XXV Olimpiada wiedzy rolniczej
Październikowa (organizowana od 25 lat przez MODR Oddział Poświętne w Płońsku) - Olimpiada Wiedzy Rolniczej składała się z dwóch etapów: pisemnego i finału w przeprowadzonego w formie ustnej.
W olimpiadzie uczestniczyło 50 osób. Zgłosili się właściciele gospodarstw rolnych oraz osoby gospodarujące z rodzicami, w tym uczniowie ostatnich klas szkól rolniczych, z terenów powiatów: ciechanowskiego, legionowskiego, mławskiego, nowodworskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego.
Po raz pierwszy zakres tematyczny olimpiady rozszerzony był o tematy preferowane przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich, które są związane z:
- inicjatywami mieszkańców obszarów wiejskich w celu tworzenia partnerstw, realizujących projekty na rzecz społeczności wiejskich,
- krótkimi łańcuchami dostaw,
- wykorzystaniem zasobów środowiska naturalnego przez mieszkańców obszarów wiejskich,
- zachowaniem różnorodności genetycznej roślin i zwierząt,
- przedsiębiorczością na obszarach wiejskich i przetwórstwem lokalnym,
- poprawą jakości życia na wsi, pokazaniem wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego.
Jednym z najłatwiejszych pytań testowych okazało się pytanie dotyczące ASF (100 % poprawnych odpowiedzi). Trudniejsza była odpowiedź na pytanie: którzy rolnicy mają obowiązek przechowywania nawozów naturalnych na płycie obornikowej? (dobre odpowiedzi – 13 %).
Odpowiedzi ustne finalistów - na wylosowane pytania - zdaniem jury były w pełni satysfakcjonujące i świadczyły, że młodzi rolnicy mają rozległą wiedzę zarówno rolniczą, jaki i tę dotyczącą rozwoju obszarów wiejskich.
Uczestnicy wzięli również udział w przeprowadzonym przez MODR Oddział Poświętne w Płońsku badaniu ewaluacyjnym, z którego wynika kilka interesujących wniosków. Otóż w ocenie badanych poziom pytań testowych był raczej wysoki – 76 %, a dla 24 % zdecydowanie wysoki.
W olimpiadzie uczestniczyły osoby doskonale znające pracę w rolnictwie.85 % wskazało, że pomaga w gospodarstwie rolnym od ponad 5 lat i 95 % uczyło się zawodu od najbliższej rodziny. Nasi uczestnicy legitymowali się głównie: wykształceniem średnim – 63 % i wyższym 28 %. Fachową wiedzę uzupełniają korzystając z Internetu (85 %), szkoleń rolniczych organizowanych przez MODR (52%), prasy rolniczej takiej jak Top Agrar, Agroserwis, Poradnik Rolniczy, oraz z programu telewizyjnego Agroserwis. Jako istotne źródło informacji uznali także targi rolnicze (32 % badanych).
XXV Olimpiada Wiedzy Rolniczej była nowym doświadczeniem dla prawie 60 % respondentów. Młodzi ludzie wypowiedzieli się również odnośnie organizacji olimpiady i tu 80 % ankietowanych uważa, że należy ją kontynuować ze względu na to, że udział w niej nobilituje w oczach rodziny, sąsiadów i kolegów, „jest ciekawym wydarzeniem”, „ma charakter edukacyjny” oraz jest dobrym sprawdzianem własnych wiadomości”. Jak stwierdzili respondenci olimpiada „ jest zdecydowanie dobrą praktyką i należy ją organizować”.
Zwycięzcami Olimpiady zostali:
I miejsce – Katarzyna Kałuża – gm. Nowe Miasto
II miejsce – Radosław Chmielewski – gm. Żuromin
III miejsce – Marcin Chmielewski – gm. Wiśniewo
IV miejsce – Tomasz Bartold – gm. Dzierzążnia
V miejsce – Przemysław Białoskórski – gm. Raciąż
Piątka laureatów otrzymała nagrody finansowe w wysokości od 600 zł do 1000 zł oraz roczną prenumeratę „Wsi Mazowieckiej”. Ponadto laureaci i kolejnych 10 uczestników otrzymało dodatkowe nagrody rzeczowe od KRUS PT w Ciechanowie oraz firmy LUVENA z siedzibą w Luboniu.
Wzbogaceniem XXV Olimpiady Wiedzy Rolniczej były wykłady przeprowadzone przez doradców MODR: Małgorzatę Niemirską, kierownika PZDR Płońsk na temat dotyczący Działania 6: „Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej” oraz przez Alberta Jaworskiego, kierownika PZDR Pomiechówek na tematy obejmujące Działania: 10 - „Działanie rolno –środowiskowo - klimatyczne” i Działanie 11- „Płatności w celu utrzymania rolnictwa ekologicznego” z PROW na lata 2014-2020.
Olimpiada otrzymała dofinansowanie w tegorocznym naborze operacji partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2016-2017, konkurs nr 1/2017 – Działanie 11: „Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie”.
Organizatorzy gratulują zwycięzcom, wszystkim uczestnikom wiedzy oraz dziękują za udział w olimpiadzie.
__F O T O R E L A C J A__
- finaliści od lewej: Radosław Chmielewski, Tomasz Bartold, Przemysław Białoskórski, Katarzyna Kałuża, Marcin Chmielewski
- otwarcie olimpiady przez Jarosława Grabowskiego dyrektora MODR Oddział Poświętne
- uczestnicy XXV Olimpiady
- rozwiązywanie testów
- test wymagał skupienia
- Małgorzata Niemirska omówiła „Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej"
- Albert Jaworski omówił zagadnienia rolnośrodowiskowe w PROW
- wspólne zdjęcie: organizatorzy, sponsorzy i laureaci
Opracowanie: Małgorzata Najechalska
Zdjęcia: Bożena Chądzyńska
MODR Oddział Poświętne w Płońsku