Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej na Północnym Mazowszu

 

Po raz 26. MODR Oddział Poświętne w Płońsku przeprowadził 22 października br. roku Olimpiadę Wiedzy Rolniczej. Najpierw młodzi rolnicy odpisali test, potem najlepsi odpowiadali na pytania otwarte. Wyłoniono piątkę laureatów, która otrzymała nagrody finansowe:

I miejsce Łukasz Witkowski                         – 1200 zł

II miejsce Szymon Biernat                           – 1100 zł

III miejsce Marcin Chmielewski                – 1000 zł

IV miejsce Adam Zajączkowski                   – 900 zł

V miejsce Mariusz Pawlak                           – 800 zł.

Laureaci otrzymali również nagrody rzeczowe od KRUS PT w Ciechanowie. Kolejna piątka młodych rolników, która uzyskała dobre wyniki z testu to:  Agata Ożdzińska, Grzegorz Bieńkowski, Katarzyna Kałuża, Łukasz Miłoszewski, Włodzimierz Podgórski. Za miejsca te od VI do X przyznano nagrody  rzeczowe ufundowane przez: gminę Naruszewo, LUVENĘ z siedzibą w Luboniu,  firmę Schaumann oraz LGD Zielone Mosty Narwi. Organizator oprócz drobnych upominków dla wszystkich przyznał dla dziesiątki najlepszych uczestników olimpiady roczną prenumeratę „Wsi Mazowieckiej”.

Udział w olimpiadzie zadeklarowały 52 osoby, uczestniczyło 40, w tym 7 kobiet. Najwięcej zgłoszeń było z powiatu płońskiego, mławskiego i żuromińskiego.

Zachętą dla młodych ludzi do podejmowania inicjatyw rozwiązujących problemy gospodarstwach rolnych oraz zmieniających wizerunek wsi były wykłady odnoszące się do praktyki. Magdalena Kowalewska – z MODR w Warszawie zaprezentowała przykłady tworzenia sieci rzecz na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, Krzysztof Kowalski - prowadzący Gospodarstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „Kowalski” pokazał działania zrealizowane w jego gospodarstwie w ramach PROW. Natomiast Albert Jaworski omówił  praktyczne działania społeczności lokalnej przy tworzeniu strategii rozwoju lokalnego (realizowanych w ramach PROW działanie 19.), w oparciu o potencjał ekonomiczny, społeczny i środowiskowy obszaru. Dobór tematów miał zachęcić młodzież do większej aktywności w życiu wsi i do zmian w gospodarstwach. Zakres tematyczny pytań skierowanych do uczestników obejmował  zagadnienia preferowane przez Krajową Siec Obszarów Wiejskich.

Najlepsi uczestnicy olimpiady odpowiedzieli na 85 % pytań testowych. Różnice w ocenach były dosłownie jednopunktowe. Swój sukces z ubiegłego roku powtórzył Marcin Chmielewski z gm. Wiśniewo zajmując ponownie trzecie miejsce. Zwycięzca Łukasz Witkowski z gminy Czerwińsk nad Wisłą ma na swym koncie równie dobry wynik uzyskany w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przeprowadzonej Olsztynie w kwietniu br.

Uczestnicy olimpiady wzięli również udział w przeprowadzonym przez MODR Oddział Poświętne w Płońsku badaniu ewaluacyjnym. W ocenie badanych poziom pytań testowych był raczej wysoki – 70 %, a dla 30 % zdecydowanie wysoki. W olimpiadzie uczestniczyła młodzież znająca pracę w rolnictwie, bowiem 65 % wskazało, że pomaga w gospodarstwie rolnym rodziców od dzieciństwa, a 30 % pracuje powyżej pięciu lat. Zdecydowana większość legitymowała się wykształceniem średnim – 82,5% (jest to wzrost do roku ubiegłego o 20 %), natomiast wykształcenie wyższe miało 17,5 %. Wykształceniem rolnicze posiadało 75 % odpowiadających. Fachową wiedzę młodzi ludzie uzupełniają korzystając z Internetu, prasy rolniczej, zajęć w szkole, szkoleń organizowanych przez MODR. XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej była nowym doświadczeniem dla 50 % respondentów. Jest to wzrost o 10 % wzrósł porównaniu z rokiem ubiegłym. Młodzi ludzie wypowiedzieli się z aprobatą o potrzebie organizowania jej. Aż 72,5 % uczestników uważa, że nie trzeba nic zmieniać w jej organizacji i podkreśla, że powinna odbywać się co roku. Ich zdaniem jest to: „świetny sposób na sprawdzenie i pogłębienie wiedzy”, „dostarcza ciekawych informacji”, zachęca by „zmierzyć się z innymi i doskonalić swoją wiedzę”.

Postrzeganie profesji rolnika zdaniem naszej młodzieży jest rożne, ale 55 % sądzi, że zawód rolnika cieszy się prestiżem wśród społeczeństwa. Jednak 35 % młodych ludzi sądzi, że raczej nie ma uznania społecznego.

Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku gratuluje laureatom i dziękuje za uczestniczenie w olimpiadzie. Podziękowania przekazuje także doradcom Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego za pomoc w przeprowadzeniu rekrutacji uczestników olimpiady, 55 % ankietowanych wskazało, że o możliwości udziału w tym projekcie dowiedziało się od naszych pracowników. Szczególne wyrazy podziękowania MODR kieruje do fundatorów nagród – wyróżnień, które młodzieży sprawiły satysfakcję i były namacalnym dowodem uznania ich wiedzy. Podziękowania za wsparcie w realizacji projektu przekazuje partnerom operacji, którymi byli gmina Naruszewo, miasto Raciąż oraz Zielone Mosty Narwi.

Możliwość uhonorowania najlepszych nagrodami finansowymi to efekt umowy nr 39/UWMW/05/2018/RW-D-III zawartej przez MODR z Zarządem Województwa Mazowieckiego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. MODR Oddział Poświętne w Płońsku ubiegał się o wsparcie w konkursie KSOW nr 2 w ramach Działania 11: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie.

__F O T O R E L A C J A__

 1. uczestnicy XXVI olimpiady
 2. członkowie Komisjirozwiazywanie testu
 3. Magdalena Kowalewska
 4. Krzysztof Kowalski
 5. Albert Jaworski
 6. Dziesiątka najlepszych olimpijczyków
 7. O lewej stoją finalisci: Łukasz Witkowski, Szymon Biernat, Marcin Chmielewski, Adam Zajączkowski, Mariusz Pawlak
 8. Józef Kaliński Delegatury w Ciechanowie Urzędu Marszałkowskiego, gratuluje laureatom
 9. Dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku MODR Jarosław Grabowski wręczył nagrody

 

Tekst : Małgorzata Najechalska

Zdjęcia Bożena Chądzyńska

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.