Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie

Obejście gospodarstwa, czyli podwórko i budynki produkcyjne, składowe albo pomocnicze są miejscami największej liczby wypadków. Dochodzi tam do ponad 67% wszystkich zdarzeń wypadkowych.
Ponad 20% z nich jest efektem poślizgnięcia się lub upadku na podwórzu, najczęściej w wyniku pośpiechu i nieuwagi, ale też zaniedbań organizacyjnych, a często zwykłego bałaganu.
Dochodzi tutaj również do przygnieceń, kopnięć i pogryzień przez zwierzęta gospodarskie i takie zdarzenia stanowią  rocznie ok. 12% wszystkich wypadków.
Obejście jest także miejscem przygotowania pasz, obróbki i składowania płodów rolnych, prowadzenia prac remontowych i budowlanych oraz użytkowania urządzeń elektrycznych. Wiąże się to z eksploatacją wielu niebezpiecznych maszyn, narzędzi i urządzeń, wśród których na szczególną uwagę zasługują pilarki tarczowe, sieczkarnie, rozdrabniacze pasz i drabiny.
Przeciętny procentowy udział poszczególnych elementów rolniczego środowiska pracy w wypadkach powstałych w gospodarstwach indywidualnych przedstawiony został na poniższym wykresie.
bezpieczenstwo-w-gosp
Niebezpieczeństwa związane z obsługą zwierząt gospodarskich wynikają z następujących aspektów:
  1. nieprzewidywalnych i agresywnych reakcji zwierząt,
  2. nieumiejętnego postępowania człowieka w stosunku do zwierząt,
  3. niewłaściwych, nie spełniających wymogów pomieszczeń,
  4. zagrożenia wynikające ze stosowanych w produkcji zwierzęcej maszyn i urządzeń,
Wypadki z udziałem zwierząt zdarzają się najczęściej podczas:
  1. zadawania paszy,
  2. dojenia,
  3. usuwania obornika i sprzątania stanowiska,
  4. przepędzania zwierząt w celu załadunku i wyładunku transportowego,
  5. zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych.
Skuteczne przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom zwierząt powinno polegać na:
  • unikaniu bicia, straszenia i drażnienia zwierząt,
  • zapewnieniu im stanowisk o odpowiedniej wielkości, ilości i organizacji,
  • spokojnym i usystematyzowanym postępowaniu, w tym podchodzeniu przed udojem do krowy zawsze z tej samej strony i uprzedzanie jej głosem, na delikatnym odpędzaniu owadów itp.
Szczególnie ważne jest postępowanie z dużymi, często agresywnymi rozpłodnikami, którym powinno się zabezpieczyć oddzielne boksy posiadające barierki uniemożliwiające przygniecenie obsługi do ściany lub ugryzienie. Do tej grupy zwierząt w żadnym wypadku nie należy dopuszczać dzieci, a w miarę możliwości również kobiet.

Trzeba pamiętać, że zwierzęta mogą być nosicielami wielu chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybowych oraz pasożytów, np. kleszczy. Dlatego też niezbędne jest założenie właściwej odzieży roboczej w tym czapki lub chustki na głowę i obuwia chroniącego stopy przed urazami. Osoby obsługujące zwierzęta powinny mieć też dostęp do bieżącej wody i środków myjących.

Należy również pamiętać, że wszelkie rany i skaleczenia zabrudzone obornikiem mogą stać się zalążkiem rozwoju tężca, a więc wymagają gruntownego i fachowego odkażenia i opatrunku. Celowe wydaje się być prowadzenie szerokiej i intensywnej akcji propagowania szczepień przeciw tężcowi, brucelozie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, ptasiej grypie czy innym chorobom odzwierzęcym.

Maszyny są poważnym zagrożeniem

W produkcji zwierzęcej stosuje się szereg maszyn, urządzeń i narzędzi. Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady bezpiecznej i higienicznej pracy przy ich użytkowaniu jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12.01.1998 r. „w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie" (Dz. U. Nr 12, poz. 51).

