„ Nowoczesne metody uprawy i przechowalnictwa zbóż na cele konsumpcyjne” - spotkanie producentów zbóż w Poświętnem
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku zorganizował 24 listopada 2010r. doroczne spotkanie szkoleniowo-dyskusyjne dla producentów zbóż.
Tegoroczne wydanie odbyło się pod tytułem „Nowoczesne metody uprawy i przechowalnictwa zbóż na cele konsumpcyjne” i zostało przygotowane we współpracy z Izbą Gospodarczą Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz.
Otwarcia dokonała Pani Agata Sosińska – Dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku, która powitała przybyłych rolników i przedstawicieli instytucji branżowych.
Pierwszy wykład „Klasyfikacja odmian zbóż pod względem jakości i kierunku wykorzystania w przetwórstwie” wygłosił dr Tomasz Sitkowski przedstawiciel Izby Zbożowo-Paszowej. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wiele aspektów, które należy uwzględniać uprawiając zboża w określonym kierunku użytkowania ich ziarna. Wyjaśnił znaczenie i sposób oceny wyróżników jakościowych zbóż. Znajomość cech jakościowych ziarna wymaganych przez odbiorców ułatwia świadomy wybór odmiany i prawidłowe prowadzenie technologii uprawy zbóż.
Dr Alicja Sułek pracująca na co dzień w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach w swoim wystąpieniu doskonale przedstawiła wiele elementów uprawy i prawidłowej agrotechniki. Zwróciła uwagę na drogę doboru odpowiedniej odmiany do produkcji, uprawę roli, nawożenie, termin siewu, zwalczanie chwastów i chorób, postępowanie z ziarnem zaraz po zbiorze. Poruszyła również aspekty wpływu czynników atmosferycznych na końcowy efekt jakościowy ziarna zbóż.
Po tej części w trakcie 30 minutowej przerwy kawowej rolnicy dzielili się między sobą doświadczeniami, rozmawiali bezpośrednio z wykładowcami i przedstawicielami instytucji i firm z branży rolniczej.
W trzecim wykładzie Tomasz Radomski pracownik Oddziału Poświętne w Płońsku podzielił się wynikami doświadczeń i demonstracji zbożowych prowadzonych na polu doświadczalnym w Poświętnem. Przedstawił również wstępne wyniki doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego z terenu województwa mazowieckiego. Interesujące dla słuchaczy były również wstępne wyniki konkursu porównania europejskich technologii uprawy pszenicy ozimej organizowanego przez DLG – niemieckie towarzystwo rolnicze.
W kolejnym wystąpieniu Zbigniew Bryś – przedstawiciel Izby Zbożowo-Paszowej – omówił zagadnienia dotyczące bezpiecznego przechowywania ziarna zbóż takie jak: przygotowanie magazynów zbożowych, walka ze szkodnikami magazynowymi oraz zasady suszenia ziarna.
Na koniec w dwóch wykładach skupiono się na istotnym elemencie agrotechniki zbóż jakim jest nawożenie. Dr Gennadi Peskovski z JSC Belarusian Potash Company zwrócił uwagę na wpływ i konieczność stosowania nawożenia potasowego w uprawach zbożowych. Krzysztof Gawor reprezentujący firmę ZAK S.A. przedstawił kilka ważnych elementów stosowania nawozów azotowych i zaprezentował paletę produktów firmy.
Na koniec spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny obiad, podczas którego dalej prowadzili rozmowy na temat zagadnień poruszanych w wykładach.
Przedstawiona problematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem rolników o czym świadczyły liczne pytania zadawane w trakcie wykładów i długo po nich, ożywione dyskusje oraz wysoka frekwencja uczestników - 120 osób.
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku pragnie podziękować wszystkim za udział w spotkaniu i już teraz serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie producentów zbóż za rok.
Tomasz Radomski