Podsumowanie konkursu ekologicznego
11 września 2022 roku, podczas XXVIII Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach, odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom XV edycji konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w województwie mazowieckim.
Konkurs podobnie jak w latach ubiegłych został zorganizowany przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Mazowiecką Izbą Rolniczą.
Głównym celem konkursu szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz promocja i rozpowszechnianie pozytywnego wizerunku rolnictwa ekologicznego w województwie mazowieckim. Dodatkowo konkurs jest okazją, by zachęcić rolników konwencjonalnych do przestawienia swojego gospodarstwa na metody ekologiczne a udział w nim stanowi wyróżnienie i motywacją do dalszego rozwoju.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
Miejsce I – Magdalena i Kamil Pazik - gmina Młodzieszyn
Gospodarstwo „Pazikoland” z miejscowości Stare Budy w powiecie sochaczewskim, o powierzchni ok 17 ha posiada certyfikat ekologiczny od 2020 roku. Głównym kierunkiem produkcji jest uprawa warzyw i zbóż oraz hodowla kur niosek i sprzedaż jaj. W gospodarstwie prowadzone jest przetwórstwo oferujące ogórki kiszone i kapustę kiszoną oraz mąki pszenne, orkiszowe i żytnie. Pazikoland posiada własny sklep internetowy pazikoland.pl, w którym można zamawiać towar wraz z dostawą pod wskazany adres. Gospodarze promują wartości płynące z ekologicznej produkcji i trybu życia.
Miejsce II - Sabina i Mieczysław Mąka - gmina Kadzidło
Rodzinne gospodarstwo ekologiczne od 2012 roku. Położone jest w miejscowości Grale w powiecie ostrołęckim i ma powierzchnię 13 ha. Gospodarze zajmują się produkcją ekologicznych serów podpuszczkowych twarogowych oraz wędzonych na bazie koziego mleka z własnego gospodarstwa. Wszystkie wyroby wytwarzają tradycyjnymi metodami i według własnej receptury. Sery kozie sprzedawane są do ekologicznych sklepów w Warszawie oraz na targach, kiermaszach itp.
Miejsce III - Sławomir Szerszeń - gmina Lipowiec Kościelny
Gospodarstwo Sławomira Szerszenia położone jest w miejscowości Turza Mała w powiecie mławskim. Od 10 lat hoduje kury na jajka ekologiczne, a produkcja roślinna zapewniająca paszę dla zwierząt prowadzona jest na powierzchni 100 ha. Roczna produkcja jaj ekologicznych to ok. 7 000 000 szt.
Wyróżnienia:
Łukasz Szymoński gmina Grębków
Gospodarstwo Łukasza Szymońskiego o powierzchni ok 28 ha znajduje się w miejscowości Polków Sagały w powiecie węgrowskim. Certyfikat ekologiczny otrzymał w 2021 roku, a głównym kierunkiem produkcji jest chów kur nieśnych i sprzedaż jaj ekologicznych.
W gospodarstwie uprawiane są głównie zboża takie jak: pszenica ozima i kukurydza na ziarno oraz mieszanki wieloletnie traw i trwałe użytki zielone.
Roman Napiórkowski - gmina Białobrzegi
Gospodarstwo o powierzchni ok. 23 ha położone w miejscowości Branica w powiecie białobrzeskim. Gospodarz uprawia głównie: aronię czarnoowocową, porzeczkę czerwoną, borówkę wysoką, orzech włoski 1,35 ha; oraz zboża i łąki.
Konkurs zrealizowano w ramach operacji „Konkurs na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2022 roku w województwie mazowieckim” wpisanej do Planu Operacyjnego na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt nagród pieniężnych oraz statuetek dla laureatów finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszej owocnej pracy w podjętych działaniach.
Autor:
Olga Skwierczyńska
Zdjęcia:
Justyna Niedziałek, Aneta Abramowicz-Oleszczuk, Katarzyna Zybert
MODR Oddział Siedlce