Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Jarmarki Czerwińskie i Dni Kukurydzy

Od kilku lat Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce i Urząd Gminy Czerwin organizują imprezę pod hasłem „Jarmarki Czerwińskie i Dni Kukurydzy". Po raz pierwszy była to impreza dwudniowa, która rozpoczęła się w sobotę 5 września prezentacją kolekcji odmian kukurydzy na polu demonstracyjnym w gospodarstwie Ryszarda Gocłowskiego.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali gospodarz terenu wójt gminy - Ryszard Gocłowski oraz z-ca kierownika MODR O/Ostrołęka - Jacek Mroczkowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że sposób uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno (w gospodarstwie pana Ryszarda Gocłowskiego) jest przykładem jak uzyskiwać duże ilości bardzo dobrej energetycznej paszy dla bydła - niezbędnej przy intensywnej produkcji mleka.

Część merytoryczną spotkania poprowadził dr inż. Witold Rzepiński z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Zasygnalizował uczestnikom, że w bieżącym roku zostały założone na polu demonstracyjnym kolekcje odmian kukurydzy dwóch firm nasiennych: KWS
i EURALIS, z propozycją wykorzystania ich przez rolników do produkcji  kiszonki, ziarna, biogazu, bądź też z przeznaczeniem na spalanie pod potrzeby energetyki. Powiedział również, że propozycja ta jest formą dywersyfikacji produkcji rolniczej, dającej utrzymanie rodzinom rolniczym wobec aktualnie rozchwianych rynków rolnych, a także  alternatywą dla ewentualnie zniesionych od roku 2015 kwot mlecznych. Wydaje się, że w przyszłości produkcja i sprzedaż agrobiomasy będzie mogła zagwarantować stabilne dochody producentów rolnych.

W związku z tym na spotkanie zaproszeni zostali również przedstawiciele elektrowni „Energa ELEKTROWNIE Ostrołęka": członek Zarządu - Piotr Mrozek i kierownik Wydziału Inwestycji - Stanisław Siedlecki. Piotr Mrozek powiedział, że energetyka jest zainteresowana pozyskiwaniem nowych źródeł agrobiomasy, bowiem cały czas rośnie w kraju zapotrzebowanie na energię, a w roku 2015 całość biomasy przeznaczonej do spalania ma stanowić wyłącznie agrobiomasa. Rolnicy wykazali duże zainteresowanie tym tematem.

***

Następnie przedstawiciele firm hodowlano - nasiennych zaprezentowali obecnym różne odmiany kukurydzy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich cechy użytkowe, oraz duże zróżnicowanie - zwłaszcza pod względem terminu zbioru, a tym samym właściwego doboru odmian do uprawy.

Przelotne opady deszczu i wciąż zachmurzone niebo zniechęciły niektórych rolników do zwiedzania kolekcji odmian kukurydzy, niemniej jednak frekwencja była zadowalająca - zarówno dla organizatorów jak i sponsorów  imprezy. Co ostatni dostarczyli na miejsce materiał siewny
i  sfinansowali poczęstunek dla uczestników spotkania.

Najbardziej wytrwali rolnicy nawet w strugach deszczu z zaciekawieniem oglądali poszczególne odmiany i wsłuchiwali się w wypowiedzi prelegentów na temat każdej z nich. Następnie wszyscy przenieśli się pod ustawione wcześniej namioty i w tam - w cieplejszej już atmosferze,
przy poczęstunku - dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą fachową, a także nawiązywali bezpośrednie kontakty z przedstawicielami firm hodowlano-nasiennych i elektrowni.

Następnego dnia, w niedzielę, uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym
w Czerwinie oraz powitaniem gości przez Wójta Gminy Czerwin - na placu wystawowym przy Zespole Szkół Powiatowych. Imprezę zaszczycili swoją obecnością między innymi:  eurodeputowany - Jarosław Kalinowski, radni wojewódzcy: Janusz Gołota, Marian Krupiński, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Warszawie - Krzysztof Bodzak, dyrektor Polskich Kolei Państwowych - Danuta Bodzek, z-ca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie - Marek Błaszczak,  dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego
w Ostrołęce - Mariusz Popielarz, komendant miejski Policji w Ostrołęce - Janusz Pawelczyk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrołęce - Krzysztof Bałdyga i Kierownik KRUS w Ostrołęce -Tadeusz Wiśniewski.

***

Po wystąpieniach okolicznościowych dr inż. Witold Rzepiński dokonał podsumowania „Dnia Kukurydzy" zapoznając zebranych z celem prowadzonej demonstracji polowej z odmianami tej rośliny oraz zaprezentował nowatorskie kierunki jej wykorzystania ze szczególnym uwzględnieniem produkcji bioenergii.

Imprezie towarzyszyło niecodzienne wydarzenie, a mianowicie zorganizowane również na placu przy Zespole Szkół Powiatowych „Obozowisko 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego". Obóz ten był jednym z elementów rajdu historycznego Konnej wyprawy  „Wrześniowy Szlak" odbywającego się z okazji 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej, odtwarzającego szlak bojowy 3.Pułku Strzelców Konnych, który w Kampanii Wrześniowej stoczył bitwę w okolicach Czerwina. Przy tej okazji zorganizowano w jednym z namiotów wystawę  z ekspozycją przedstawiającą działania wojenne, a także stajnie polowe dla koni i pokazy kawaleryjskie. Pokazy
na żywo oglądaliśmy ze szczególnym zainteresowaniem i podziwem dla kunsztu  żołnierskiego.

Tekst: Urszula Ciszkowska

Zdjęcia: Jolanta Budzichowska

MODR w Warszawie

Oddział Ostrołęka

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.