Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Wirtualne Gospodarstwo – aplikacja dla rolników z projektu eDWIN

Od czerwca 2019 roku realizowany jest projekt „Internetowa Platforma Doradztwa I Wspomagania Decyzji W Integrowanej Ochronie Roślin – eDWIN”.

Celem projektu jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin. Projekt finansowany jest w ramach programu  „E-administracja i otwarty urząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.  Realizuje go  konsorcjum Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego, Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Rolę wiodącą w projekcie ma Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, od początku realizacji projektu Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Mazowsze aktywnie uczestniczy w poszczególnych zadaniach.

W projekcie eDWIN powstaje m. in. aplikacja pod nazwą Wirtualne Gospodarstwo, która ma służyć rolnikom jako narzędzie do zarządzania gospodarstwem, dostępna będzie zarówno w postaci aplikacji przeglądarkowej jak i mobilnej. Spójrzmy  jak ona wygląda w tej chwili.

Powyższe zdjęcie przedstawia okno tytułowe WG. Będzie zawierać informacje o aplikacji, krótkie demo oraz przycisk logowania, a jeżeli pierwszy raz się logujemy, posłuży do bezpłatnej rejestracji (okienko poniżej). Podczas rejestracji zostaniemy poproszeni o wpisanie danych adresowych, które pomogą określić położenie najbliższych stacji meteorologicznych (w tym zakupionych w projekcie) oraz wybrać doradcę Ośrodka Doradztwa Rolniczego, z którym współpracujemy lub będziemy chcieli współpracować. Musimy wyrazić zgodę na udostępnienie naszych danych osobowych potrzebnych do obsługi aplikacji.

Kolejne okno tzw. dashboard, przedstawia ogólne informacje o gospodarstwie. Jeżeli zostały wprowadzone uprawy, wyświetla się wykres struktury zasiewów. Ponadto prezentowane są aktualne dane meteorologiczne z wybranej stacji meteo, alerty pogodowe, ostrzeżenia o możliwości wystąpienia agrofagów na polach oraz informacje przesłane przez wybranego doradcę.

Wybierając zakładkę Karty pól otwiera się okno przedstawiające mapę okolicy gospodarstwa. Okno to służy jako narzędzie do dodawania pól w gospodarstwie. Pola możemy dodawać na 3 sposoby: poprzez odszukanie na mapie, zaznaczenie i dodanie; poprzez wpisanie całego numeru działki (TERYT) oraz poprzez zaimportowanie pliku przygotowanego w eWniosku. W czasie dodawania działki możemy podać dane dotyczące uprawy, jeżeli tego nie zrobimy aplikacja traktuje dane pole jako nieprzydzielone czyli nie ma na nim żadnej uprawy. Działki możemy dzielić i powiększać. Mapy dostępne są w 4 warstwach: OSM, Ortofotomapa (Satelita), Obszar MKO, Działki Ewidencyjne.

Na zakładce Karty pól znajdziemy również listę upraw na poszczególnych polach w naszym gospodarstwie…

… klikając na poszczególne pola dostajemy bardziej szczegółowe informacje …

… i jeszcze bardziej szczegółowe. Na polach możemy dodawać różne zabiegi agrotechniczne. Zabiegi te można łączyć w zależności od potrzeb, np. oprysk rzepaku na wszystkich polach, wysiew pszenicy na różnych polach. Celem takiego rozwiązania jest maksymalne uproszczenie pracy z aplikacją.

 

Następna zakładka to Profile upraw, w której znajdziemy wszystkie uprawy prowadzone w gospodarstwie. Zakładka Modele chorobowe ma za zadanie wspomagać podejmowanie decyzji w integrowanej ochronie roślin, po kliknięciu interesującej nas uprawy i pola pojawi się lista dostępnych modeli. Znajdują się tutaj również Komentarz meteorologiczny i bezpośredni dostęp do agrofaga, który aktualnie stwarza zagrożenie.

W kolejnej zakładce – Agrofagi – znajdziemy bazę wiedzy nt. agrofagów (aktualnie jeszcze w przygotowaniu).

Ostatnia zakładka to Meteo, wyświetla ona położenie konkretnej stacji meteorologicznej, aktualne i historyczne dane meteo, a także tygodniową prognozę pogody. Zakresy wyświetlanych danych można ustawiać samodzielnie, zależnie od potrzeb.

Poniżej kilka zrzutów ekranowych Wirtualnego Gospodarstwa w wersji mobilnej.

Projekt „Internetowa Platforma Doradztwa I Wspomagania Decyzji W Integrowanej Ochronie Roślin – eDWIN” jeszcze trwa, a aplikacje są budowane i rozwijane. Wersja produkcyjna powinna być dostępna w połowie 2022 roku. Doradcy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zostali przeszkoleni z obsługi Wirtualnego Gospodarstwa oraz oprogramowania współpracującego z aplikacją dla rolników od strony doradców i będą służyli pomocą w obsłudze aplikacji. Dzięki modułowej strukturze oprogramowania możliwe będzie dalsze rozbudowywanie aplikacji np. o moduł nawożenia, moduł doboru odmian, moduł ekonomiczny i inne.

Adam Matyszczak

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.