Nasze przysmaki we Francji
W dniach 4-8 listopada 2011 r. - na zaproszenie władz francuskiego miasta Crepy en Valais – pięcioosobowa delegacja MODR z Płońska wzięła udział w corocznym Święcie Produktów Regionalnych. Ponieważ impreza ma charakter międzynarodowy, uczestniczyli w niej również przedstawiciele miast Antoing (Belgia) oraz Zell nad Mozelą (Niemcy) i innych miast partnerskich Crepy en Valois.
Po długiej podróży naszą delację powitała Vivien Tonia - przedstawicielka władz Crepy en Valais. Jest ona radną odpowiedzialną za kontakty z miastami partnerskimi i w głównej mierze inicjatorką oraz organizatorką targów. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na kolację, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich i mieszkańcy Crepy en Valois. Podczas niej mogliśmy spróbować przysmaków kuchni francuskiej i nawiązać kontakty z innymi uczestnikami wystawy.
Udana prezentacja
Następnego dnia, rano, udaliśmy się na targi, gdzie przygotowaliśmy nasze stoisko. Promowaliśmy na nim Płońsk oraz produkty lokalne i tradycyjne z północnego Mazowsza. Polskie stoisko - obok stoisk innych państw - znajdowało się w budynku kina, natomiast większość pozostałych wystawców prezentowała się wzdłuż głównej, zabytkowej ulicy miasta.
Na naszym stoisku - oprócz prezentacji produktów regionalnych i lokalnych z północnego Mazowsza - staraliśmy się przedstawić zwiedzającym działalność Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz zadania jakie realizujemy na obszarach wiejskich. Na stoisku znalazły się też miody z pasieki państwa Piotrowskich z Żuromina, nalewka owocowa i wyroby rękodzielnicze. Znakomitą część ekspozycji zajęły wędliny promowane przez Pawła Surażyńskiego, właściciela firmy „Surażpol” z Regimina. Pan Paweł prowadzi małą masarnię zajmującą się tradycyjną produkcją wędlin, a jego wyroby były docenianie i nagradzane w wielu konkursach.
Spotkania z Polakami
Stoisko MODR cieszyło się ogromną popularnością wśród mieszkańców Crepy en Valais. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w tym mieście liczną grupę stanowi Polonia i w większości właśnie jej przedstawiciele nas odwiedzali. Nasi rodacy chętnie z nami rozmawiali i często wzruszali się opowiadając o swojej emigracji z kraju. To spotkanie dało im możliwość bezpośredniego kontaktu z Polakami i z polskością.
Chętnych odwiedzenia nas oraz degustacji wyrobów - wędlin, miodów i nalewek - nie brakowało. Wszyscy doceniali walory smakowe polskich produktów podkreślając, że mieszkańcy Crepy en Valois z niecierpliwością czekają na przyszłoroczne spotkanie z polskimi wystawcami.
Podsumowanie
Udział w tego typu wystawach daje niepowtarzalną okazję do promocji naszych produktów tradycyjnych, a poza tym stwarza możliwość wymiany doświadczeń. Reklamując nasze produkty i widząc uznanie z jakim się spotykały, mieliśmy ogromną satysfakcję z udziału
w targach..
Małgorzata Niemirska - Oddział Poświętne w Płońsku