Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Roślina przyszłości - XV Dni Kukurydzy

            Kukurydza zyskuje na znaczeniu. Z roku na rok zwiększa się powierzchnia jej uprawy. W 2012 r. areał zasiewów w Polsce przekroczył 1 mln ha. Roślina znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle paszowym i spożywczym. Ostatnio coraz częściej słyszymy o jej zastosowaniu w produkcji energii odnawialnej.

Producenci chcą mieć dostęp do najnowszych osiągnięć nauki, aby wykorzystać je w gospodarstwach. Od 15 lat przybywają do Skrzelewa, gdzie mogą poszerzyć wiedzę, wymienić się doświadczeniami, zapoznać z nowinkami technicznymi i osiągnięciami naukowymi dotyczącymi uprawy kukurydzy. W tym roku ponad 130 firm różnych branż prezentowało tu produkty i usługi. Firmy mechanizacyjne zaprezentowały bogatą ofertę ciągników maszyn uprawowych do zbioru kukurydzy. Wspaniale prezentowały się stoiska firm chemicznych, nawozowych, paszowych, a także te oferujące produkty tradycyjne, rękodzieło, rośliny ozdobne, sadzonki drzew i krzewów. Fachowych porad udzielali specjaliści wielu instytucji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kolekcje odmian kukurydzy. Czas uprzyjemniał, swoim programem artystycznym, zespół ludowy „Ustronie”.

 

 Kilka tysięcy zwiedzających 6 października wzięło udział w XV Dniach Kukurydzy woj. mazowieckiego i łódzkiego, połączonych z Ogólnopolską Prezentacją Odmian Kukurydzy.

           

Gości powitał Tadeusz Szymańczak przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, który przypomniał trudności z jakimi w tym roku borykali się producenci kukurydzy. Trudna wiosna i opady, były powodem wydłużenia okresu siewu tej rośliny, co spowoduje zmniejszenie plonów. Aby uniknąć strat spowodowanych przez szkodniki w uprawach tej rośliny, ważny jest dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych. Niemniej zdaniem wykładowcy, przyszłość należy do kukurydzy. Tegoroczne Dni Kukurydzy miały szczególnie uroczystą oprawę. Zwiedzający podziwiali nie tylko dary ziemi. Nad placem wystawowym krążyły motolotnie i tzw. wiatrakowiec, helikopter specjalnie przystosowany do wykonywania zabiegów chemicznych z powietrza. Taką metodą zwalcza się min. omacnicę prosowiankę, która powoduje duże straty plonów kukurydzy.

          

Imprezę otworzył Andrzej Olechowski - wójt gminy Teresin. W związku z jubileuszem doceniono zasługi, osób zaangażowanych w organizację imprezy i propagowanie uprawy kukurydzy.

           

Za wybitne, wieloletnie osiągnięcia na rzecz uprawy kukurydzy Urszula Milczarek – dyrektor MODR Oddział Bielice otrzymała puchar Stanisława Kalemby - ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W podziękowaniu za wyróżnienie podkreśliła ogromną rolę specjalistów i doradców MODR O/Bielice w wieloletniej pracy na rzecz aktualnego poziomu produkcji kukurydzy. Kolejny puchar ministra, za szczególne osiągnięcia w upowszechnieniu wiedzy rolniczej i w rozwoju uprawy kukurydzy trafił do rąk Tadeusza Szymańczaka rolnika, niestrudzonego propagatora (znawcy tajników) uprawy kukurydzy, który od 15 lat przewodniczy Komitetowi Organizacyjnemu imprezy. Okolicznościowymi pucharami zostali uhonorowani również: Andrzej Kamasa- dyrektor MODR, Stanisław Kacperczyk, dr Piotr Ochodzki, dr Witold Rzepiński, dr inż. Paweł Bereś, Zbigniew Susik, dr Roman Warzecha, Andrzej Popławski oraz Anna Górska.

 

Tradycją stały się pokazy pracy maszyn rolniczych i konkursy. Jak co roku specjalna komisja oceniała prezentacje polowe i stoiska wystawowe, ale odwiedzający imprezę też mieli taką możliwość. W konkursie na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych komisja najwyżej oceniła firmę ROL-BRAT, która przedstawiła ciągnik John Deere 6210R i agregat talerzowy. Firma otrzymała puchar marszałka województwa mazowieckiego.

 

W Plebiscycie Publiczności na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych zwyciężyła firma ROLMECH prezentującaciągnik DEUTZ-FAHR K 610 i głębosz Combiplow Gold, która otrzymała puchar marszałka województwa łódzkiego. Drugie miejsce i puchar dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przypadło firmie ROL-BRAT.

 

W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo- targowe najwyżej oceniono COBORU- Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Seroczynie-Zakład Doświadczalny w Kawęczynie. Głosami publiczności najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo- targowe podczas XV Dni Kukurydzy przygotowała firma Rolmex z Błonia. W kolejnym konkursie na najbezpieczniejszą maszynę rolniczą zwyciężył ROL-BRAT, niewątpliwy faworyt tej imprezy. Okazuje się, że ciągnik John Deere 6210R i agregat talerzowy Varerstat Carrier 350 , stanowiły najbezpieczniejszy zestaw. 

 

Tradycyjnie podczas Dni Kukurydzy przeprowadzony został konkurs „Wiedzy rolniczej szkół rolniczych”. W tym roku największą wiedzą wykazał się Piotr Żak uczeń z ZSRT w Zwoleniu.

 

Lokalna Grupa działania Ziemia Chełmońskiego, zorganizowała loterię fantową, z której dochód został przeznaczony na rehabilitację Zuzi. Zgromadzeni na Dniach Kukurydzy, wykazali się wyjątkową hojnością i wszystkie losy zostały sprzedane.

          

Patronat honorowy nad imprezą objęły liczne instytucje i samorządy, których z powodu długiej listy nie sposób wymienić. Kolejne, w tym roku jubileuszowe Dni Kukurydzy przeszły do historii. Swój sukces organizatorzy zawdzięczają wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, którym składają serdeczne podziękowania.

 

Bożena Kalkowska

Oddział Bielice

 

OPR.WA

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.