XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej na Północnym Mazowszu
Po raz 26. MODR Oddział Poświętne w Płońsku przeprowadził 22 października br. roku Olimpiadę Wiedzy Rolniczej. Najpierw młodzi rolnicy odpisali test, potem najlepsi odpowiadali na pytania otwarte. Wyłoniono piątkę laureatów, która otrzymała nagrody finansowe:
I miejsce Łukasz Witkowski – 1200 zł
II miejsce Szymon Biernat – 1100 zł
III miejsce Marcin Chmielewski – 1000 zł
IV miejsce Adam Zajączkowski – 900 zł
V miejsce Mariusz Pawlak – 800 zł.
Laureaci otrzymali również nagrody rzeczowe od KRUS PT w Ciechanowie. Kolejna piątka młodych rolników, która uzyskała dobre wyniki z testu to: Agata Ożdzińska, Grzegorz Bieńkowski, Katarzyna Kałuża, Łukasz Miłoszewski, Włodzimierz Podgórski. Za miejsca te od VI do X przyznano nagrody rzeczowe ufundowane przez: gminę Naruszewo, LUVENĘ z siedzibą w Luboniu, firmę Schaumann oraz LGD Zielone Mosty Narwi. Organizator oprócz drobnych upominków dla wszystkich przyznał dla dziesiątki najlepszych uczestników olimpiady roczną prenumeratę „Wsi Mazowieckiej”.
Udział w olimpiadzie zadeklarowały 52 osoby, uczestniczyło 40, w tym 7 kobiet. Najwięcej zgłoszeń było z powiatu płońskiego, mławskiego i żuromińskiego.
Zachętą dla młodych ludzi do podejmowania inicjatyw rozwiązujących problemy gospodarstwach rolnych oraz zmieniających wizerunek wsi były wykłady odnoszące się do praktyki. Magdalena Kowalewska – z MODR w Warszawie zaprezentowała przykłady tworzenia sieci rzecz na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, Krzysztof Kowalski - prowadzący Gospodarstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „Kowalski” pokazał działania zrealizowane w jego gospodarstwie w ramach PROW. Natomiast Albert Jaworski omówił praktyczne działania społeczności lokalnej przy tworzeniu strategii rozwoju lokalnego (realizowanych w ramach PROW działanie 19.), w oparciu o potencjał ekonomiczny, społeczny i środowiskowy obszaru. Dobór tematów miał zachęcić młodzież do większej aktywności w życiu wsi i do zmian w gospodarstwach. Zakres tematyczny pytań skierowanych do uczestników obejmował zagadnienia preferowane przez Krajową Siec Obszarów Wiejskich.
Najlepsi uczestnicy olimpiady odpowiedzieli na 85 % pytań testowych. Różnice w ocenach były dosłownie jednopunktowe. Swój sukces z ubiegłego roku powtórzył Marcin Chmielewski z gm. Wiśniewo zajmując ponownie trzecie miejsce. Zwycięzca Łukasz Witkowski z gminy Czerwińsk nad Wisłą ma na swym koncie równie dobry wynik uzyskany w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przeprowadzonej Olsztynie w kwietniu br.
Uczestnicy olimpiady wzięli również udział w przeprowadzonym przez MODR Oddział Poświętne w Płońsku badaniu ewaluacyjnym. W ocenie badanych poziom pytań testowych był raczej wysoki – 70 %, a dla 30 % zdecydowanie wysoki. W olimpiadzie uczestniczyła młodzież znająca pracę w rolnictwie, bowiem 65 % wskazało, że pomaga w gospodarstwie rolnym rodziców od dzieciństwa, a 30 % pracuje powyżej pięciu lat. Zdecydowana większość legitymowała się wykształceniem średnim – 82,5% (jest to wzrost do roku ubiegłego o 20 %), natomiast wykształcenie wyższe miało 17,5 %. Wykształceniem rolnicze posiadało 75 % odpowiadających. Fachową wiedzę młodzi ludzie uzupełniają korzystając z Internetu, prasy rolniczej, zajęć w szkole, szkoleń organizowanych przez MODR. XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej była nowym doświadczeniem dla 50 % respondentów. Jest to wzrost o 10 % wzrósł porównaniu z rokiem ubiegłym. Młodzi ludzie wypowiedzieli się z aprobatą o potrzebie organizowania jej. Aż 72,5 % uczestników uważa, że nie trzeba nic zmieniać w jej organizacji i podkreśla, że powinna odbywać się co roku. Ich zdaniem jest to: „świetny sposób na sprawdzenie i pogłębienie wiedzy”, „dostarcza ciekawych informacji”, zachęca by „zmierzyć się z innymi i doskonalić swoją wiedzę”.
Postrzeganie profesji rolnika zdaniem naszej młodzieży jest rożne, ale 55 % sądzi, że zawód rolnika cieszy się prestiżem wśród społeczeństwa. Jednak 35 % młodych ludzi sądzi, że raczej nie ma uznania społecznego.
Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku gratuluje laureatom i dziękuje za uczestniczenie w olimpiadzie. Podziękowania przekazuje także doradcom Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego za pomoc w przeprowadzeniu rekrutacji uczestników olimpiady, 55 % ankietowanych wskazało, że o możliwości udziału w tym projekcie dowiedziało się od naszych pracowników. Szczególne wyrazy podziękowania MODR kieruje do fundatorów nagród – wyróżnień, które młodzieży sprawiły satysfakcję i były namacalnym dowodem uznania ich wiedzy. Podziękowania za wsparcie w realizacji projektu przekazuje partnerom operacji, którymi byli gmina Naruszewo, miasto Raciąż oraz Zielone Mosty Narwi.
Możliwość uhonorowania najlepszych nagrodami finansowymi to efekt umowy nr 39/UWMW/05/2018/RW-D-III zawartej przez MODR z Zarządem Województwa Mazowieckiego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. MODR Oddział Poświętne w Płońsku ubiegał się o wsparcie w konkursie KSOW nr 2 w ramach Działania 11: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie.
__F O T O R E L A C J A__
- uczestnicy XXVI olimpiady
- członkowie Komisjirozwiazywanie testu
- Magdalena Kowalewska
- Krzysztof Kowalski
- Albert Jaworski
- Dziesiątka najlepszych olimpijczyków
- O lewej stoją finalisci: Łukasz Witkowski, Szymon Biernat, Marcin Chmielewski, Adam Zajączkowski, Mariusz Pawlak
- Józef Kaliński Delegatury w Ciechanowie Urzędu Marszałkowskiego, gratuluje laureatom
- Dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku MODR Jarosław Grabowski wręczył nagrody
Tekst : Małgorzata Najechalska
Zdjęcia Bożena Chądzyńska