobrze rosły, ale i o to, aby szybko weszły w okres pełnego owocowania, co skraca okres naszego inwestowania w plantację. Należy zatem pamiętać o dwóch procesach ważnych dla produktywności tych roślin - krzewieniu się truskawek (rozrastanie się w wyniku wyrastania nowych pędów, co następuje w lipcu – sierpniu) oraz zawiązywaniu się pąków kwiatowych na wierzchołkach pędów w celu zaowocowania roślin w roku następnym (co następuje w drugiej połowie lipca). Oba te procesy są ze sobą powiązane, a duża liczba zawiązanych pąków kwiatowych decyduje o dobrym plonowaniu w następnym roku. Zatem optymalnym, chociaż rzadko stosowanym w Polsce, terminem sadzenia truskawek jest termin letni, który umożliwia szybkie uzyskanie dochodu z plantacji.

 
 

System sadzenia i rozstawa

 

 

 

W tradycyjnej uprawie polowej najczęściej zalecanym i stosowanym sposobem uprawy truskawek jest system rzędowy, w którym zachowana jest jednakowa odległość pomiędzy wszystkimi rzędami na plantacji. Wynosi ona 70 -100 cm i uzależniona jest od kilku czynników: naturalnej siły wzrostu uprawianej odmiany, rodzaju gleby oraz sposobu jej pielęgnowania. Zasadą jest, że przy uprawie odmian silnie rosnących ( Dukat, Elkat, Kent, Salut) stosuje się większe odległości między rzędami,
a słabiej rosnących (Elsanta, Vikoda, Kama) nieco mniejsze. To samo dotyczy rodzaju gleby: na glebach żyźniejszych truskawki rosną silniej niż na słabszych, szybko przesychających. Dobierając szerokość międzyrzędzi należy również brać pod uwagę sposób pielęgnacji.

 

Podobnymi zasadami należy się kierować przy określaniu odległości roślin w rzędzie, która powinna wynosić 20 – 30 cm. Można też zastosować system rzędowo – pasowy w którym występują na przemian węższe i szersze międzyrzędzia. Sąsiednie rzędy połączone węższym międzyrzędziem tworzą tzw. pasy roślin. Jedyną zaletą tego systemu jest to, że sadzi się więcej roślin na jednostce powierzchni, co daje większą wydajność plantacji (zwłaszcza w pierwszym roku). Przeważają jednak uciążliwości związane z potrzebą posadzenia większej liczby roślin, a więc wyższy koszt założenia plantacji, większe trudności w pielęgnacji roślin (zwłaszcza w spulchnianiu międzyrzędzi i niszczeniu chwastów) a przede wszystkim chemicznej ochronie przeciwko szarej pleśni. Ponadto, zwłaszcza na glebach żyźniejszych, część owoców może być zniszczona podczas zbioru.

 

Istnieją również inne systemy uprawy truskawek - dywanowy i zagonowy - stosowane na dużych plantacjach przy uprawie odmian deserowych.

 

Wybór sadzonek

 

Plantacje truskawek można zakładać z sadzonek zielonych, frigo oraz doniczkowanych.

 

W Polsce są już do nabycia wszystkie wymienione rodzaje sadzonek.

 

Sadzonki zielone, nazywane także świeżymi, kopie się w mateczniku pod koniec lub na początku okresu wegetacji - najlepiej tuż przed posadzeniem ich na plantacji. Są więc dostępne wiosną i jesienią i służą przede wszystkim do zakładania plantacji w terminach tradycyjnych (jesiennym i wiosennym), co jednak nie sprzyja intensyfikacji produkcji owoców.

 

Sadzonki frigo kopane są w mateczniku w okresie spoczynku zimowego roślin (od połowy listopada do początku marca) przetrzymywane - po odpowiednim przygotowaniu - w chłodni, w temperaturze -2oC. Mogą być sadzone wiosną oraz latem, jeżeli istnieje taka konieczność. Najlepiej jednak sadzić je do końca czerwca czy na początku lipca, a w żadnym przypadku nie później niż do połowy sierpnia, gdyż opóźnia to krzewienie i może dojść do przemarznięcia roślin zimą a nawet całkowitego ich wymarznięcia.

 

Do nabycia są również sadzonki doniczkowane, które właściwie wyprodukowane są dobrze wyrośnięte i zdrowe, a to stanowi bardzo cenny materiał nasadzeniowy, co z kolei gwarantuje nam optymalną opłacalność produkcji. Te sadzonki można wysadzać w pierwszej połowie sierpnia, wtedy szybciej się krzewią, zawiązują więcej pąków kwiatowych a więc i plonują obficiej.

 

W Polsce przeważają małe plantacje, w związku z czym truskawki sadzi się ręcznie przy użyciu sznurka i łopatki ogrodniczej. Należy przy tym pamiętać, aby korzenie sadzonek nie były podwinięte do góry, ziemia wokół sadzonek dobrze dociśnięta, a poletko po obsadzeniu podlane.

 

Życzę sukcesów w uprawie truskawek, obfitych zbiorów oraz wysokiej ceny.

 

 

 
Renata Rębała
MODR w Warszawie
Oddział Ostrołęka
Przyg. A.D.
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.