Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Z pogodą na zamówienie - XXI Dni Kukurydzy w Skrzelewie

6 października w Skrzelewie, przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyły się XXI Dni Kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego połączone z Ogólnopolską Prezentacją Odmian.

Główne cele jakie przyświecają przedsięwzięciu to prezentowanie nowych osiągnięć nauki i techniki, zapewnienie możliwości wymiany poglądów pomiędzy naukowcami a rolnikami. Wszystko po to, aby zdobyta wiedza została wykorzystana w gospodarstwach rolnych. - Kukurydza to roślina niezwykła. To roślina przyszłości…- podkreślił Tadeusz Szymańczak, przewodniczący komitetu organizacyjnego witając wszystkich zgromadzonych w Skrzelewie. Nawiązał do zagrożeń w uprawie tej rośliny, które mają wpływ na ilość i jakość plonu. Dodał również, powołując się na szacunkowe dane Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, że w tym roku powinniśmy zebrać 2,5 do 3 mln ton ziarna z pow. około 600 tys. hektarów kukurydzy.

- Doradcy byli, są i będą blisko rolników. Kukurydza po wielu latach dominuje dziś na polskich polach. Rolnicy nauczyli się ją uprawiać i mają bardzo duże osiągnięcia – powiedział Krzysztof Szumski - dyrektor MODR Oddział Bielice.

Na poletkach doświadczalnych wyeksponowano prawie 80 odmian kukurydzy, różnych hodowców. Pokazy zbioru kukurydzy i pracy nowoczesnych maszyn rolniczych zgromadziły wielu zainteresowanych rolników. Wyniki plonowania różnych odmian można było obserwować na telebimie.

Oprócz maszyn i ciągników rolniczych prezentowane były nawozy, pasze i środki ochrony. Nie zabrakło też roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych. Można było nabywać wyroby z wikliny, kompozycje kwiatowe, wyroby rękodzieła ludowego, a także wędliny, pieczywo, miody. Na specjalnym stoisku królowały przysmaki wykonane z udziałem kukurydzy. Przygotowano liczne konkursy, a zwycięzców nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi.

W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe z branży rolniczej zwyciężyła firma 365 FRAMNET GROUP, oferująca innowacyjne oprogramowanie dla gospodarstw rolnych i otrzymała puchar prezesa Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Firma ROLBUD PĘDZIWIATR – za prezentację agregatem uprawowym „DRACULA” zajęła I miejsce zarówno w konkursie na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych jak i w plebiscycie publiczności otrzymując dwa puchary od marszałka województwa mazowieckiego i marszałka województwa łódzkiego. Na II miejscu w plebiscycie publiczności na najlepszą prezentację polową uplasowała się firma SZNAJDER prezentująca kombajn CLASS, dla której puchar ufundował dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Firma SZNAJDER zajęła I miejsce również w konkursie na najbezpieczniejszą maszynę rolniczą - kombajn CLASS i otrzymała kolejny puchar dyrektora generalnego KOWR.

Były też podziękowania za wieloletnią współpracę w organizowaniu Dni Kukurydzy w Skrzelewie, która przyczyniła się do popularyzacji uprawy kukurydzy w Polsce oraz wdrażania najnowszych technologii. Podziękowanie otrzymał m.in. Krzysztof Szumski, dyrektor MODR Oddział Bielice.

Do zmagań o zwycięstwo w konkursie wiedzy rolniczej przystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu i Zespołu Szkół w Teresinie.

Puchar marszałka województwa mazowieckiego za pierwsze miejsce wywalczył Jakub Słyk uczeń Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.

W punktach konsultacyjnych firm i instytucji rolniczych zasięgano opinii i porad. Pytania kierowane do doradców MODR dotyczyły min. możliwości skorzystania z dofinansowania do wapnowania i nawadniania upraw. Nowością tegorocznych Dni Kukurydzy była dwudniowa, ogólnopolska konferencja: „Gospodarstwa demonstracyjne efektywnym instrumentem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie”, zorganizowana przez CDR Brwinów. Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się w Skrzelewie. Konferencja zgromadziła przedstawicieli nauki oraz firm pracujących na rzecz rolnictwa, rolników i doradców. Dodatkową atrakcją były występy zespołów artystycznych. Wzrok przyciągały kolorowe stroje, zachwycał bogaty repertuar pieśni i przyśpiewek zespołów folklorystycznych. Na koniec zagrał zespół muzyczny Kontrast, który porwał do tańca zgromadzoną przy scenie publiczność.

__F O T O R E L A C J A__

 1. Pokaz zbioru kukurydzy
 2. Pokaz użytkowania maszyn
 3. Tłumnie odwiedzano stoiska wystawowe
 4. W punkcie SIR udzielano porad
 5. Stoisko informacyjne MODR
 6. KGW „Drzewiczanki” z Jolantą Miazek, doradcą MODR
 7. Rozmowy branżowe
 8. Wystawa ciągników rolniczych
 9. Wszystko z kukurydzy
 10. Występ zespołu ludowego „Grzybowianki”
 11. Rozmowy współorganizatorów
 12. Nagrodzeni w konkursie „Najlepsze produkty tradycyjne z wykorzystaniem miodu- nalewki domowe” wraz ze Karolem Słomą – sponsorem I nagrody i dyr. Krzysztofem Szumskim
 13. Konkurs wiedzy rolniczej
 14. Puchary dla zwycięzców
 15. Przedstawiciele firmy ROLBUD z dyrektorem MODR Oddział Bielice
 16. Na telebimie wyświetlano parametry zbieranego ziarna
 17. Podziękowania dla zaangażowanych w organizację Dni Kukurydzy
 18. Statuetkę w podziękowaniu za wieloletnią współpracę w organizowaniu Dni Kukurydzy otrzymuje Krzysztof Szumski – dyr. MODR Oddział Bielice
 19. Konferencja podczas Dni Kukurydzy w Skrzelewie
 20. Ofertę uzupełniały rośliny ozdobne

Tekst: Bożena Kalkowska, Grażyna Michalak

Zdjęcia: Aleksandra Koterwa-Chłystek, Bożena Kalkowska, Jacek Terenowicz

MODR Oddział Bielice

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.