Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Przedsiębiorcza kobieta w Unii Europejskiej

Tradycyjne w Dniu Kobiet Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku  zorganizował XIV konferencję „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej - nowe wyzwania i nowe możliwości”.

Spotkanie podkreśliło znaczenie kobiet wiejskich w procesach rozwojowych mazowieckiej wsi oraz punkty krytyczne w całym procesie adaptacji polskiej wsi do nowych standardów europejskiej kultury rolnej, zarówno tych cywilizacyjnych jak też produkcyjnych. W konferencji wzięło udział 144 osób, głównie kobiet z obszaru Północnego Mazowsza. Całość konferencji składała się z części merytorycznej, kulturowej i rozrywkowej.

Wykłady poprowadzili:

 • Barbara Grygo z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – temat wykładu „Produkcja żywności na niewielką skalę i wprowadzanie jej na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji”,
 •  Małgorzata Pucek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – temat wykładu „Nowe możliwości sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych w gospodarstwach rolnych – podstawowe informacje”,
 • Krzysztof Zaniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – temat wykładu: „Produkty tradycyjne na Mazowszu”.

Tematyka wykładów dotyczyła wszystkich form działalności z jakich korzystać mogą rolnicy sprzedający produkty ze swoich gospodarstw tj.: dostawy bezpośrednie środków spożywczych pochodzenia roślinnego, sprzedaż bezpośrednia, działalność marginalna, lokalna i ograniczona (MOL) i bardzo gorącego zagadnienia jakim jest Rolniczy Handel Detaliczny, wprowadzony ustawą od stycznia 2017 roku. Wszystkie wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Wskazywano na  rolę kobiet jako moderatora nowatorskich procesów uczestnictwa w rynku, w warunkach większego zaangażowania męskiej części rodzin wiejskich w  rolnicze procesy produkcyjne. Wykładowcy odpowiadali na liczne pytania ze strony uczestników konferencji, dotyczące głównie wymagań formalnych i sanitarnych jakie trzeba spełnić, aby w pełni i bez problemów korzystać z dobrodziejstw ustawy o RHD.

Serwis kawowy połączony z degustacją produktów tradycyjnych

Bardzo miłym i smakowitym punktem konferencji był poczęstunek połączony z degustacją ciast i produktów tradycyjnych w postaci stołu wiejskiego, przygotowany przez Restaurację Oddziału Poświętne MODR i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w konferencji. Poczęstunek sponsorowały: Zakłady Mięsne Andrzej Ruciński – Somianka, Spółdzielnia Mleczarska „Skarżyn” z Płońska i Piekarnia Klementynka - Marki.

Konkurs „ABC wiadomości o produktach tradycyjnych i regionalnych”

Po przerwie organizatorzy rozstrzygnęli mini-konkurs „ABC wiadomości o produktach tradycyjnych i regionalnych”. Wśród uczestników konkursu, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania rozlosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: gospodarstwo rolne Krzysztofa Kowalskiego we Winnikach oraz firmy: X-Feniks, AVON i Mary Kay.

Wystawa rękodzieła i produktu tradycyjnego

W czasie trwania konferencji w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym  prezentowany był dorobek lokalnych twórców rękodzieła ludowego, związany z tradycją Świąt Wielkanocnych, głownie rzez kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. Ponadto na stoiskach przygotowanych przez lokalnych wytwórców produktów tradycyjnych można było degustować: wędliny, wyroby mleczarskie (masło, twaróg, sery, itp.), miody i produkty pszczele oraz oleje tłoczone na zimno (lniany i rzepakowy). Na stoisku przygotowanym przez Oddział Poświętne można było zakupić wydawnictwa merytoryczne MODR. 

Królem swego życia bądź – recital Danuty Błażejczyk

Atrakcyjnym elementem kończącym konferencję był recital Danuty Błażejczyk okraszony opowieściami artystki nawiązującymi do przedsiębiorczych kobiet. Część artystyczną zorganizowano wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Płońsku w ramach współpracy, którą z powodzeniem rozwijamy już od 2015 roku. Tegoroczną konferencję przygotował tradycyjnie Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oficjalnego otwarcia dokonali panowie: Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR Warszawa i Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku. W swoich wystąpieniach podkreślili rolę i znaczenie kobiet w rodzinie, przestrzeni publicznej i gospodarczej, a także złożyli wszystkim Paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Tekst - Danuta Bronowska

Zdjęcia – Bożena Chądzyńska

 

__F O T O R E L A C J A__

Podpisy pod zdjęciami:

 1. otwarcie konferencji przez Jarosława Grabowskiego, dyrektora Oddziału Poświętne w Płońsku
 2. życzenia dla Pań składa Tomasz Skorupski, zastępca dyrektora MODR Warszawa
 3. uczestnicy konferencji
 4. wykład Barbary Grygo nt. „Produkcja żywności na niewielką skalę i wprowadzanie jej na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji”
 5. kiermasz wielkanocny
 6. kiermasz produktów tradycyjnych
 7. poczęstunek
 8. kiermasz wielkanocny
 9. kiermasz produktów tradycyjnych degustacja produktów
 10. rozstrzygnięcie mini konkursu dotyczącego produktu regionalnego i tradycyjnego
 11. podziękowania za występ dla Danuty Błażejczyk
 12. tulipany dla pań z okazji Dnia Kobiet
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.