Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

A jednak sukces!

Strona 1 z 4

Zanosiło się na prawdziwa klęskę - i to żywiołową. Prognozy zapowiadały wprawdzie „przelotne opady deszczu w godzinach popołudniowych" a tymczasem w Siedlcach lać zaczęło w sobotę już po godz. 9.00 i to jak! Kilkugodzinna ulewa sprawiła, że teren XVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym zamienił się w grząskie bajorko, a wskutek rozmiękłej ziemi runęło rusztowanie z banerami reklamowymi. Organizatorzy obawiali się więc porażki i dosłownie zerowej frekwencji publiczności. Tymczasem impreza udała się wybornie, goście dopisali, a wystawę obejrzało aż 60 000 osób. To kolejny rekord i kolejny sukces MODR.

Zwłaszcza, że rekordowa była nie tylko ilość zwiedzających - wystawców też było niemal dwa razy więcej, bo prawie 500. Same stoiska zajęły powierzchnię 1700 m.kw., a cała wystawa zmieściła się obszarze liczącym aż 4 ha powierzchni. Obejrzenie całości zajmowało ponad dwie godziny.

Trwające dwa dni XVI Międzynarodowe Dni z Doradztwem rolniczym rozpoczęła konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego. W sali siedleckiego Oddziału MODR zebrało się kilkunastu dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych. Obok ministra za stołem usiedli zaś dr Tomasz Nawrocki - prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Tomasz Kołodziej - prezes ARMiR, Władysław Łukasik - prezes ARR oraz Sylwester Grotkowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie.

Minister stwierdził, że swoją obecność w Siedlcach traktuje z sentymentem, ponieważ w tym mieście studiował, a że mieszka w sąsiednim powiecie więc czuje się z tym terenem mocno związany. Następnie omówił sytuację w polskim rolnictwie zwracając uwagę na możliwą wkrótce podwyżkę cen zboża oraz fakt przodowania naszego regionu w produkcji mleka, wieprzowiny, drobiu i ostatnio pieczarek. Po konferencji jej uczestnicy przejechali w strugach deszczu na siedleckie błonia, aby wziąć udział
w uroczystym otwarciu XVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym (patrz galeria).

Walka z błotem

Po serii wystąpień odbyła się wycena bydła mlecznego na terenie V Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, w tym wykonany przez dzieci hodowców pokaz cieliczek. Ta konkurencja rozpaliła zresztą ogromne emocje. Dzieci - ubrane w piękne stroje, z widocznymi imionami i numerami - zaprezentowały cielątka na ringu mocno dopingowane przez swoich rodziców. Równocześnie na scenie głównej trwały występy zespołów ludowych przerywane licznymi konkursami (wyniki zamieszczone są pod relacją). Zadziwiające było to, że mimo deszczu na placu było bardzo wielu zwiedzających. Tak wielu, że szybko zamienili trawiasty teren w błotniste, coraz szersze alejki. W miejscach gdzie woda nie miała odpływu porobiły się jednak bajorka trudne do przebrnięcia i dyrektor MODR Sylwester Grotkowski polecił wysypanie tych miejsc gruzem zmieszanym z piachem co bardzo usprawniło komunikację.

Wielką publiczność zgromadził przed sceną pokaz kulinarny „Wszystko z pieczarki", podczas którego mistrz kuchni Stefan Birek sporządził na rożnie dania z pieczarek (grzyby grillowane, nadziewane itp.), którymi poczęstował publiczność.

Właśnie w tym czasie deszcz przestał padać, niebo przejaśniło się i wszyscy zyskaliśmy nadzieję,
że następnego dnia pogoda już nam dopisze, co było bardzo ważne, ponieważ na terenie wystawy miały się odbyć  XI Dożynki Mazowieckie.

Dożynki w słońcu

I rzeczywiście tak się stało - niedziela przywitała cały region słońcem i bezchmurnym niebem. Dzień rozpoczął się od wręczenia nagród przez ministra Sawickiego wszystkim dzieciom prezentującym cieliczki na ringu. Wokół namiotu zebrała się publiczność w wielkiej części złożona z rodzin nagradzanych dzieci, więc bawiono się świetnie. Marek Sawicki uniósł na rękach najmłodszą dziewczynkę Kasię zdobywając brawa publiczności.

