W Siedlcach o ratowaniu pszczół
26 października w MODR Oddział Siedlce gościł pszczelarzy, ekspertów, doradców pszczelarskich i rolników zainteresowanych tematem.
Podczas konferencji „Ratujmy pszczoły” prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie omówił przyczyny depopulacji rodzin pszczelich, zwracając szczególną uwagę na zmiany klimatu, choroby, wytrucia i podtrucia pszczół. Dużo uwagi poświęcił pracy hodowlanej i selekcji w celu wyhodowania pszczół opornych na choroby, bez utraty produkcyjności.
Dr Ewa Waś z Laboratorium HoneyLab Teper & Waś z Puław, omówiła: innowacyjną gospodarkę pasieczną – głównie badanie jakości wosku pszczelego oraz wpływ zafałszowań węzy na rozwój rodziny pszczelej, wyniki badań nad jakością wosku i węzy w Polsce wykonywane przez laboratorium latach 2021-2022 r., skutki poddawania rodzinom pszczelim zafałszowanej parafiną i stearyną węzy . Wykładowczyni przedstawiła także metody pobierania i etykietowania próbek węzy i wosku do badania.
Wyniki badań nad jakością miodów odmianowych w Polsce wykonywane przez laboratorium latach 2021-2022 r., omówił dr Dariusza Tepera z HoneyLab Teper & Waś.
Spotkanie było kolejną okazją do uzupełnienia wiedzy na temat właściwego prowadzenia gospodarki pasiecznej, zwalczania chorób i szkodników pszczół oraz stosowania odpowiedniej jakości węzy. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się zminimalizować, bądź wykluczyć problem spadku populacji pszczoły miodnej w naszym kraju jak i w regionie.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń z zakresu rozwoju obszarów wiejskich pomiędzy. Wydarzenie odbyło się w ramach operacji pn. „VIII Mazowiecka Konferencja Pszczelarska „Ratujmy Pszczoły” wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Głównym celem operacji było zapoznanie pszczelarzy, mieszkańców obszarów wiejskich, doradców, z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie gospodarki pasiecznej oraz zwalczania chorób i szkodników pszczół. Pszczoła miodna i inne owady zapylające są wskaźnikiem utrzymania na odpowiednim poziomie bioróżnorodności. Spadek populacji tej grupy owadów ma wysoce negatywne oddziaływanie na produkcję rolniczą poprzez zachwianie równowagi w ekosystemie. Konsekwencją tego stanu są obniżki plonów w rolnictwie, a tym samym coraz wyższe koszty ekonomiczne w gospodarstwach produkcyjnych. Aby w sposób istotny móc wpłynąć na poprawę ekonomiki rolniczej ważne są oddolne inicjatywy w postaci spotkań w formie konferencji, podczas których kadra naukowa ma możliwość przekazywania wiedzy do praktyki, a pszczelarze, rolnicy, doradcy mogą wymienić się doświadczeniami.
Autor: Witold Kąkol
MODR Oddział Siedlce
Fotorelacja:
Rejestracja uczestników
Otwarcie konferencji
Pierwszy wykład
Uczestnicy
Wykładowca
Drugi wykład
Podsumowanie konferencji