Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym.

Odpady są ?odpadami" jedynie dlatego, że tak je sami nazwaliśmy. W ten sposób określamy rzeczy, których nie jesteśmy w stanie zużyć, i których chcemy się pozbyć. Ale przyroda nie zna żadnych ?odpadów" i nawet spadające jesienią liście nie są dla niej odpadami. Przeciwnie - rozkładające się liście są świetnym nawozem. Wiele bezkręgowców żyjących w glebie z zadowoleniem spożywa ten „prowiant". Substancje zawarte w liściach zostaną wykorzystane i przez rośliny, i przez zwierzęta.
Drzewo, które je straciło również wykorzystuje zawarty w nich pokarm. W ten oto sposób mamy do czynienia z cyklem krążenia materii w przyrodzie: odpady - pokarm - nowe życie - odpady...

Najbardziej korzystnym i trwałym sposobem rozwiązania tego problemu jest unikanie powstawania odpadów. Wszelkie technologie utylizacji powinny być stosowane dopiero dla tych ich rodzajów, których nie da się już w żaden inny sposób zużyć.
Głównymi źródłami wytwarzania odpadów komunalnych są gospodarstwa domowe oraz obiekty infrastruktury, jak handel, usługi i rzemiosło, szkolnictwo, budynki turystyczne, targowiska. Szacuje się, że w 2008 roku na jednego mieszkańca terenów objętych obsługą usuwania resztek przypadło około 2,5 m3 wytworzonych odpadów. Ich ilość uzależniona jest od poziomu konsumpcji indywidualnej oraz modelu  konsumpcji i świadomości ekologicznej całego społeczeństwa. Wciąż zmienia się istotnie także skład odpadów. Coraz większy udział mają w nich tworzywa sztuczne. Wiąże się to z rosnącą konsumpcją oraz stosowaniem przez producentów opakowań jednorazowego użytku, często nie podlegających biodegradacji.

Odpady bytowe z osiedli wiejskich różnią się składem (właściwościami) od odpadów bytowych miejskich - znacznie mniej jest w nich papieru i resztek żywności, dominują za to najtrudniejsze do zagospodarowania opakowania z tworzyw sztucznych (po nawozach, środkach ochrony roślin), złom metalowy i tekstylia.

Rodzaje odpadów w gospodarstwie domowym
Statystyczny mieszkaniec wyrzuca rocznie:

• 80 kg odpadów produktów spożywczych;
• 47 kg papieru;
• 20 kg szkła;
• 9 kg metalu;

Analizując odpady w gospodarstwie domowym (w Polsce) jako potencjalne źródło surowców wtórnych można w nich wyróżnić cztery zasadnicze grupy:

I Traktowane realnie jako surowce wtórne produkty niekonsumpcyjne, takie jak papier, tworzywa sztuczne, szkło, metale, tekstylia - stanowią ok. 30% masy odpadów.

II Rzadko traktowane jako surowce wtórne odpady kuchenne z przygotowania posiłków, resztek pożywienia itp., stanowiące ok. 50% masy odpadów.

III Nie  rozważane na ogół jako potencjalne surowce wtórne odpady paleniskowe z ogrzewania sezonowego mieszkań, głównie popiół i żużel, stanowiące do 20% masy odpadów.

IV Inne odpady o wątpliwej wartości surowcowej, występujące sporadycznie lub nieprzydatne do recyklingu ze względu na bezpieczeństwo ekologiczne, np. chemikalia i pozostałości z porządków domowych.

Obserwowane w ostatnim okresie tendencje zmian ilościowych i jakościowych odpadów komunalnych wskazują na:

1. Znaczny wzrost ilościowy (objętościowy) opakowań,

2. Zmniejszanie się ilości pozostałości po spalaniu węgla i koksu (wzrost zużycia gazu, oleju i prądu elektrycznego do ogrzewania mieszkań),

3. Utrzymywanie się na stałym, wysokim poziomie zawartości organicznych odpadów kuchennych.

Wielokrotny użytek

Wielokrotny użytek jest ponownym wykorzystaniem materiałów (czy produktów) o zminimalizowanej ilości składników materiałowych, charakteryzujących się minimum niebezpiecznych właściwości -  czyli wytworzonych w możliwie najbardziej czysty sposób.

Przykładem wielokrotnego użytku może być:

  • Wykorzystywanie czystej strony zapisanego papieru do notowania zleceń telefonicznych czy przesyłania faksów.
  • Stosowanie butelek wielokrotnego użytku (jak Ecover) na domowe środki czyszczące i kosmetyki, szampony Body Shop oraz butelki na mleko i napoje ze szkła.
  • Zamiast jednorazowych baterii kupowanie takich, które nadają się do doładowania tzw. „akumulatorki" wraz z ładowarką (ich zastosowanie jest tańsze), w miarę możliwości stosowanie w domu zasilaczy odbiorników radiowych, magnetofonów czy walkmanów.
  • Wielokrotne używanie reklamówek plastikowych i toreb, jeśli jest to możliwe.
  • Korzystanie z gazet i magazynów razem z przyjaciółmi, w ten sposób ograniczamy ilość zużywanego papieru.
  • Wynajem oraz pożyczanie sprzętu, którego używa się okazjonalnie, przykładem tego może być wiertarka, piła elektryczna.
  • Kupowanie napojów, jedzenia i środków chemicznych w opakowaniach, które można zwrócić lub ponownie napełnić. Unikanie jednorazowych butelek, puszek czy kartonów. W świetle nowej ustawy w każdym sklepie na półce obok produktów zapakowanych w opakowania jednorazowe musi znaleźć się produkt w opakowaniu zwrotnym.
  • Podarowanie organizacji dobroczynnej ubrań i butów, w których już nie chodzimy, ze względu na zmienny gust, wrażliwość na modę lub po prostu wyrośliśmy z nich.
  • Ofiarowywanie lub sprzedaż nieprzydatnych zabawek.
  • Unikanie korzystania z naczyń jednorazowych.
  • Wielokrotnie używanie słoików, weków po różnego rodzaju przetworach w gospodarstwie domowym.

Zagadnienia gospodarki odpadami zaliczane jest do spraw priorytetowych i znalazło to odzwierciedlenie w aktualnie obowiązującym prawie z zakresu ochrony środowiska. Celowym jest także tworzenie struktur organizacyjnych przez łączenie się gmin w związki mające na celu wspólną gospodarkę odpadami. Niezbędne jest jednak stworzenie mechanizmów ekonomicznych wpływających na opłacalność stosowania surowców pochodzących z odzysku.
Chcąc zmniejszyć ilości wytwarzanych odpadów należy dążyć do stosowania niskoodpadowych, czystszych technologii produkcji, zapewniających produkcyjne wykorzystanie wszystkich składników przerobionych wcześniej surowców. Jednocześnie celowa jest kontynuacja badań nad nowymi technologiami w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

Małgorzata Jaczewska

MODR Oddział Siedlce

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.