Jarmarki Czerwińskie i Dni Kukurydzy
Od kilku lat Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce i Urząd Gminy Czerwin organizują imprezę pod hasłem „Jarmarki Czerwińskie i Dni Kukurydzy". Po raz pierwszy była to impreza dwudniowa, która rozpoczęła się w sobotę 5 września prezentacją kolekcji odmian kukurydzy na polu demonstracyjnym w gospodarstwie Ryszarda Gocłowskiego.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali gospodarz terenu wójt gminy - Ryszard Gocłowski oraz z-ca kierownika MODR O/Ostrołęka - Jacek Mroczkowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że sposób uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno (w gospodarstwie pana Ryszarda Gocłowskiego) jest przykładem jak uzyskiwać duże ilości bardzo dobrej energetycznej paszy dla bydła - niezbędnej przy intensywnej produkcji mleka.
Część merytoryczną spotkania poprowadził dr inż. Witold Rzepiński z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Zasygnalizował uczestnikom, że w bieżącym roku zostały założone na polu demonstracyjnym kolekcje odmian kukurydzy dwóch firm nasiennych: KWSi EURALIS, z propozycją wykorzystania ich przez rolników do produkcji kiszonki, ziarna, biogazu, bądź też z przeznaczeniem na spalanie pod potrzeby energetyki. Powiedział również, że propozycja ta jest formą dywersyfikacji produkcji rolniczej, dającej utrzymanie rodzinom rolniczym wobec aktualnie rozchwianych rynków rolnych, a także alternatywą dla ewentualnie zniesionych od roku 2015 kwot mlecznych. Wydaje się, że w przyszłości produkcja i sprzedaż agrobiomasy będzie mogła zagwarantować stabilne dochody producentów rolnych.
W związku z tym na spotkanie zaproszeni zostali również przedstawiciele elektrowni „Energa ELEKTROWNIE Ostrołęka": członek Zarządu - Piotr Mrozek i kierownik Wydziału Inwestycji - Stanisław Siedlecki. Piotr Mrozek powiedział, że energetyka jest zainteresowana pozyskiwaniem nowych źródeł agrobiomasy, bowiem cały czas rośnie w kraju zapotrzebowanie na energię, a w roku 2015 całość biomasy przeznaczonej do spalania ma stanowić wyłącznie agrobiomasa. Rolnicy wykazali duże zainteresowanie tym tematem.
***
Następnie przedstawiciele firm hodowlano - nasiennych zaprezentowali obecnym różne odmiany kukurydzy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich cechy użytkowe, oraz duże zróżnicowanie - zwłaszcza pod względem terminu zbioru, a tym samym właściwego doboru odmian do uprawy.
Przelotne opady deszczu i wciąż zachmurzone niebo zniechęciły niektórych rolników do zwiedzania kolekcji odmian kukurydzy, niemniej jednak frekwencja była zadowalająca - zarówno dla organizatorów jak i sponsorów imprezy. Co ostatni dostarczyli na miejsce materiał siewny
i sfinansowali poczęstunek dla uczestników spotkania.
Najbardziej wytrwali rolnicy nawet w strugach deszczu z zaciekawieniem oglądali poszczególne odmiany i wsłuchiwali się w wypowiedzi prelegentów na temat każdej z nich. Następnie wszyscy przenieśli się pod ustawione wcześniej namioty i w tam - w cieplejszej już atmosferze,
przy poczęstunku - dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą fachową, a także nawiązywali bezpośrednie kontakty z przedstawicielami firm hodowlano-nasiennych i elektrowni.
Następnego dnia, w niedzielę, uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym
w Czerwinie oraz powitaniem gości przez Wójta Gminy Czerwin - na placu wystawowym przy Zespole Szkół Powiatowych. Imprezę zaszczycili swoją obecnością między innymi: eurodeputowany - Jarosław Kalinowski, radni wojewódzcy: Janusz Gołota, Marian Krupiński, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Warszawie - Krzysztof Bodzak, dyrektor Polskich Kolei Państwowych - Danuta Bodzek, z-ca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie - Marek Błaszczak, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego
w Ostrołęce - Mariusz Popielarz, komendant miejski Policji w Ostrołęce - Janusz Pawelczyk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrołęce - Krzysztof Bałdyga i Kierownik KRUS w Ostrołęce -Tadeusz Wiśniewski.
***
Po wystąpieniach okolicznościowych dr inż. Witold Rzepiński dokonał podsumowania „Dnia Kukurydzy" zapoznając zebranych z celem prowadzonej demonstracji polowej z odmianami tej rośliny oraz zaprezentował nowatorskie kierunki jej wykorzystania ze szczególnym uwzględnieniem produkcji bioenergii.
Imprezie towarzyszyło niecodzienne wydarzenie, a mianowicie zorganizowane również na placu przy Zespole Szkół Powiatowych „Obozowisko 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego". Obóz ten był jednym z elementów rajdu historycznego Konnej wyprawy „Wrześniowy Szlak" odbywającego się z okazji 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej, odtwarzającego szlak bojowy 3.Pułku Strzelców Konnych, który w Kampanii Wrześniowej stoczył bitwę w okolicach Czerwina. Przy tej okazji zorganizowano w jednym z namiotów wystawę z ekspozycją przedstawiającą działania wojenne, a także stajnie polowe dla koni i pokazy kawaleryjskie. Pokazy
na żywo oglądaliśmy ze szczególnym zainteresowaniem i podziwem dla kunsztu żołnierskiego.
Tekst: Urszula Ciszkowska
Zdjęcia: Jolanta Budzichowska
MODR w Warszawie
Oddział Ostrołęka