Konkretne działania i zalecenia MRiRW oraz Wojewody w sprawie ASF
24 sierpnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwach znajdujących się w strefach, w których obowiązują ograniczenia weterynaryjne, prowadzone są już przez służby weterynaryjne perlustracje, sprawdzany jest stopień bioasekuracji oraz stan liczebności i identyfikacji utrzymywanych świń. W chlewniach nieprzestrzegających tych zasad będzie wydawany zakaz prowadzenia produkcji.
Na terenie województwa podlaskiego został wprowadzony zakaz handlu na targowiskach oraz handlu obwoźnego trzodą chlewną.
Zostanie wprowadzony obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na teranie całego kraju. Obecnie obowiązek zaopatrywania świń w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii dotyczy świń na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia.
Konieczne jest jak najszybsze ograniczenie gęstości populacji dzików do poziomu poniżej 0,5 sztuki na km kwadratowy.
Zostają wprowadzone dodatkowe rozwiązania w zakresie finansowania, poszukiwania i bezpiecznego usuwania zwłok dzików padłych w strefie odstrzału sanitarnego. W przypadku zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii znalezienia zwłok padłego dzika, z których możliwe jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego otrzyma kwotę 100 zł brutto za dzika.
Afrykański Pomór Świń: zespół zarządzania kryzysowego
23 sierpnia br. posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń przewodniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. służb, inspekcji oraz samorządów.
Omówienie sytuacji związanej z wykryciem pierwszego ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa mazowieckiego było głównym tematem posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda Zdzisław Sipiera sprawdził stan przygotowania służb oraz zaapelował do samorządowców o przestrzeganie przygotowanych zaleceń.
21 sierpnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łosicach wyznaczył pierwsze ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń na Mazowszu. W miejscowości Kobylany, w gminie Stara Kornica, zlikwidowano ognisko choroby, liczące 28 sztuk trzody chlewnej.
Wojewoda Mazowiecki zaapelował do samorządów o przestrzeganie zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach, w tym o oznakowanie wyznaczonych obszarów, przez umieszczenie na ich granicach odpowiednich tablic.
Zdzisław Sipiera przypomniał, że hodowca ma obowiązek umieszczenia przed wszystkimi obiektami, w których przetrzymywane są świnie, mat dezynfekcyjnych. Zakazane jest organizowanie targów z udziałem świń oraz polowań na zwierzęta łowne, a także wywożenia świń oraz ich materiału biologicznego z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW przygotują również specjalny informator, który rozesłany zostanie do samorządów.
W posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego udział wzięli oprócz Wojewody Mazowieckiego i Wicewojewodów, Główny Lekarz Weterynarii, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, a także Starosta Powiatu Łosickiego, przedstawiciele służb, inspekcji oraz samorządów.
Afrykański Pomór Świń
W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone.
Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.
Źródła:
MRiRW
Mazowiecki Urząd Wojewódzki