Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Kukurydza w centrum uwagi

Każdej jesieni rolnicy, specjaliści z różnych branż i naukowcy, a obecnie również goście z zagranicy, spotykają się na święcie kukurydzy w Skrzelewie.

Już nikogo nie trzeba przekonywać, że kukurydza jest rośliną o dużym potencjale produkcyjnym, mającą olbrzymie zastosowanie nie tylko w rolnictwie. Dlatego w pierwszą niedzielę października - już po raz 14 - świętowano Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego. Od kilku lat imprezie towarzyszy Ogólnopolska Prezentacja Odmian Kukurydzy.

Każdej jesieni rolnicy, specjaliści z różnych branż i naukowcy, a obecnie również goście z zagranicy, spotykają się na święcie kukurydzy w Skrzelewie. Już nikogo nie trzeba przekonywać, że kukurydza jest rośliną o dużym potencjale produkcyjnym, mającą olbrzymie zastosowanie nie tylko w rolnictwie. Dlatego w pierwszą niedzielę października - już po raz 14 - świętowano Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego. Od kilku lat imprezie towarzyszy Ogólnopolska Prezentacja Odmian Kukurydzy.

Gości powitał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Tadeusz Szymańczak i przedstawił aktualną sytuację w uprawie kukurydzy. Wyjątkowo zimna wiosna, skutki mrozowe i związane z tym przesiewy ozimin spowodowały, że przekroczyliśmy 1mln ha upraw kukurydzy w Polsce. Dodał, że zbiory  w tym roku mogą wynieść 4 mln ton ziarna. Jego zdaniem pogoda dla wegetacji kukurydzy w naszym rejonie była dobra, a obecna cena jest adekwatna do kosztów produkcji. Przewodniczący zauważył, że nadal istnieje potrzeba doskonalenia się - nie tylko z nowych technologii uprawy i nowoczesnego gospodarowania, ale również zdobywania wiedzy z zakresu wykorzystania instrumentów  wspólnej polityki rolnej UE.

Nagrody dla naukowców 

Imprezę otworzył Andrzej Olechowski - wójt gminy Teresin. Przypominał, że kukurydzę na tym terenie wprowadził do uprawy Stefan Grzybek – prezes ówczesnej Spółdzielni Produkcyjnej w Teresinie, a obecnie jego dzieło kontynuuje Tadeusz Szymańczak. Następnie zaprosił wszystkich do korzystania z oferty organizatorów.

Podczas imprezy prawie 130 firm różnych branż prezentowało swoje produkty. Oprócz nich punkty konsultacyjne, prezentacje kolekcji kukurydzy, pokazy pracy maszyn rolniczych, ogródki gastronomiczne i występy zespołów artystycznych uatrakcyjniały święto.

Dni Kukurydzy stanowią okazję uhonorowania osób zaangażowanych w propagowanie uprawy tej rośliny w Polsce. Za szczególne osiągnięcia w hodowli i propagowaniu tej uprawy puchar dyrektora Oddziału Warszawskiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała Urszula Milczarek
– dyrektor MODR Oddział Bielice.

Okolicznościowymi  pucharami uhonorowani zostali naukowcy, którzy prowadzą prace hodowlane nad nowymi odmianami m.in. honorowi goście tej imprezy: prof. Edward  Arseniak i prof. Edward Gacek.

Prof. E. Arseniuk - dyrektor IHiAR - od wielu lat zajmuje się  propagowaniem  nowoczesnych technologii uprawy kukurydzy w Polsce. Rozwój uprawy w naszym kraju jest w znaczącym stopniu związany z pracami badawczymi wykonywanymi w instytucie, który ma w swoim dorobku  kilkadziesiąt odmian. Natomiast  prof. E. Gacek - dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych COBORU - w ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych prowadzi doświadczenia porejestrowe z kukurydzą na terenie wszystkich stref klimatycznych naszego kraju. Ich wyniki są bardzo cenione przez producentów i stanowią podstawę wyboru odmian do uprawy.

Stanisław Kacperczyk - prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wyróżnił  prof. dr hab. Józefa Adamczyka - kierownika Działu Hodowli Kukurydzy, za szczególne osiągnięcia  w hodowli i propagowaniu kukurydzy w Polsce. Pogratulował też hodowcom i podziękował za współpracę i nowe odmiany dobrze adoptujące się do naszego środowiska i konkurujące z odmianami zagranicznymi.

Najlepsze prezentacje i stoiska

Imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Specjalna komisja oceniała prezentacje polowe i stoiska wystawowe, ale mogła to zrobić także publiczność. Ostatecznie uznano, że najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczychprzeprowadziłafirma Rolmech zajmując I miejsce w konkursie i otrzymując puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego. Rolmech zajął też I miejsce w plebiscycie publiczności za najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczychzdobywając puchar Marszałka Województwa Łódzkiego.

Natomiast II miejsce w tym konkursie publiczność przyznała  firmie Agroma Kutno, dla której puchar ufundował Sylwester Grotkowski – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Najatrakcyjniejsze, zdaniem komisji oceniającej, było się stoisko wystawienniczo-targowe firmy Bayer CropScience z Warszawy, natomiast publiczność uznała, że najatrakcyjniejsze było stoisko firmy Rolmech.

Za najbezpieczniejszą maszynę rolniczą uznany został Ciągnik Landini 7-185 z broną talerzową
Softer 3 Farmet – prezentowany przez firmę Agroma Kutno.

Kobiety wiedzą więcej

Zgodnie z tradycją podczas Dni Kukurydzy w Skrzelewie przeprowadzony został Konkurs Wiedzy Rolniczej. Największą wykazała się Paulina Krzemińska, która zajęła I miejsce i otrzymała puchar  –Marszałka Województwa Mazowieckiego. II i III miejsce zajęli: Adrian Walasek i Anna Kuczyńska. Nagrody rzeczowe w tym konkursie ufundował przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i firma Cedrob.

Kukurydza coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, coraz więcej osób interesuje się jej uprawą, chętnie wymienia doświadczenia i zapoznaje się ze zdobyczami nauki, dlatego już dziś zapraszamy na Jubileuszowe XV Dni Kukurydzy w przyszłym roku.

Bożena Kalkowska

Zdjęcia: Jacek Terenowicz, Bożena Kalkowska

Przyg.ade

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.