Żywność lokalna i tradycyjna wschodniego Mazowsza
11 października br. w siedzibie siedleckiego Oddziału MODR, odbyła się konferencja nt. „Przedsiębiorczość w gospodarstwach rolnych – produkcja żywności lokalnej i tradycyjnej”.
Udział wzięło w niej ponad stu mieszkańców obszarów wiejskich (głównie kobiet), rolników, zainteresowanych małym przetwórstwem lokalnym i wytwarzaniem produktów tradycyjnych oraz prowadzących działalność agroturystyczną/ turystyczną na wschodnim Mazowszu. Wykład wprowadzający na temat „ Małe przetwórstwo lokalne i produkty tradycyjne jako szansa rozwoju gospodarstw rolnych i regionu- aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe Mazowsza” wygłosiła dr hab. Katarzyna Antosik, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Ważnym punktem konferencji był wykład mgr Marianny Ratyńskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej na temat rolniczego handlu detalicznego, po którym prelegentka udzielała odpowiedzi na pytania rolników.
„Unijne i krajowe systemy jakości żywności tradycyjnej i regionalnej” przedstawiła. dr hab. Elżbieta Krzęcin - Nieczyporuk prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Kolejnym prelegentem była mgr inż. Krystyna Szczygielska z MODR, której wystąpienie dotyczyło zachowania różnorodności genetycznej roślin i zwierząt. Część wykładową zakończyła mgr inż. Maria Sudnik z MODR; tematem jej prelekcji były .„Produkty tradycyjne i małe przetwórstwo lokalne w agroturystyce/turystyce wiejskiej. Zasady układania jadłospisów dla gości”.
Istotną częścią konferencji była prezentacja dobrych praktyk i tworzenie sieci współpracy partnerskiej z zakresu małego przetwórstwa lokalnego i produktu tradycyjnego i lokalnego. Swoją działalność w zakresie upowszechniania i promocji produktów tradycyjnych zaprezentowało Mazowiecko - Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Uczestnicy konferencji poznali gospodarstwa i ich produkty tradycyjne z terenu wschodniego Mazowsza. Kolejno zaprezentowali się rolnicy , którzy wytwarzają produkty tradycyjne wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, wśród których były: Ewa Mitowska z gminy Sterdyń, Anna Szpura z gminy Stara Kornica i Barbara Kuligowska - Roman z gminy Wierzbno. Następnie Bożena Polak –Stojanova i Małgorzata Borkowska zaprezentowały Szlak kulinarny „Mazowiecka Micha Szlachecka” i przedstawiły ofertę współpracy z rolnikami wytwarzającymi produkty tradycyjne i prowadzącymi działalność agroturystyczną.
Program konferencji wzbogaciło podsumowanie konkursu „ Najlepszy produkt tradycyjny wschodniego Mazowsza”, który odbył się w Siedlcach 27 września br. Wręczenia nagród i dyplomów dokonała komisja konkursowa i przedstawiciele MODR na czele z dyrektorem Sławomirem Piotrowskim.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Zenona Seremak (Zygmunty, gmina Łaskarzew) za pasztet domowy z „Dworu Zygmunty”
II miejsce: Sławomir Jóźwiak (Mierzwice gm. Sarnaki) za chleb razowo- pytlowy na zakwasie i na liściu chrzanu
III miejsce: Ewa Szczęśniak (Karczewiec, gm. Wierzbno) za wino z dzikiej róży
Wyróżnienia otrzymały:
- Małgorzata Szubińska (Starogród gm. Siennica) za starogrodzki żurek na serwatce
- Ewa Borkowska (Ługi Wielkie gm. Zbuczyn) za blaszaka
Spotkanie zakończone zostało bardzo smacznym obiadem regionalnym ; w menu była: zupa kurkowa, żurek, golonka z grzybami leśnymi oraz bendzwały i szlachcice, które wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych.
Konkurs i konferencja zrealizowane zostały przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w partnerstwie z Mazowiecko- Podlaskim Stowarzyszeniem Agroturystycznym i Fundacją „Mazowiecka Micha Szlachecka” w ramach operacji pt. „Rozwój przedsiębiorczości – produkcja żywności lokalnej i tradycyjnej”, współfinansowanej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020.
__F O T O R E L A C J A__
{gallery}relacje/2017/zywnosc_lokalna_i_tradycyjna_wschodniego_mazowsza_-_relacja_z_konferencji_i_konkursu_w_siedlcach{/gallery}
- Otwarcie konferencji, powitanie uczestników
- Salę konferencyjną zdominowały kobiety
- Wykład dr hab. Katarzyny Antosik
- Wykład dr hab. Elżbiety Krzęcio- Nieczyporuk
- Prezentacja działalności w zakresie upowszechniania produktów tradycyjnych
- Prezentacja dobrych praktyk - Anna Szpura
- Laureaci i organizatorzy konkursu Najlepszy Produkt Rtadycyjny Wschodniego Mazowsza
- Sławomir Piotrowski dyrektor MODR wręcza podziękowania uczestniczkom konkursu
- Obiad regionalny
- Pierogi szlachcice
Opracowała:
Maria Sudnik
MODR Oddział Siedlce
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: www.mazowieckie.ksow.pl, gdzie
można znaleźć informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW oraz
www.ksow.pl, gdzie można zarejestrować się jako Partner KSOW.