Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - tanie i skuteczne rozwiązanie problemu

Wprawdzie przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są już taką nowością jaką były na początku lat dziewięćdziesiątych, a jednak nie wszyscy orientują się w zasadach rządzących ich doborem i usytuowaniem. Z kolei użytkownicy często zapominają o podstawowych zasadach prawidłowej eksploatacji dlatego postanowiliśmy im pewne rzeczy przypomnieć.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków montuje się zazwyczaj tam, gdzie nie ma szans na budowę kanalizacji. Zasada ich działania jest prosta: ścieki wpadają do zbiornika (osadnika gnilnego), następnie - po przefiltrowaniu - przepływają do drenażu rozsączającego. Frakcja stała pozostaje w zbiorniku w postaci osadu, natomiast frakcja ciekła systemem rur perforowanych przesiąka do gleby.

Tym sposobem pozbywamy się zdecydowanej większości ścieków nieomal bez ponoszenia kosztów. Właściwie jedynym kosztem jest to, że co jakiś czas (zwykle od jednego roku do dwóch, trzech lat) musimy usunąć zawartość zbiornika przy pomocy wozu asenizacyjnego i cały cykl się powtarza.

Zbiornik…

… do którego wpadają ścieki, jest zwykle wykonany z polietylenu wysokociśnieniowego (PE HD). Powinno się go montować w miarę blisko domu, najlepiej w miejscu nie narażonym na ewentualne uszkodzenie ciężkim sprzętem. Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby wlot do zbiornika umiejscowić na wprost rury kanalizacyjnej wyprowadzającej ścieki z domu, co ułatwi ich przepływ do zbiornika i pozwoli uniknąć nieprzyjemnego w skutkach zapychania się rury. Warto również mimo wszystko w rurze doprowadzającej ścieki do zbiornika umieścić przynajmniej jedną złączkę rewizyjną (lub więcej, na dłuższych odcinkach). Rura kanalizacyjna wychodząca z domu powinna być umieszczona na optymalnej głębokości 30-40 cm pod powierzchnią ziemi (maksymalnie 70 cm). Głębsze ułożenie rury rodzi wiele trudności związanych z obsługą zbiornika i zmusza do zbyt głębokich wykopów pod drenaż rozsączający. Generalnie w przypadku zbyt niskiego posadowienia rury kanalizacyjnej racjonalnym posunięciem jest jej wypłycenie, nawet kosztem pewnych niedogodności związanych z remontem łazienki, skuwaniem części posadzki itp.

Wlot zbiornika zaopatrzony jest w syfon, który kieruje ścieki bliżej dna, natomiast przed wylotem umieszczony jest kosz filtracyjny wypełniony materiałem filtracyjnym. Są to zwykle kształtki polietylenowe, puzzolana, keramzyt i temu podobne materiały, które zapobiegają opuszczeniu zbiornika przez grubsze cząstki ścieków. Materiał filtracyjny powinno się przynajmniej jeden raz do roku przepłukać bieżącą wodą (ewentualnie przy okazji opróżniania osadnika).

Budowa sieci rozsączającej

Wprowadzenie do zbiornika (który jest zawsze pełny) określonej ilości ścieków, powoduje usunięcie takiej samej ilości ścieków (poprzez filtr) znajdujących się w górnej części zbiornika (już przefermentowanych), do studzienki rozdzielczej z której przepływają one dalej do sieci rozsączającej.

Sieć rozsączająca to zwykłe wykopy, zazwyczaj o szerokości 40-50 cm i głębokości uzależnionej od głębokości rury kanalizacyjnej wychodzącej z domu oraz ukształtowania terenu. Wykopy nie powinny jednak przekraczać 1 metra głębokości ze względu na malejącą ilość tlenu w głębszych warstwach gleby. Każdy należy wykonywać ze spadkiem około 1 do 2%. Na ich dnie układa się warstwę kamienia mającą grubość około 30 cm (lub więcej). Wielkość kamieni powinna oscylować w okolicach 4 – 6 cm. Kamienie można kupić, co jest dość kosztowne, lub wykorzystać własne zapasy zbierane np. z pól. Na tak przygotowanym i wypoziomowanym podłożu z kamienia układamy perforowane rury rozsączające pilnując, żeby ich spadek również wynosił 1-2% (tj. 1-2 cm na długości 1 m). Rury po połączeniu ich ze studzienką rozdzielającą i końcową - napowietrzającą - przysypujemy warstwą kruszywa o grubości około 10 cm (frakcja nie mniejsza niż 1 cm).

