Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Upalne Dni z Doradztwem

Znakomita pogoda, ponad 400 wystawców i ponad 100.000 zwiedzających – tak najkrócej można podsumować XXIII Międzynarodowe Dni z Doradztwem w Siedlcach. Główny organizator wystawy to Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce.

            Na szczęście nawet największe tłumy zwiedzających nie są problemem, gdyż tuż obok znajdują się setki hektarów Błoń Siedleckich, dzięki którym wystawa może rozrastać się jeszcze przez wiele lat. Na to się jednak chyba nie zanosi, gdyż wiele wskazuje na to, iż osiągnęła swoje powierzchniowe optimum. Cóż, rynek rolny w naszej części Mazowsza zdaje się stabilizować. Ci rolnicy, którzy chcieli mieć nowy sprzęt, już go kupili. Chętnych na nowoczesne traktory i maszyny jest coraz mniej, co przede wszystkim zauważyli sprzedawcy, których w tym roku też było nieco mniej niż w latach ubiegłych. Pocieszeniem jest to, że pozostałe branże dopisały, szczególnie ogrodnicza. Uliczka stoisk z drzewkami owocowymi i roślinami ozdobnymi była w tym roku wyjątkowo długa – liczyła prawie kilometr (!). Dzięki temu wybór był ogromny, ceny niższe niż zwykle, a zainteresowanie klientów bardzo duże. Trzeba przyznać, że zmieniły się czasy – dzisiaj na wsi dba się o piękne otoczenie i często ogrody wiejskie są piękniejsze od miejskich.

                                                         Rolnictwo i nauka

   W tym roku imprezę zorganizowano po hasłem „Rolnictwo dla środowiska”. Nie jest tajemnicą, że rolnictwo wykorzystując nawozy i środki ochrony roślin niszczy przyrodę. Chodziło więc o propagowanie ochraniających ją technologii, nowoczesnego sprzętu, przyjaznej chemii, nowych metod upraw itp. W namiocie „Innowacje w rolnictwie” odbyły się konsultacje dotyczące najnowszych osiągnięć w dziedzinach rolnictwa i nauki.

   Rolnicy mogli skorzystać z obecności doradców MODR oraz wielu firm rolniczych w tym: MRiRW, ARiMR, ANR, ARR, KRUS i uzyskać wiele informacji, dotyczących także korzystania z dofinansowania unijnego.

   Podczas gdy wystawcy prezentowali swoje najnowsze osiągnięcia i produkty, hodowcy wystawiali najlepsze sztuki zwierząt ze swoich hodowli. W ramach XI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych dokonano wyboru czempionów krów, jałówek hodowlanych i cieliczek.

   Jak zwykle uczestnikami wystawy byli również producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo-warzywnych, miodów, pieczywa, materiału siewnego, pasz, a także firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa. Można było odwiedzić stoiska informacyjno-promocyjne PZHIPTCH „POLSUS” dofinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i PZPBM dofinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Integralną częścią imprezy była wystawa drobnego inwentarza: kur, kaczek, gęsi, gołębi, królików i ryb.

   Adresy wszystkich wystawców można było znaleźć w specjalnie na tę okazję wydanej w ilości 3000 egzemplarzy Gazecie Targowej.

                                                       Nagrody dla najlepszych

            Drugiego dnia wystawy, w niedzielę, nagrodzono pucharami laureatów konkursu AGROLIGA 20-16 (etap oddziałowy – region siedlecki).

   Mistrzem Agroligi 2016 roku Siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Rolnik” zostali Państwo Katarzyna i Rafał Adamiec,  z miejscowości Siodło 1, 05-332 Siennica, powiat miński. Zajmują się produkcją mleka.

   Natomiast Mistrzem Agroligi 2016 roku Siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Firma” została Grupa Producentów Warzyw PGO - Latowicz, 05-334 Latowicz, powiat miński, której właścicielami są panowie Tomasz i Przemysław Cieślak zajmujący się produkcją pomidorów.

            Również w niedzielę na scenie podsumowano konkurs HIT WYSTAWY w kategorii „Innowacyjne rozwiązanie dla rolnictwa”. Laureaci otrzymali statuetki ufundowane przez Dyrektora MODR oraz dyplomy.

            Tytuł HIT WYSTAWY w kategorii „Innowacyjne rozwiązanie dla rolnictwa” otrzymało Przedsiębiorstwo AGROTECHNIKA, Maszyny Rolnicze Krzysztof Laszuk z miejscowości Cicibór Duży koło Białej Podlaskiej, za „Zestaw Precyzyjnego Rolnictwa AMS marki John Debre”.

            Komisja przyznała jeszcze 3 wyróżnienia w konkursie dla:

   1. Cargill Poland Sp. z o.o. Siedlce, za produkt „Extender granulowany TMR”,

   2. AGROGUST Cezary Pasik, z Łukowa, za „Metalową Halę”,

   3. Firma BLACHOTRAPEZ, z Rabki Zdroju, za „Gont Blaszany JANOSIK”.

            Przeprowadzono też konkursy dla publiczności „Ekonomika dla rolnika” i „Rolnictwo dla środowiska”. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

            Na koniec na scenie podsumowano konkursy na „Najlepszy Produkt Tradycyjny Wschodniego Mazowsza”, „Poznajemy Smaki z Mazowieckiej Spiżarni” i „Od Agroturystyki do Turystyki Wiejskiej”.

                                                       Nie zabrakło rozrywki

            Oczywiście nie zabrakło rozrywki. Przez dwa dni publiczność podziwiała występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz i Formacji Tanecznej Caro Dance Company. Można było obejrzeć zwycięzców 2 edycji programu „Mali Giganci”, Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, Kapeli ZPiT Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” i Zespołu PiT „NIWA” z Krzeska. Na rodziny z dziećmi czekało pełne atrakcji Wesołe Miasteczko, na zgłodniałych i spragnionych obficie zaopatrzone bary na świeżym powietrzu, a na łasuchów wiele stoisk z lodami, goframi i cukrową watą.

            Na koniec trzeba przyznać, że zarówno organizatorzy, jak i zwiedzający mieli szczęście – tuż po zamknięciu wystawy niebo zasłoniły chmury i zaczęło padać.

                                                           Goście dopisali

            W sobotę zaproszonych gości, wystawców i publiczność oficjalnie powitali Wojciech Kudelski - prezydent Siedlec, Andrzej Kamasa - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Marek Niewęgłowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce.

            Wystawę oficjalnie otworzył wiceminister Rafał Romanowski, który przybył w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Był też Zdzisław Sipiera - wojewoda mazowiecki, a samorząd województwa mazowieckiego reprezentowała wicemarszałek Ewa Orzełowska. Wśród gości znaleźli się też m.in. Dariusz Stopa starosta siedlecki, Julia Pitera - europosłanka, senator Waldemar Kraska oraz posłowie: Ewa Lieder, Krzysztof Truskolawski  i Mirosław Suchoń. List gratulacyjny Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego odczytał Paweł Mazurkiewicz - dyrektor Gabinetu Ministra.

Andrzej Dmowski

MODR Oddział Siedlce

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.