Pszczoły w centrum uwagi
Dbajmy o pszczoły to temat konferencji pszczelarskiej, którą zorganizował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Bielicach wraz z Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Sochaczewie w sobotę 6 października w gospodarstwie agroturystycznym „Jeziorany” w Kożuszkach Parcel koło Sochaczewa.
Ponad 60 uczestników – pszczelarzy, mieszkańców obszarów wiejskich oraz doradców rolniczych - miało okazję wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą chorób i sposobów leczenia pszczół, uzyskać informację na temat nowych rozwiązań w pszczelarstwie. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do lepszej kondycji rodzin pszczelich i gospodarki pasiecznej, która jest ważną częścią działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.
Serię trzech wykładów przeprowadzili wybitni specjaliści z zakresu pszczelarstwa.
Dr hab. Grażyna Topolska profesor nadzwyczajny z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wygłosiła w przystępny sposób, obszerny wykład na temat chorób pszczół. Słuchacze zapoznali się z metodami leczenia groźnych chorób. Szczególnie niebezpieczna dla pszczół jest warroza, obecnie najgroźniejsza choroba na całym świecie. Powoduje duże straty w rodzinach pszczelich i znaczne obniżenie produkcji pasiecznej. Konieczność ciągłego zwalczania tej choroby powoduje wzrost kosztów prowadzenia pasiek. Warrozę powoduje roztocz, który nie ma naturalnych wrogów, a doskonale adaptuje się do niekorzystnych warunków środowiskowych. Potrafi bardzo szybko uodpornić się na stosowane przez pszczelarzy leki warrozobójcze. Pszczoły nie mają naturalnych mechanizmów obronnych zwalczających warrozę. Nie leczone rodziny pszczele giną.
Dużym zagrożeniem dla pszczół jest także nosemoza i zgnilec amerykański. To głównie tym chorobom był poświęcony pierwszy wykład, ale nie tylko.
Marek Podlewski z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego szczegółowo i przystępnie przedstawił tematykę wymiany matek pszczelich i tworzenie odkładów jako ważny element gospodarki pasiecznej. Skupił się również na omówieniu wpływu chorób pszczół na rozwój i kondycję rodzin pszczelich.
Dyskusja po wykładach dotyczyła głównie problemów związanych z gospodarką pasieczną. Apelowano o stosowanie środków ochrony roślin w taki sposób, aby nie szkodzić pszczołom.
Konferencję podsumował Zygmunt Łukasiewicz z Sochaczewskiego Koła Pszczelarzy oraz Krzysztof Szumski - dyrektor MODR Oddział Bielice.
Konferencja została zorganizowana w ramach operacji pt:: „Konferencja pszczelarska Dbajmy o pszczoły”, realizowanego w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Krystyna Saganowska
MODR Oddział Bielice
__F O T O R E L A C J A__
Podpisy do zdjęć:
- Konferencje otworzył Krzysztof Szumski – dyrektor MODR Oddział Bielice
- Pszczelarze, uczestnicy konferencji
- Wykład prowadzi Grażyna Topolska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW
- Wykład prowadzi Marek Podlewski z Kujawskiego Centrum Pszczelarstwa
- Bezpośrednie rozmowy z wykładowcą
- Niekończące się dyskusje po wykładach