Końcowym etapem montażu jest przykrycie wierzchniej warstwy kruszywa geowłókniną lub folią, a następnie zasypanie wykopów gruntem rodzimym wybranym wcześniej z tychże wykopów. Geowłóknina rozłożona na warstwie kruszywa przykrywającego rury rozsączające zapobiega zamulaniu kamieni ziemią. Jest to ważne ze względu na konieczność stałej cyrkulacji powietrza między kamieniami. Samo powietrze dostaje się do sieci rozsączającej za pomocą kominka, w który jest zaopatrzona studzienka końcowa (lub każda nitka drenażu rozsączającego oddzielnie - w zależności od firmy). Kominek kończący sieć rozsączającą to praktycznie jedyny widoczny nad powierzchnią element oczyszczalni. Wszystkie pozostałe elementy po zasypaniu ich ziemią najlepiej obsiać trawą, która doskonale czuje się na sieci rozsączającej czerpiąc składniki pokarmowe z dostarczanych wciąż ścieków.

Odpowietrzenie

Ważnym elementem decydującym o prawidłowym funkcjonowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków jest odpowietrzenie całego systemu poprzez przedłużenie ciągów kanalizacyjnych rurą o przekroju minimum 100 mm i wyprowadzeniu jej ponad kalenicę dachu. Najlepiej wykorzystać w tym celu wolny kanał wentylacyjny. W przypadku braku wolnego kanału, co zdarza się w starszych domach, ciąg kanalizacyjny można wyprowadzić wzdłuż ściany szczytowej budynku po jej zewnętrznej stronie, mocując rury do ściany podobnie jak rynny spustowe. W tym przypadku należy zastosować dodatkowo trójnik w rurze wychodzącej z domu, tuż za fundamentem i połączyć z nim rurę wentylacyjną. Ze względu na fakt, że systemem wentylacyjnym będą uchodziły różne gazy będące produktem rozkładu materii organicznej (siarkowodór, amoniak itp.) koniec rury wentylacyjnej nie może być bliżej niż 50 cm od górnej krawędzi najbliższego okna.

Powietrze cyrkulujące pomiędzy kamieniami w drenażu rozsączającym prowadzi do drugiego etapu oczyszczania ścieków. Pierwszy etap oczyszczania odbywa się w zbiorniku – osadniku gnilnym gdzie ścieki fermentują w optymalnym czasie 3–7 dni, tyle czasu powinna zająć wymiana ścieków w zbiorniku. W tym miejscu warto podkreślić, że wielkość zbiornika i sieci rozsączającej powinna być dostosowana do ilości użytkowników.

Uwagi końcowe

Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym bezawaryjne funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest przestrzeganie kilku zasad:

  • unikanie stosowania agresywnych środków chemicznych zarówno w kuchni jak i w toalecie, które niszczą życie biologiczne w osadniku;
  • ograniczenie wprowadzania do układu kanalizacyjnego nadmiernej ilości tłuszczów, np. po smażeniu frytek lub pączków; tłuszcz ma tendencje do zapychania filtra, osadza się na ściankach rur. W przypadku stosowania dużych ilości tłuszczów (np. w małej gastronomii) warto zastosować jako dodatkowy element separator tłuszczów;
  • regularnie stosować preparaty enzymatyczno-bakteryjne wspomagające rozwój mikroflory i przyśpieszające procesy oczyszczania (w ilościach i z częstotliwością zalecaną przez producenta preparatu).
Warto również nadmienić, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia w miejscowym Starostwie Powiatowym. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć odpowiednie szkice lub rysunki. Zasadą jest zgłoszenie na minimum 30 dni przed rozpoczęciem planowanych robót budowlanych. Dokonuje się go w celu sprawdzenia czy planowana inwestycja jest zgodna z prawem. I tak, drenaż rozsączający nie może znajdować się bliżej niż 30 m w linii prostej od ujęcia wody, nie może krzyżować się z wodociągiem, linią gazociągu, telefoniczną, energetyczną itp. Odległość drenażu rozsączającego od granicy działki to minimum 2 metry, a poziom wód gruntowych niższy od posadowienia sączków o 1,5 m lub więcej.

Warto też przypomnieć, że zasady cross compliance obowiązujące od 1.01.2009 roku obligują do rozliczenia ścieków i odpadów stałych wytwarzanych w gospodarstwie domowym pod rygorem utraty części dopłat obszarowych.

Tomasz Duda

MODR w Warszawie

PZD Płock

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.