Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Jak prawidłowo uprawiać strączkowe?

„Prawidłowa uprawa roślin strączkowych ”to tytuł konferencji, która odbyła się 9 marca w MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku.

Prof. dr hab. Wojciech Święcicki z Instytutu Genetyki Roślin PAN Poznań przedstawił zagadnienie dotyczące deficytu białka paszowego w Polsce. Polska dysponuje 10,79 mln ha, na których 70% zasiewów stanowią zboża, rośliny strączkowe to jedynie 1,58%. Planowany wzrost krajowej produkcji białka paszowego opiera się na wzroście areału upraw roślin strączkowych do 500 tys. ha, co da około 300 tys. ton białka, wzrost produkcji śruty rzepakowej do 200 tys. ton oraz przyrost do 150 tys. ton białka z suszonych wywarów. Łączny przewidywany wzrost produkcji białka krajowego szacowany jest na 650 mln ton. Do głównych zalet uprawy roślin strączkowych prof. Święcicki podaje wysoką zawartość białka w nasionach (22-44%), wiązanie azotu atmosferycznego, wpływ następczy, mniejsze zużycie energii na hektar. Elementy, które cały czas wymagają ulepszenia to stabilizacja plonów oraz poprawa opłacalności upraw. Szansą na realizację tych planów jest użycie stymulatorów, które spowodują zmniejszenia opadania kwiatów, włączenie do programów hodowli komponentów fizjologicznej efektywności roślin oraz parametrów fluorescencji chlorofilu. Ze względu na silne zróżnicowanie łubinów, bobiku i grochu należy brać pod uwagę wyniki badań PDO. W łubinie wąskolistnym zidentyfikowano geny zaangażowane w syntezę alkaloidów (substancje antyżywieniowe) oraz regiony genomu odpowiedzialne za komponenty plonu. W przypadku bobiku została opracowana metoda eliminacji pękania okrywy nasiennej, co przyczynia się do polepszenia materiału siewnego, zmniejszenia ilości wysiewu. Istotne znaczenie ma również znaleziony marker odporności na askochytozę (choroba grzybowa) oraz wyleganie grochu.

„Wpływ technologii uprawy na wyniki produkcyjne i ekonomiczne uprawy łubinu” to temat opracowany przez prof. dr hab. Jerzego Szukałę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. a przedstawił go dr Wojciech Mikulski z Instytutu Genetyki Roślin PAN, UP Poznań. Zaprezentował wyniki doświadczeń polowych z łubinem żółtym, wąskolistnym oraz białym w 3 technologiach (nisko, średnio i wysokonakładowych) przeprowadzonych w Katedrze Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w latach 2011-2015.

Wnioski z doświadczeń są następujące:

 • zwiększeniu nakładów na przemysłowe środki produkcji w technologii średnio i wysokonakładowej towarzyszył istotny wzrost plonu nasion i wydajności białka u wszystkich trzech gatunków łubinu, ale nie modyfikował on zawartości białka w nasionach i wartości siewnej nasion,
 • poniesione nakłady na przemysłowe środki produkcji w technologiach średnio, a zwłaszcza wysokonakładowych nie były zrekompensowane wynikami ekonomicznymi.

Najwyższą nadwyżkę bezpośrednią i najniższy koszt produkcji 1 kg białka u wszystkich 3 gatunków łubinu zapewniała technologia niskonakładowa,

 • nadwyżka bezpośrednia uzyskana z uprawy łubinu wąskolistnego była podobna w technologii nisko i średnio nakładowej, natomiast u łubinu żółtego była ona niższa o 41 %, a u łubinu białego o 15 %.

Zagadnienia dotyczące żywienia trzody chlewnej nasionami łubinów i poekstrakcyjną śruta rzepakową zaprezentowała dr Anita Zaworska również z UP w Poznaniu. Śruty poekstrakcyjna sojowa i rzepakowa oraz nasiona łubinu różnią się od siebie składem chemicznym:

 • śruta rzepakowa ma najniższą wartość energetyczną,
 • śruta sojowa ma najwięcej białka i najmniej włókna,
 • łubin biały ma najwięcej tłuszczu,
 • łubiny mają więcej włókna, ale mają mało metioniny.

Świnie otrzymujące w mieszance poekstrakcyjną śrutę rzepakową (PŚR) i nasiona łubinu wąskolistnego przyrastają nieco gorzej niż zwierzęta otrzymujące poekstrakcyjną śrutę sojową (PŚS). Tona mieszanki z udziałem PŚR i nasion łubinu wąskolistnego jest o ponad 100 zł tańsza niż mieszanki z PŚS.

Spożycie paszy z PŚR i nasionami łubinu białego jest istotnie niższe. Świnie otrzymujące w mieszance PŚR i nasiona łubinu białego przyrastają gorzej niż zwierzęta otrzymujące PŚS (ok. 5 kg). Koszt mieszanek dla tuczników jest od 30 do około 66 zł niższy na tonie.

Świnie otrzymujące nasiona łubinu żółtego i PŚR w różnych kombinacjach procentowych przyrastają i wykorzystują paszę podobnie jak zwierzęta otrzymujące PŚS.

Łączenie w dietach nasion łubinu wąskolistnego lub białego z PŚR jest mniej korzystne.

Mieszanka zawierająca jedynie PŚR zamiast PŚS jest droższa, a z samym łubinem – najtańsza.

Dr Wojciech Mikulski poprowadził wykład dotyczący rynku roślin strączkowych. Głównym celem upraw jest zapewnienie bezpieczeństwa kraju w zakresie dostaw białka paszowego. Zgodnie z założeniem 50% tego surowca powinno pochodzić z rodzimej produkcji. Aktualnie o uprawie roślin strączkowych w głównej mierze decydują dopłaty. Brak jest powiązania z wielkością produkcji, a brak rynku zbytu powoduje utrudnienia dla rolników. Szansą na zwiększenie areału upraw jest zwiększenie dochodowości rolników poprzez ochronę przyrodniczą gleb oraz budowę rynku nasion roślin strączkowych w Polsce.

Na zakończenie konferencji, wyniki doświadczeń z kolekcji 34 odmian roślin strączkowych, znajdujących się w 2017 r. na  polu doświadczalnym MODR, przedstawił Janusz Sychowicz - kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej.

Na stoiskach informacyjnych firm sponsorujących tę konferencję udzielano informacje i wręczano materiały reklamowe.

Firmami sponsorującymi konferencję były: Hodowla Roślin Smolice, Poznańska Hodowla Roślin Tulce, DANKO Hodowla Roślin, IGP Polska, Agroyoumis Polska, CN Warszawa, Luvena, Biofood.

Konferencja organizowana była w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju” realizowanego na podstawie Uchwały Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2015 r.

Tekst:

Katarzyna Szumska

Janusz Sychowicz

Zdjęcia:

Bożena Chądzyńska

Oddział Poświętne

__F O T O R E L A C J A__

Podpisy pod zdjęciami:

 1. Dr hab. Wojciech Święcicki, IGR PAN Poznań.
 2. Dr. Wojciech Mikulski, UP Poznań
 3. Dr Anita Zaworska UP Poznań
 4. Wyniki plonowania roślin odmian strączkowych na polu doświadczalnym omówił Janusz Sychowicz
 5. Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku MODR podziękował za przybycie i udział w konferencji
 6. Uczestnicy konferencji
 7. Firmy sponsorujące konferencję
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.