Na jego podstawie uruchamianie tych maszyn i urządzeń technicznych powinno być zawsze poprzedzone kontrolą zabezpieczeń elementów ruchomych i stanu technicznego zespołów roboczych.

Przepisy stanowią, że wysokość górnej krawędzi napełnianego pojemnika nie może przekraczać 1,25 m od podłoża, a wysokość wysypu (jeśli nie następuje bezpośrednio do worków) może wynosić nie więcej niż 0,7 m od podłoża.

Koryto sieczkarni powinno być umieszczone na wysokości 0,7-0,8 m od podłoża, a wysokość jego obrzeża to 0,1-0,2 m.

Niedopuszczalne jest popychanie ręką masy pod walce zgniatająco - zasilające np. w sieczkarniach a mechanizm posuwu powinien umożliwiać natychmiastowe włączenie posuwu wstecznego. Podczas pracy maszyn nie wolno zdejmować lub zakładać pasów i łańcuchów napędowych ani regulować długości taśm przenośników, czy pasów albo łańcuchów. Przenośniki stałe do usuwania obornika, z nieosłoniętymi, ruchomymi elementami, powinny być oznakowane tablicami ostrzegawczymi.

Przy obsłudze silosu paszowego należy:
  • przed załadunkiem sprawdzić stan przewodu odpowietrzającego,
  • wyposażyć w środki ochrony indywidualnej osoby konserwujące jego wnętrze,
  • czynności konserwacyjne powinny wykonywać dwie osoby,
  • do pneumatycznego transportu ziarna, paszy i innych materiałów sypkich stosować przewody rurowe wykonane z materiału odpornego na elektryzowanie się.
Rurociągi mleczne powinny być zainstalowane co najmniej 2,5 m ponad podłożem, a takie elementy jak: regulatory ciśnienia, zawory odwadniające, osadniki - wymagające stałej kontroli powinny być umieszczone w miejscu łatwo dostępnym dla obsługi.

Rozporządzenie reguluje też zasady bezpiecznej pracy przy obsłudze kolumn parnikowych, ładowarek i przenośników, a także rozdrabniaczy bijakowych i siekaczy. Natomiast rozdział dotyczący maszyn i urządzeń technicznych przeznaczonych do przemieszczania i transportu płodów rolnych zawiera szczegółowe regulacje w zakresie bezpiecznej obsługi sterników. Podczas pracy takiej maszyny niedopuszczalne jest:
  • przechodzenie pod jego korytem,
  • podnoszenie lub opuszczanie sternika przy zużytej bądź uszkodzonej lince wydźwigu,
  • pozostawianie sternika bez nadzoru.
Do innych zasad BHP dla maszyn i urządzeń stosowanych w obejściu gospodarstwa, wynikających z norm i instrukcji obsługi sprzętu należą:
  • odpowiedni sposób postępowania pracowników podczas prac w silosach głębinowych, między innymi konieczność asekuracji przy wchodzeniu do środka,
  • umieszczanie urządzeń sterujących pracą wentylatorów stosowanych w procesie dosuszania zielonek w odległości min. 10 m od miejsca zainstalowania wentylatorów i zabezpieczenie ich przed dostępem osób postronnych,
  • konieczność wyposażenia wentylatorów w siatki ochronne,
  • bezpieczne ustawienie młocarni w położeniu roboczym,
  • zakaz ustawiania drabiny ułatwiającej wejście na młocarnię od strony głównego pasa napędowego,
  • zakaz wkładania do bębna omłotowego wilgotnych lub nie rozłożonych snopów zboża albo wiązek koniczyny,
  • nakaz stosowania wentylacji pomieszczeń, w których wykonuje się czyszczenie, dosuszanie lub sortowanie ziarna.
Pilarki tarczowe - zasady BHP

