Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Jubileuszowe Dni Kukurydzy w Skrzelewie

W Skrzelewie, w pierwszy weekend października odbyły się już XX jubileuszowe Dni Kukurydzy. Wydarzenie to przyciągnęło rolników, producentów kukurydzy, sprzętu rolniczego, pasz, nawozów, środków ochrony roślin.

Impreza jest okazją do wymiany poglądów o najnowszych odmianach i metodach uprawy tego popularnego zboża oraz nagradzania osób zasłużonych dla rozwoju tego sektora produkcji. W tym roku producenci zbóż, w tym kukurydzy, musieli zmierzyć się z problemem suszy, która spowodowała znaczne straty w plonach sięgające nawet 70%.

Tegoroczne plony kukurydzy szacuje się jedynie na 3-3,5 mln ton, podczas gdy w roku ubiegłym przekraczały 4 mln ton.

- Był to trudny rok dla kukurydzy - tymi słowami powitał gości, w imieniu organizatorów, Tadeusz Szymańczak, rolnik ze Skrzelewa, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XX Dni Kukurydzy, propagator uprawy kukurydzy w Polsce oraz znawca jej tajników. Zwrócił uwagę, że z roku na rok przybywa patronów i współpracowników tej imprezy a wzrastającym  zainteresowaniu Dniami Kukurydzy świadczy fakt, że uczestniczy w nich ponad setka wystawców. Szczególne podziękowania za współorganizację dedykowane były dyrektorom Mazowieckiego i Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz ich  pracownikom.  W imieniu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wszystkich przybyłych powitał Tomasz Skorupski zastępca dyrektora. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele: unijnej organizacji lobbystycznej COPA-COGECA z wiceprezydentem Marianem Sikorą, Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Mazowieckiej Izby Rolniczej, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Goście imprezy obejrzeli prezentowane na poletkach demonstracyjnych odmiany kukurydzy na ziarno i kiszonkę, a także maszyny do zbioru i uprawy kukurydzy. Odbyły się pokazy zbioru kukurydzy i pracy maszyn rolniczych. Dla wielu zainteresowanych rolników była to  wyjątkowa lekcja  porównawcza różnych odmian kukurydzy, jakości pracy poszczególnych maszyn oraz zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz konfrontacja świata nauki z praktyką. Nowością były maszyny do monitorowania plonów wyposażone w urządzenia, którymi steruje komputer. Tradycyjnie pracownicy MODR Oddział Bielice przygotowali stoisko z materiałami informacyjnymi oraz udzielali zainteresowanym fachowych porad. Nie zabrakło też innych atrakcji. Podczas imprezy odbywały się między innymi konkursy.

W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe z branży rolniczej zwyciężyła firma Polskie Aminokwasy producent biostymulatorów wzrostu oraz biostymulujących nawozów na bazie wolnych aminokwasów. Zwycięzcą konkursu na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych została firma Kam-Rol oferująca usługi rolnicze. Firma otrzymała puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Najbezpieczniejszą maszynę rolniczą zaprezentowała firma ROL-BRAT. Był nią ciągnik JOHN DEERE z agregatem uprawowo siewnym. Firma otrzymała puchar prezesa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Firmą uhonorowaną w plebiscycie publiczności na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych i najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe została firma ROLMECH, dystrybutor ciągników i maszyn rolniczych, dla której puchar ufundował marszałek województwa łódzkiego i wojewoda łódzki.

Puchar dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego otrzymała firma ROL-BRAT za zajęcie II miejsca za najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych w plebiscycie publiczności. Podczas takiej imprezy nie mogło zabraknąć konkursu wiedzy rolniczej dla młodzieży. Zwycięzcami zostali:

I miejsce i puchar marszałka województwa mazowieckiego otrzymał Sylwester Majchrzak

II miejsce i puchar przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Dni Kukurydzy – Hubert Zawczak

III miejsce i puchar burmistrza Grodziska Mazowieckiego  - Sebastian Rogalski

Nagrodę otrzymała też nasza koleżanka Elżbieta Próchniak za wkład i współpracę w organizację Dni Kukurydzy.

Liczne stoiska wystawiennicze zachęcały do zakupów tradycyjnych wyrobów takich jak: wędliny, pieczywo, sery, miody czy nalewki. Nie zabrakło przykładów rękodzieła a także bogatej oferty krzewów owocowych i ozdobnych, drzewek i kwiatów. Nie brakowało też atrakcji kulturalno-rozrywkowych. Czas odwiedzającym umilały występy Zespołu Ludowego Grzybowianki,  Dens Babki z Młodzieszyna oraz Kapela Staszka z Mikowa.

Przepiękna  pogoda sprzyjała wystawcom i odwiedzającym, którzy tłumnie pojawili się w Skrzelewie na ziemi teresińskiej. 

__F O T O R E L A C J A__

 

Podpisy do zdjęć:

 1. Zaproszeni goście
 2. Pokaz zbioru kukurydzy
 3. Zbiór kukurydzy do pomiaru wysokości plonu
 4. Agregat uprawowo-siewny z pneumatycznym dozowaniem nasion
 5. Pokaz pracy maszyn
 6. Monitorowanie plonów
 7. Okazja do wymiany poglądów
 8. Nagrodzono uczestników konkursu wiedzy rolniczej
 9. Puchary dla najlepszych
 10. Puchar dyrektora MODR dla firmy ROL-BRAT
 11. Pamiątkowe zdjęcie zwieńczające dobrą współpracę
 12. Od rana odwiedzano stoiska wystawowe
 13. Puchar dla Elżbiety Próchniak za zaangażowanie w organizację Dni Kukurydzy
 14. Występ zespołu ludowego „Grzybowianki”
 15. Kiermasz roślin ozdobnych
 16. Duży wybór wikliny
 17. Grażyna Stasiak – laureatka wielu konkursów MODR
 18. Podziękowania dla gospodarzy imprezy

Tekst: Grażyna Michalak MODR Oddział Bielice

Zdjęcia: Agnieszka Rembiszewska MODR

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.