MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Wyjazd studyjny „Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich”

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła nam podczas wyjazdu studyjnego „Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich”, który odbył się 4 października. Wyjazd zorganizowany został przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. 

Czterdziestoosobowa grupa rozpoczęła wyjazd studyjny od wizyty w gospodarstwie Państwa Ciecierów w Białkach, niewielkiej miejscowości podsiedleckiej. Gospodarstwo utrzymuje kozy rasy alpejskiej, barwnej uszlachetnianej, przetwarza ich mleko, przerabia na sery podpuszczkowe, a  część z nich jest również wędzona w przystosowanej do tego celu wędzarni. Wytwarzany w gospodarstwie ser kozi „Młodziak” jest produkowany metodą tradycyjną w oparciu o naturalne składniki jest wyjątkowy w swoim rodzaju, posiada niepowtarzalny smak i zapach oraz strukturę. W 2017 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Gospodyni Agnieszka Cieciera, która w poprzednim roku, jako jedna z niewielu z powiatu siedleckiego, rozpoczęła sprzedaż swoich produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego, udzieliła odpowiedzi na pytania  dotyczące głównie chowu kóz, przetwórstwa mleka jak i procedur związanych ze zgłoszeniem rolniczego handlu detalicznego do powiatowego lekarza weterynarii.  Jej działalność jest świetnym przykładem na to, że warto w niewielkich gospodarstwach przetwarzać własny surowiec i sprzedawać konsumentom. Państwo Ciecierowie planują powiększenie pogłowia zwierząt, trwa również budowa nowego budynku, w którym będzie mieścić się przetwórnia. 

 

Drugim punktem wyjazdu studyjnego była miejscowość Ostromęczyn Kolonia w gminie Platerów, gdzie gospodarze Waldemar Bielak z małżonką Lucyną, prowadzą zagrodę edukacyjną wpisaną od 2015 roku do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni do galerii przygotowanej w drewnianym budynku, gdzie mogli obejrzeć wiele ciekawych eksponatów: począwszy od drobnych przyborów codziennego użytku, odzieży, mebli po sprzęty rolnicze, które dawniej służyły do pracy w polu i obejściu. Gospodarze zgromadzili tam również duży zbiór obrazów, rzeźb i płaskorzeźb.  W galerii organizowane są zajęcia dla różnych grup wiekowych, jest miejsce do nauki i zabawy (sala pomieści nawet 40 osób), na miejscu jest zaplecze kuchenne i toalety. W zagrodzie prowadzone są programy edukacyjne m.in.: „Ptaki naszymi przyjaciółmi”, „Pszczoły w życiu człowieka” czy „Kolorowe wyklejanki”. W zagrodzie edukacyjnej Państwa Bielaków do dyspozycji odwiedzających jest sprzęt rekreacyjny i sportowy. Przygotowano boisko do gry w siatkówkę i kosza, trzy altany, żywy labirynt z wierzby oraz możliwość korzystania z rowerów w sezonie letnim czy nart i sanek w zimie. Na zewnątrz budynku uruchamiane jest letnie kino. W obrębie zagrody jest również drewniany budynek, w którym mieści się skansen ze zbiorem starych sprzętów. Wizytę w zagrodzie umilił grupie występ zespołu ludowego Korniczanie z sąsiedniej gminy. 

 

Kolejnym punktem programu była wizyta w gospodarstwie sadowniczym w miejscowości Klimczyce Kolonia w gminie Sarnaki. Gospodarstwo prowadzone jest przez Justynę i Alinę Paluch. Pani Justyna przedstawiła uczestnikom wyjazdu prezentację dotyczącą historii gospodarstwa oraz etapów tworzenia miejsca, które jest znane z tłoczenia pysznych soków „Samo jabłko”. Gospodarstwo zajmuje się także sprzedażą lokalnych produktów i prowadzeniem pijalni soków „Zakamarek Klimczyce”. Właścicielki podejmują działania aktywizujące lokalną społeczność i są m.in. w trakcie tworzenia inkubatora przetwórstwa. Ważna jest bowiem dla nich współpraca lokalnych przedsiębiorców, jak np. operacja „Tworzenie sieci wzajemnej współpracy w ramach krótkich łańcuchów dostaw produktów i usług lokalnych”. W wyniku tego działania powstała lokalna marka „Naturalnie nad Bugiem” łącząca przedsiębiorców działających w branży turystycznej i gastronomicznej na terenie Nadbużańskiego Podlasia. 

 

Uczestnicy wyjazdu obejrzeli linię produkcyjną tłoczni, sklep z lokalnymi produktami oraz spróbowali naturalnych, pysznych soków na bazie jabłek, ale z różnymi dodatkami. 

 

Wyjazd zakończył się w położonym na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu Klepaczewa - w gminie Sarnaki, gdzie od ponad dwudziestu lat Józefa Bobińska prowadzi gospodarstwo agroturystyczne.  Oprócz bazy noclegowej oraz znakomitej kuchni, gospodarstwo proponuje: rejsy statkiem po Bugu, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, strzelanie z łuku, wędkowanie, jazdę w siodle pod okiem instruktora, przejazdy bryczką lub wozem, zimą - kuligi, ogniska, biesiady przy muzyce ludowej. Dla najmłodszych przygotowana jest piaskownica, huśtawki, piłki, boisko do siatkówki. Dzieci i dorośli mogą zobaczyć dojenie krowy, zbieranie jaj, obrządki, a także wziąć udział w pracach polowych, takich jak sianokosy czy wykopki. Gościom, którzy chcą poczuć adrenalinę, gospodarze proponują wieżę wspinaczkową z liną zjazdową lub aqua ball – zabawę w piłce o średnicy 2 m pływającej po wodzie. Wiele przedsięwzięć zrealizowanych w gospodarstwie Józefy Bobińskiej to dzieło jej trzech synów, którzy aktywnie włączali się w działalność mamy, a dziś już sami prowadzą swoje działalności. 

 

Celem wyjazdu studyjnego było wspieranie innowacji na obszarach wiejskich oraz poznanie innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej.

 

Tekst: Anna Matyszczak  MODR Oddział Siedlce

Zdjęcia: Anna Matyszczak i Maria Sudnik  MODR Oddział Siedlce

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.