W wymienionym wcześniej rozporządzeniu zawarto też szereg zaleceń dotyczących bezpiecznego użytkowania pilarek tarczowych jako najczęściej stosowanych, uniwersalnych obrabiarek do drewna. Jest to najniebezpieczniejsza maszyna stosowana w gospodarstwie rolnym. Wg szacunków PIP wypadki z ich udziałem stanowią ponad ⅓ wypadków powodowanych przez wszystkie maszyny znajdujące się w gospodarstwach indywidualnych. Co roku w Polsce wypadkom podczas pracy pilarką ulega ok. 1500 rolników. Skutkiem tych zdarzeń są urazy dłoni i palców, a także urazy spowodowane uderzeniem odrzuconego materiału, będące przyczyną co najmniej kilku, a czasem kilkunastu wypadków śmiertelnych rocznie.

Głównymi przyczynami wypadków jest zły stan techniczny tych maszyn i niewłaściwa ich obsługa. Wiele z nich nie spełnia elementarnych wymogów bezpieczeństwa, ani nie posiada wymaganego przepisami oprzyrządowania pomocniczego (klin rozpierający, kosz wahadłowy do cięcia poprzecznego) oraz osłon.

Podczas obsługi pilarki tarczowej należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:

  • wszelkich prac na pilarce oraz wykonywania czynności pomocniczych (takich jak podawanie i odbieranie materiału, usuwanie trocin i prac porządkowych), nie wolno powierzać dzieciom do lat 15,
  • zawsze należy uprzedzić osoby współpracujące o zamiarze uruchomienia maszyny,
  • przed uruchomieniem pilarki trzeba sprawdzić jej stan techniczny, a zwłaszcza urządzenia zabezpieczające takie jak osłony tarczy i napędu, klin rozszczepiający oraz elementy instalacji elektrycznej,
  • materiały do cięcia lub już pocięte układać w sposób nie stwarzający zagrożenia wypadkowego,
  • używać pił odpowiednio dobranych do rodzaju drewna, o całych i nie wykazujących „bicia" tarczach,
  • nie stawać nigdy na linii odrzutu materiału,
  • nie usuwać odpadków, wiórów i trociny rękami, a wyłącznie szczotkami i popychaczami, czyniąc to dopiero po zatrzymaniu pilarki,
  • przestrzegać zakazu pracy zużytą lub uszkodzoną piłą,
  • pamiętać o tym, że nie wolno hamować biegu piły tarczowej ręką lub przy użyciu przedmiotów,
  • osoba pracująca na pilarce powinna posiadać sprzęt ochrony osobistej: kask, ochronniki słuchu i okulary ochronne. Powinna też mieć dopasowane ubranie i odpowiednie obuwie,
  • przestrzegać określonych w instrukcji zasad ustawienia oprzyrządowania pomocniczego,
  • w czasie przerwy w pracy, a także przed opuszczeniem stanowiska pracy należy pilarkę wyłączyć.
Trudno oczekiwać, że nawet przy drastycznym zaostrzeniu przepisów, stan techniczny pilarek ulegnie w najbliższych latach zdecydowanej poprawie. Jednak aby chociaż częściowo ograniczyć złą sławę tych urządzeń, zasady te powinny być bezwzględnie przestrzegane.

Opr. Adam Schreiber

  1. Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym - KRUS Warszawa 2006
  2. Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich - KRUS Warszawa 2006
  3. Niebezpieczne pilarki tarczowe - Marek Mazurkiewicz - BHP w rolnictwie - PIP Warszawa 2006
  4. Praca zbiorowa - „Wypadki przy pracy i choroby zawodowe rolników oraz działalność prewencyjna KRUS w 2006 r."- KRUS Warszawa, 2007 r.
  5. Kowerski - „Nowe i używane maszyny - nowe przepisy"- PIP Warszawa, 2004 r.
  6. Strony internetowe: www.stat.gov.pl; www.pip.gov.pl; www.krus.gov.pl.
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.