Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Spotkanie nauki z praktyką

16 grudnia br. odbyła się konferencja online pn. „Współpraca między nauką a praktyką - przykłady innowacyjnych rozwiązań”, która była okazją do wymiany wiedzy pomiędzy partnerami systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS).

Konferencję otworzył Sławomir Piotrowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który podkreślił znaczenie jednostek doradztwa rolniczego w sprawnym transferze wiedzy i innowacji oraz wyraził uznanie dla jednostek naukowo badawczych, których działalność naukowa związana jest z rolnictwem.

Prof. dr hab. Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB, w swoim wykładzie omówił nowoczesne technologie produkcji roślinnej w aspekcie agrotechniki uzależnionej od warunków pogody. Bardzo duża zmienność pogody, to bieżące wyzwanie, dlatego tak cenne jest wskazanie kierunku działań, jak przeciwdziałać skutkom zmian klimatu. Wykład stanowił wsparcie decyzji związanych z agrotechniką. Profesor wskazał metody ograniczenia negatywnych skutków niedoboru opadów: wybór dobrej odmiany PDO, termin siewu jarych – przyśpieszony, wybór formy uprawnej (oziminy, przewódki), wysoka jakość materiału siewnego, uproszczenia w uprawie, nawożenie organiczne, skuteczna ochrona chemiczna, mulczowanie powierzchni i zbilansowane nawożenie.

Wykładowca omówił także:

- przykłady anomalii pogody i związanych z tym zagrożeń oraz sposoby przeciwdziałania tym zagrożeniom,

- racjonalne nawożenie w warunkach zmieniającego się klimatu.

Racjonalne nawożenie w warunkach zmian klimatycznych powinno opierać się o wapnowanie i w miarę możliwości nawożenie organiczne.  Rośliny w celu dobrego przygotowania do stresu suszy, muszą być nawożone w dawkach dobrze zbilansowanych. Warunkiem dobrego wykorzystania nawozów w warunkach niekorzystnego układu warunków pogodowych jest nie tylko stosowanie dobrej jakości nawozów we właściwych terminach i dawkach, ale także prawidłowa realizacja wszystkich zabiegów agrotechnicznych związanych z wyborem odmiany, terminem i gęstością siewu, oraz ochroną.

Strategie Komisji Europejskiej a perspektywy ochrony roślin w Polsce omówił prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB.

Strategie Komisji Europejskiej zalecają ograniczenie stosowania środków ochrony roślin aż o połowę, w krajach, które od wielu lat zużywają najwięcej chemii. Aktualnie 65% preparatów stosują tylko 4 kraje: Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy, które użytkują prawie 45% obszaru gruntów ornych. I właśnie dlatego te państwa powinny wprowadzić największe redukcje. Największym problemem dla praktyków jest wycofywanie wielu substancji czynnych, co utrudnia prawidłową ochronę roślin z wykorzystaniem rotacji grup chemicznych, co w konsekwencji prowadzi do powstawania odporności agrofagów na stosowane preparaty, co znacznie podnosi koszty produkcji. Przyszłością dla praktyki rolniczej wg prof. - jest rozwój wykorzystania adiuwantów, które pozwalają na duże obniżenie dawek stosowanych preparatów, ale wykorzystanie metod biologicznych.

Dr hab. Rafał Pudełko z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB przedstawił Strategię Rozwoju Monitoringu Suszy Rolniczej. System ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach uwzględnionych w "Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce". Zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku - klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych. O wystąpieniu suszy decyduje cały kompleks warunków meteorologicznych i glebowych. W Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej warunki meteorologiczne powodujące suszę są określane za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW). KBW wyraża różnicę pomiędzy opadem atmosferycznym a ewapotranspiracją potencjalną. Opad atmosferyczny jest mierzony na stacjach meteorologicznych, natomiast wartość ewapotranspiracji potencjalnej (wyrażającej w przybliżeniu zdolność wyparowania wody z dobrze uwilgotnionego trawnika) oblicza się wykorzystując metodę Penmana. Wartość tę z wystarczającą precyzją można również wyznaczyć korzystając z wzorów uproszczonych, które uwzględniają elementy meteorologiczne mierzone standardowo na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). [źródło: https://susza.iung.pulawy.pl/]

Konferencja odbyła się w ramach operacji pn. „Współpraca między nauką a praktyką - przykłady innowacyjnych rozwiązań” wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Magdalena Kowalewska

MODR Warszawa

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.