Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Innowacje łąkowo-pastwiskowe

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce po raz kolejny, zainicjował szkolenia dotyczące innowacyjnych rozwiązań na łąkarskich warsztatach terenowych, dla rolników, którzy mogą przekazane informacje wykorzystać w zarządzaniu łąkami w swoich gospodarstwach.

Od 16 do 18 czerwca br. na terenie gmin: Zbuczyn, Olszanka i Grębków odbył się cykl szkoleń w formie warsztatów terenowych pn. "Innowacje łąkowo-pastwiskowe w produkcji mleka i wołowiny". Zagadnienie przybliżał uczestnikom prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, który wprowadził uczestników do szkolenia słowami wiersza Leszka Wójtowicza „Jak trawa”:

„Pośród roślin co zdobią nasz szalony glob
Jedna zwłaszcza mnie wzrusza – wciąż słońca ciekawa
Nie jest to smukła róża ni potężny dąb
Ale trawa – zielona trawa

Mogą przejść po niej czołgi bezlitosnych wojsk
Może tłum ją stratować w radosny karnawał
Ale ona podźwignie wątłą postać swą
Dzielna trawa – zielona trawa…”                                 

Fundamentalnym celem prowadzonych warsztatów łąkarskich i seminariów terenowych organizowanych przez MODR Oddział Siedlce, dla producentów mleka i wołowiny, było zaznajomienie rolników ze sposobem klasyfikacji zbiorowisk łąkowo-pastwiskowych, doskonaleniem umiejętności określenia składu botanicznego łąk trwałych oraz polowych użytków zielonych, procentowym udziałem gatunków traw i roślin motylkowych w runi tz. Liczbą Wartości Użytkowej.

W Liczbie Wartości Użytkowej (zakres od - 3 do + 10), najniższe wartości przypisuje się gatunkom trującym, wybitnie szkodliwym, a najwyższe - najwartościowszym trawom, koniczynom i lucernie. Wizytując łąki i pastwiska w różnych gospodarstwach, określono ich skład botaniczny i procentowy udział gatunków w runi. Na podstawie tych parametrów został obliczony wskaźnik Wartości Użytkowej Łąki tzw. WUŁ

Od tej jednej końcowej wartości liczbowej, zależą efekty produkcyjne bydła mlecznego i mięsnego. Na wielu łąkach i pastwiskach nie tylko tych warsztatowych, ale całej Polski wynika, że wskaźnik WUŁ, ma ścisły związek z efektywnością chowu i hodowli przeżuwaczy. W chowie bydła mięsnego każdemu punktowi wskaźnika WUŁ w zakresie od 1 do 10 odpowiada około 100 gramowy dzienny przyrost masy ciała u 1 Dużej Jednostki Przeliczeniowej (DJP – 500 kg).

Chów bydła karmionego miernymi paszami z łąk i pastwisk jest nieefektywny. Wraca do swych ewolucyjnych korzeni, dostosowując się do ubogich warunków. Podobne korelacje wykazano u krów mlecznych. Krowy o produkcyjności 9000-10000 kg mleka, powinny otrzymywać ruń o wartości wskaźnika 9-10.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zakładanych na najlepszych stanowiskach polowych upraw: lucerny, lucerny z trawami i koniczyn. Każde obniżenie wartości wskaźnika WUŁ o jeden punkt, zmniejsza ich efektywność produkcyjną o około 1000 kg mleka. Ziołoroślowe łąki ze wskaźnikiem w granicach 4,1-6,0, nadają się najbardziej dla krów o rocznej wydajności od 4100 do 6000 litrów mleka. Zbiorowiska z turzycami, śmiałkiem darniowym, kłosówką wełnistą, trzciną pospolitą, sitami, jaskrami, skrzypami, o wskaźniku mniejszym od 4,0, mają niewielką wartość i mogą mieć znaczenie tylko w ekstensywnym chowie bydła.

Szkolenie odbyło się głównie na łąkach kośnych przed i po renowacji oraz na lucerniakach. Uczestnicy szkolenia rozpoznawali trawy, dokonywali doboru ich do danego siedliska, określając ich wartość pokarmową w stosunku do wydajności mlecznej krów czy produkcji bydła mięsnego w swoich gospodarstwach - bo to jest cel ekonomiczny do którego wszyscy rolnicy dążą. Uczestnicy szkolenia na pewno zapamiętają i zastosują cenne wskazówki  prof. R. Łyszczarza. Wykładowca w praktycznej, łatwej i zrozumiałej dla uczestników formie, przekazał mnóstwo innowacyjnych osiągnięć nauki, do zastosowania na danym siedlisku, do danego zbiorowiska traw i zasobów wody gruntowej.

 Autorka niniejszej relacji, podczas warsztatów zachęcała do partnerstwa i współdziałania w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Przedstawiła możliwości, jakie stwarza przed rolnikami PROW 2014-2020 w zakresie wdrażania innowacji i rozwiązywania problemów mazowieckiej wsi dzięki najnowszym osiągnięciom nauki.

W szkoleniu uczestniczył Józef Jan Romańczuk, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, który przywitał gości.

Szkolenia odbyły się w ramach operacji pn. „Innowacje łąkowo-pastwiskowe w produkcji mleka i wołowiny”, w ramach realizacji Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Celem operacji było poszukiwanie partnerów do współpracy w ramach działania „Współpraca” poprzez wspieranie tworzenia sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, przedsiębiorcami rolnymi, doradcami, przedstawicielami instytucji naukowych, przedstawicielami instytucji rolniczych i około rolniczych wspierających wdrażanie innowacji na obszarach wiejskich w zakresie wypracowania nowych, rozwiązań w produkcji pasz objętościowych z TUZ w zmieniających się warunkach klimatycznych, celem pozyskania zdrowej żywności. Dzięki operacji zostały nawiązane kontakty pomiędzy uczestnikami operacji, które mogą stanowić podstawę do stworzenia potencjalnej grupy operacyjnej zainteresowanej szukaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji mleka i wołowiny.

Fotorelacja:

Józef Romańczuk Dyrektor MODR Oddział Siedlce otwiera 2 dzień warsztatów

Ocena i analiza prowadzona przez wykładowcę

Szczegółowa analiza prowadzona przez prof. dr hab. Romana Łyszczarza

Teoria z praktyką podczas szkolenia a wartość użytkowa użytków zielonych

Uczestnicy pod okiem prof. Romana Łyszczarza oceniają zbiorowisko traw na łące

W gospodarstwie Grzegorza Radzikowskiego na wzorowym lucerniaku

W gospodarstwie rodzinnym Barbary i Leszka Duszaków

Wykład podczas szkolenia terenowego

Wykład podczas szkolenia terenowego

Wzorowy lucerniak przed drugim koszeniem

Tekst i zdjęcia :

Bożena Głuchowska

MODR Oddział Siedlce

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.