Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XVI Jesienny Jarmark „od pola do stołu” za nami

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku pielęgnując dziedzictwo kulturowe i kulinarne mazowieckiej wsi, 10 września br. zorganizował imprezę pod nazwą „XVI Jesienny Jarmark „od pola do stołu”. Podczas tegorocznego jarmarku swoje produkty zaoferowało ponad 50 wystawców.

> ZOBACZ FOTORELACJE Z IMPREZY

Byli to producenci tradycyjnej żywności: wyrobów wędliniarskich, serów, miodów, olejów, chleba, wyrobów z wikliny, a także gospodarstwa produkujące kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i ozdobne. Oferta XVI Jesiennego jarmarku była bardzo bogata.

Kluczowym punktem programu była konferencja zorganizowana w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym nt. „Rolniczy handel detaliczny jako ważne źródło dochodu dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Jej tematyka poświęcona została rozwojowi przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego i form dystrybucji żywności, w tym głównie w ramach rolniczego handlu detalicznego. Szczegółowo omówione zostały zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, produktu regionalnego i tradycyjnego, innowacyjnych rozwiązań, poprawiających jakość produktów, możliwych do zastosowania w produkcji małej skali. Wykłady poprowadzili eksperci rangi krajowej, posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie przetwarzania i sprzedaży żywności w gospodarstwach rolnych: prof. Zbigniew Dolatowski - Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego Warszawa i Barbara Sałata - Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu.

Dodatkowo przez cały czas trwania konferencji eksperci byli dostępni w ramach konsultacji eksperckich. 60 uczestników konferencji miało możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertami, zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości związanych z wytwarzaniem i sprzedażą żywności, zgodnie z obecnie obowiązującą literą prawa.

Uczestnikami XVI Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu”, byli rolnicy i mieszkańcy Mazowsza, którzy przybyli, by zapoznać się z wieloma ciekawymi formami przedsiębiorczości wiejskiej, porozmawiać z producentami lub wytwórcami, wymienić poglądy czy doświadczenia.

Impreza stwarzała możliwość bezpośrednich rozmów z doradcami MODR Oddział Poświętne w Płońsku, przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Płońsku, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Ciechanowie, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku Inspektorat w Płońsku i Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze z Płońska.

Na Jesiennym Jarmarku nie mogło zabraknąć współpracujących z Ośrodkiem Kół Gospodyń Wiejskich. Skupione zostały wokół imprezy towarzyszącej BITWA REGIONÓW, zorganizowanej przy współudziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Starostwa Powiatowego w Płońsku i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Płońsku. Na stoiskach wystawienniczych dumnie prezentowały swoje wyroby kulinarne, rękodzieło i sztukę ludową, częstowały własnoręcznie przygotowanymi słodkościami.

Na zwiedzających czekały też takie atrakcje jak warsztaty tkackie, malarskie i kowalskie, przygotowane przez okolicznych twórców ludowych, a na scenie można było podziwiać występy zespołu „Warto żyć” z Nowego Miasta i Zespołu Ludowego Gminy Płońsk „Swada”, a także śledzić powiatowy etap Bitwy Regionów, czyli VII edycji konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Jury konkursu po degustacji wielu pysznych specjałów zwróciło uwagę na niezwykły kunszt kulinarny członkiń KGW, których receptury wyłaniały się niejako z produktów naszej mazowieckiej ziemi i przybierały postać regionalnych dań, przygotowanych rękami polskich kobiet.

Najlepsze okazało się KGW Szapsk „My kobiety i faceci” z gminy Raciąż, drugie miejsce zajęło KGW „W kobiecym gronie” z Nowego Radzikowa, gm. Czerwińsk, a trzecie KGW w Kołozębiu, gm. Sochocin.

Zdobywczynie I miejsca staną do dalszej bitwy na szczeblu wojewódzkim.

Nagroda za najlepsze stoisko spośród KGW biorących udział w Bitwie Regionów trafiła do KGW Szapsk, a za najlepszą nalewkę do KGW Unieck.

Nagroda za najładniejsze stoisko XVI Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” powędrowała do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego Raciąż.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z siedzibą w Warszawie przygotował miłą niespodziankę – Piknik z Produktem Polskim. Była to degustacja polskiej żywności dla uczestników imprezy, przygotowana przez Restaurację Poświętne i podana na terenie ogrodu w Poświętnem. Wszystkie tradycyjnie polskie potrawy, świeże, przygotowane zostały z produktów wysokiej jakości.

W ramach partnerstwa Starostwa Powiatowego w Płońsku przy organizacji XVI Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu”, podczas imprezy zorganizowano i przeprowadzono:

• Międzykulturowy maraton rękodzieła z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich,

• Maraton polsko-ukraińskiego lepienia pierogów.

Oba wydarzenia realizowane w ramach projektu pn. „#Slava Ukraini – działania na rzecz integracji społecznej cudzoziemców legalnie przebywających w powiecie płońskim” spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i aprobatą ze strony zwiedzających.

Uczestnicy jarmarku podziwiali warsztaty zorganizowane przez twórców ludowych, a degustacja pierogów przygotowanych podczas warsztatów z trzema różnymi farszami pieściła podniebienia zwiedzających.

Szesnastą imprezę z tego cyklu otworzyli: Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR Warszawa i Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku.

Nie byłoby sukcesu organizacyjnego „XVI Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” bez dobrej pogody, a ta mimo wcześniejszych obaw nas w tym roku nie zawiodła i sprawiła, że na Poświętne przybyli mieszkańcy Płońska, powiatu płońskiego i okolicznych powiatów.

Zapraszamy za rok!

Tekst:

Danuta Bronowska

Zdjęcia:

Bożena Chądzyńska 

MODR Oddział Poświętne w Płońsku

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.