Po tej uroczystości korowód wieńców dożynkowych z wszystkich powiatów Mazowsza przeszedł na plac celebry, gdzie ordynariusz Diecezji Siedleckiej ks. biskup Zbigniew Kiernikowski odprawił mszę świętą. W jej trakcie poświęcony został dożynkowy bochen chleba oraz wszystkie wieńce. Tu zaznaczmy, że wieńce były niezwykle efektowne a wykonanie ich staranne i wymagające wielkiej pracy. Jak się wydaje największym uznaniem publiczności cieszył się wieniec z powiatu mińskiego - duże drzewko sporządzone
z tegorocznych kłosów zbóż (patrz galeria).

Po powrocie uczestników mszy na centralny plac rozpoczęła się uroczystość dożynkowa, której gospodarzem był marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Starostowie dożynek - Celina Krasnodębska i Leszek Dmowski - wręczyli mu bochen tegorocznego chleba symbolizujący tegoroczny plon a marszałek ucałował go i podał do ucałowania biskupowi Kiernikowskiemu, wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu oraz ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu. Następnie podzielił chleb i poczęstował nim gości, którzy zeszli ze sceny na plac, aby przełamać się chlebem z pozostałymi gośćmi i publicznością.

Po tej uroczystości przystąpiono do wręczania odznaczeń osobom szczególnie zasłużonym dla mazowieckiego rolnictwa i rozegrano dalsze konkursy. (szczegółowe informacje są pod tekstem).

Podsumowanie

XVI Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym zakończyły się serią koncertów, podczas których wystąpili Justyna Steczkowska, Wędrowne Gitary, Paula oraz grupa Zakopower. Dwudniowe uroczystości zamknął niezwykle efektowny pokaz sztucznych ogni.

Cóż można dodać na koniec?

Chyba tylko jeszcze raz potwierdzić, że pomimo nieomal stanu klęski żywiołowej wystawa udała się nadzwyczajnie i okazała się oczywistym sukcesem. Tłumy na alejkach były tak gęste, że trudno było się poruszać. Pogoda nie wystraszyła wiernej publiczności, której liczebność szacujemy na ponad 60 000. Można przypuszać, że gdyby nie ulewa, frekwencja byłaby znacznie wyższa i być może osiągnęła nawet 80 000 zwiedzających. Dla ciekawości przypomnę, że przed rokiem wystawę odwiedziło ponad 30 000 osób.

Podkreślmy i to, że sami wystawcy byli równie zadowoleni jak publiczność, nikt nie zgłosił organizatorom najmniejszych nawet zastrzeżeń.

Wielkie podziękowania należą się kierownictwu oraz pracownikom Urzędu Miasta Siedlce - współorganizatora imprezy - którzy z wielką determinacją i oddaniem pomagali nam w uporaniu się ze skutkami ulewy. Miejmy nadzieję, że to nasze przykre, wspólne oświadczenie sprawi, że w przyszłości niestraszne nam będą wszelkie przeszkody w organizacji wspólnych masowych imprez.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, a szczególnie jego siedlecki Oddział, w pełni pokazały swój profesjonalizm. Dla prawdziwych profesjonalistów nie ma bowiem przeszkód, nawet gdy z nieba płyną tony wody a ziemia rozmięka pod stopami - impreza musi się udać.

I naprawdę się udała.

Andrzej Dmowski

MODR w Warszawie

Zdjęcia Andrzej Dmowski, Ewa Gregorczyk.

Organizatorami XVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach oraz V Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych byli: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Siedlcach, Miasto Siedlce, Powiat Siedlecki, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o., Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach.

Naszą inicjatywę uhonorowali swoim patronatem: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Siedlce, Starosta Siedlecki. W ciągu dwóch dni gościliśmy delegacje z: Włoch, Niemiec, Ukrainy i Litwy.

Galeria cz. 1
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.