Spotkanie producentów zbóż
29 listopada 2011 r. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbyło się doroczne spotkanie szkoleniowo – dyskusyjne producentów zbóż pt. „Wybrane aspekty technologii uprawy zbóż gwarantujące wysoką jakość ziarna”. Omawiano na nim zasady agrotechniki i doboru odmian, metody odchwaszczania zbóż oraz zwalczanie chorób grzybowych. Tradycyjnie zostały też przedstawione wyniki z pola doświadczalnego w Poświętnem.
Więcej
Wykładowcami byli dr hab. Jerzy Grabiński - prof. nadzw. IUNG-PIB w Puławach oraz
inż. Adam Paradowski z IOR-PIB w Poznaniu.
Profesor Jerzy Grabiński skupił się w swoim wystąpieniu na najistotniejszych zagadnieniach agrotechniki. Natomiast inżynier Adam Paradowski omówił zwalczanie chwastów w zbożach oraz prawidłowe dobieranie środków ochrony roślin zwracając uwagę na substancje aktywne, zakres działania i terminy stosowania. Jego wystąpienie przerodziło się w dyskusję na temat trafnych wyborów środków, rolnicy bowiem często wybierając herbicydy kierują się nazwami handlowymi, nie zwracając uwagi na zawarte w nich substancje aktywne. Skutkiem takich decyzji może być kompensacja chwastów wywołana uodpornieniem agrofagów na substancję aktywną zawartą w herbicydzie.
Stałym punktem spotkania jest prezentacja wyników z pola doświadczalnego uzyskanych w sezonie wegetacyjnym 2010/2011. Prezentowaliśmy 295 odmian roślin rolniczych w kolekcjach odmian, ponadto prowadziliśmy doświadczenia ścisłe pod nadzorem COBORU: 30 odmian pszenicy ozimej, 18 jęczmienia jarego oraz 10 pszenicy jarej. Tak duża liczba odmian prezentowana na naszym polu dostarcza rolnikom praktycznej wiedzy (popartej wynikami) przy wyborze odmian do siewu. Wyniki to jednak nie wszystko, dlatego rokrocznie - z okazji Mazowieckich Dni Rolnictwa - wydawany jest „Przewodnik po polu doświadczalnym” zawierający szczegółowe informacje dotyczące prac wykonywanych na polu.
Burzliwą rozmowę wywołał przedstawiciel firmy Bayer Crop Science - Andrzej Żmijewski, który zwrócił uwagę na stosowanie zapraw do siewu oraz uczulał rolników na wybieranie nowszych środków, o większym spektrum działania. Stosowanie starszych zapraw, o mniejszym spektrum działania, jest krokiem wstecz w intensywnej produkcji zbóż.
Z zainteresowaniem uczestników spotkało się również wystąpienie przedstawiciela firmy nasiennej Danko - dr Adama Glenia. Zaprezentował on ofertę odmian zbóż oraz zapowiedział kilka nowości przygotowanych na kolejny rok. Warto podkreślić, że prezentacja pokrywała się z wynikami na polu doświadczalnym w Poświętnem, co ma niemałe znaczenie przy wyborze odmian do siewu dla rolników z terenu działania naszego ośrodka.
Uczestnicy spotkania zapoznali się także z dwoma innymi ofertami handlowymi skierowanymi do producentów. Pierwszą przedstawił Jacek Kowalski - kierownik sprzedaży na woj. mazowieckie firmy Cembrit, a drugą Krzysztof Gawor z Grupy Azoty Tarnów.
Paweł Żmijewski
MODR Oddział Poświętne w Płońsku
Przyg. ade
Zdjęcia – Bożena Chądzyńska