MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Najlepsze gospodarstwo ekologiczne - konkurs

Tegoroczny XIII ogólnopolski konkurs na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” został zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu oraz wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach: pierwszy na poziomie województw, drugi na poziomie krajowym, do którego został zgłoszony zwycięzca konkursu z etapu wojewódzkiego. W tym roku partnerem Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - współorganizującym  konkurs została po raz kolejny Mazowiecka Izba Rolnicza. Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań i innowacji w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego. Promuje się i zachęca gospodarstwa do produkcji żywności o wysokich walorach smakowych, przy unikaniu jakichkolwiek form skażenia i zanieczyszczenia środowiska, jak również utrzymuje się genetyczną różnorodność w gospodarstwie rolnym, włączając w  to ochronę dziko żyjących roślin i zwierząt.

Uczestnicy konkursu rywalizowali ze sobą zdobywając punkty w poszczególnych, szczegółowo ocenianych kryteriach. Brano pod uwagę ogólną charakterystykę gospodarstwa, wyniki, ekonomiczne, dbałość o urodzajność i ochronę gleby. Ponadto komisja konkursowa powołana przez dyrektora MODR w Warszawie oceniała ekologiczny chów zwierząt, innowacje wdrażane w gospodarstwie oraz działania środowiskowo – klimatyczne. Bardzo ważnym kryterium w obecnej edycji konkursu było przetwórstwo w gospodarstwie oraz działania edukacyjne i dawanie pozytywnego przykładu dla zainteresowania innych rolników.

Po wnikliwych naradach, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Zostali nimi: 

MIEJSCE 1:

Ewa i Peter Stratenwerth z gminy Słubice

W gospodarstwo Ewy i Petera Stratenwerth położonym w miejscowości Grzybów, w gminie Słubice, w powiecie płockim uprawiane są m. in. zboża, mieszanki wieloletnie traw z bobowatymi, gryka, seradela, jagoda kamczacka, winorośl oraz dzika róża. Ponadto gospodarze hodują kozy i krowy. Pozyskiwane od nich mleko jest przetwarzane na certyfikowane sery dojrzewające (kozi, krowi i mieszany kozio-krowi). Drugą przetwórnią działającą w gospodarstwie jest piekarnia, w której wypiekanych jest 17 rodzajów certyfikowanego pieczywa (m.in. chleb żytni, orkiszowy, samopsza).

Ewa i Peter Stratenwerth  w 2018 roku założyli Ekologiczny Uniwersytet Ludowy. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologicznego rolnictwa i współdziałania z przyrodą, tak aby ziemia dawała plony nie tracąc przy tym żyzności i urodzajności, zaś biologiczna różnorodność nie ucierpiała na skutek działalności człowieka.

Działalność Państwa Stratenwerth została doceniona na szczeblu krajowym konkursu, w którym gospodarze reprezentowali województwo mazowieckie zdobywając I miejsce i nagrodę główną.

Odbiór nagrody głównej w Konkursie na szczeblu krajowym podczas targów BioExpo w Nadarzynie

Gospodarstwo Państwa Ewy i Petera Stratenwerth

Jesienna wizytówka gospodarstwa

Pan Peter Stratenwerth z podopiecznym

Certyfikowane sery leżakujące

Certyfikowany chleb wypiekany na podstawie tradycyjnej receptury

Jesienne plony dzikiej róży

Wręczenie nagród w Oddziale Płock

MIEJSCE 2:

Wiesław Kalicki, gm. Siedlce

W gospodarstwie Wiesława Kalickiego EKO na Szerokim w miejscowości Żelków Kolonia, w gminie Siedlce, w powiecie siedleckim, uprawiane są: pszenica ozima, owies, mieszanki zbożowe, pszenica orkisz, facelia błękitna oraz trwałe użytki zielone (TUZ) wykorzystywane głównie na skarmienie zwierząt. Hodowane są wyłącznie kozy - 100 szt., od których pozyskiwane jest certyfikowane mleko. Pan Wiesław bardzo chętnie przyjmuje grupy studentów dzieląc się doświadczeniem i wiedzą.

Wypas jako element dobrostanu

Kozy hodowlane stanowiące główny trzon gospodarstwa

Prezentacja wypracowanych produktów gospodarstwa Eko na Szerokim

Pan Wiesław Kalicki ze swoim stadem

Wręczenie nagród w Oddziale Siedlce

MIEJSCE 3:  

Krystyna Domurad, gmina Kadzidło

Gospodarstwo Krystyny Domurad (miejscowość Chudek, gmina Kadzidło, powiat ostrołęcki), zajmuje się produkcją certyfikowanego mleka ekologicznego oraz produkcją roślinną – TUZ, mieszanką wieloletnią traw, mieszankami strączkowo-zbożowymi wykorzystywanymi jako baza paszowa dla zwierząt.

Przedstawicielka stada gospodarstwa Pani Krystyny Domurad

Dobrostan zwierząt jako podstawa ekologii

Wizytówka gospodarstwa 

Wręczenie nagród w Oddziale Ostrołęka

Wyróżnienia otrzymali

Andrzej Lubecki, gmina Puszcza Mariańska

Gospodarz - Andrzej Lubecki z miejscowości Budy Kałki w gminie Puszcza Mariańska, powiat żyrardowski, zajmuje się produkcją sadowniczą, specjalizującą się w uprawie szlachetnej odmiany czarnego  bzu oraz jego przetwarzaniem. Kraina Czarnego Bzu, bo taki przydomek ma gospodarstwo, prowadzi produkcję soków, syropów i herbatek z owoców i kwiatów czarnego bzu.

Wręczenie nagród w Oddziale Bielice

Unikatowe napoje na bazie czarnego bzu

Sławomir Górecki, gmina Winnica

 

Gospodarstwa Sławomira Góreckiego położone w miejscowości Gnaty Wieśniany, w gminie Winnica, w powiecie pułtuskim, specjalizuje się w hodowla bydła mlecznego oraz produkcji roślinnej. Uprawiane są tam m.in.  zboża, koniczyna czerwona i seradela.

Ekologiczny sad ostoją bioróżnorodności

Wręczenie nagród w Oddziale Płońsk

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie statuetek i nagród pieniężnych odbyło się indywidualnie w każdym Oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Laureatom konkursu czeki i statuetki wręczali dyrektorzy MODR Warszawa oraz dyrektorzy Oddziałów MODR. Wśród obecnych byli pracownicy typujący, członkowie komisji, oraz pracownicy Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Konkurs jest ciekawą formą dzielenia się swoją wiedzą, zdobytymi doświadczeniami, trudnościami i sukcesami. Tegoroczni zwycięzcy podziękowali pracownikom MODR za dotychczasową, ciężką pracę, wielopoziomową współpracę, pomoc i zaangażowanie. 

Konkurs zrealizowano w ramach operacji „Rolnictwo ekologiczne - nowe wyzwania” wpisanej do Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt nagród pieniężnych oraz statuetek dla laureatów finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dodatkowo Mazowiecka Izba Rolnicza dla wyróżnionych gospodarstw ufundowała jako prezenty - ekspresy do kawy.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

Justyna Niedziałek

Olga Skwierczyńska

MODR Oddział Siedlce

 

Zdjęcia:

Justyna Niedziałek

Jakub Kondraciuk

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2021 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.