Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego rozstrzygnął konkurs AGROLIGA 2023 – etap wojewódzki

W czwartek 21 września w przepięknych okolicznościach przyrody i promieniach słońca we wspaniałym Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego rozstrzygnął zmagania laureatów wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga 2023. 

 

Zgromadzonych powitał Sławomir Piotrowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - organizator gali. Słowa podziękowania dyrektor skierował do lidera konsorcjum, które odpowiadało za przebieg tegorocznego etapu wojewódzkiego – Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie  i ODR-ów w województwach warmińsko- mazurskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Szczególne gorąco powitał dyrektor najlepszych z najlepszych czyli laureatów tegorocznej edycji AgroLigi 2023 mówiąc m.in.: „dziś poznamy najlepszych, do których równać będą inni. Tych, którzy zadziwiają determinacją i konsekwencją. Gospodarzy    i managerów, którzy dokonują niejednokrotnie rzeczy wydawałoby się niemożliwych, którzy cenią innowacje i współczesne metody gospodarowania, nie zapominając także o kultywowaniu tradycji wsi mazowieckiej”.

Bohaterów spotkania rolników i przedsiębiorców uczestniczących w tegorocznej edycji, ich gospodarstwa, ich zmagania, konsekwencje w działaniu, upór, dążenie do innowacyjnych rozwiązań i kreatywność - poznaliśmy dzięki filmowi przygotowanemu na podsumowanie etapu wojewódzkiego. Możecie3 go Państwo obejrzeć na kanale Youtube MODR Warszawa.  

Wicemistrzów przedstawili nam ubiegłoroczni zwycięzcy etapu wojewódzkiego Państwo Cupriak, ujawniając werdykt jury zamknięty w złotej kopercie.

W kategorii ROLNICY wicemistrzami województwa mazowieckiego zostali Andrzej i Ewa Rosłaniec prowadzący produkcję bydła mięsnego w oparciu o 45 ha gospodarstwo. Bydło opasowe to ponad 50% w strukturze produkcji zwierzęcej aktualnie w gospodarstwie utrzymywane jest ponad 90 sztuk zwierząt. Gospodarstwo stale współpracuje z firmą Somatik zajmującą się doradztwem żywieniowym i zootechnicznym co daje duże przyrosty dobowe. Rolnicy współpracują także z SGGW razem realizując projekty badawcze.

Mistrzów województwa mazowieckiego w kategorii ROLNIK przedstawili nam ubiegłoroczni laureaci I miejsca – Państwo Wanda i Janusz Sosnowscy- także wicemistrzowie krajowi z 2022 roku.

Mistrzami w roku 2023 zostali Leszek i Barbara Duszakowie z synami Piotrem i Leszkiem. Gospodarstwo rodziny Duszaków dysponuje areałem około 550 ha. Wszystkie zbiory przeznaczane są na pasze dla 580 sztuk krów mlecznych. Zwierzęta cechuje bardzo duża wydajność mleczna – około 10 700 l od sztuki. Cały czas wykazywana jest dbałość o poprawę wartości genetycznej stada oraz poprawę jego zdrowotności, co w sposób bezpośredni przekładać się będzie na wydajność mleczną. Wszystko to jest rezultatem przemyślanych inwestycji realizowanych w gospodarstwie oraz otwarciu producenta na nowinki techniczne i udoskonalenia jakie można wprowadzić w produkcji mlecznej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt współpracy z lokalną mleczarnią jaką jest Zakład Mleczarski Hochland.

Wyróżnieni rolnicy biorący udział w konkursie to:

 • Zbigniew Mitręga gospodarstwo w gminie Nowa Sucha powiat Sochaczew. Gospodarstwo obecnie dysponuje areałem około 21 ha i  prowadzi Integrowaną Produkcję Sadowniczą jako system jakości. W strukturze upraw dominują jabłka ale dodatkowo jest również jagoda kamczacka oraz warzywa.
 • Tomasz Pawłowski - gospodarstwo z powiatu przasnyskiego specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Wydajność roczna to 1100 tuczników sprzedawanych do ZM Sokołów.
 • Sylwester Joniak – prowadzi gospodarstwo mleczarskie w gminie Rościszewo. Gospodarstwo obecnie dysponuje areałem około 39 ha i posiada 70 krów mlecznych. Wydajność mleczna około 8 500 l od krowy. Mleko jest sprzedawane do mleczarni OSM Sierpc.

Drugą kategorią,  w której rywalizują uczestnicy konkursu Agroliga jest kategoria Firma.

Wicemistrzem została SPÓŁDZIELNIA PIECZARKA SIEDLECKA. Firma zajmuje się produkcją, skupem i sprzedażą wysokiej jakości grzybów takich jak pieczarka biała, brązowa oraz boczniak. Firma działa od 2007 roku w oparciu o zasady grupy producenckiej. Na daną chwilę zrzesza  18 producentów, którzy produkują na powierzchni 3,4115 ha około 7,5 tys. ton grzybów. Zatrudnia ona 43 osoby. Spółdzielnia aktywnie korzysta z możliwości pozyskiwania  funduszy unijnych unowocześniając swoje zaplecze przechowalnicze i magazynowe.

Zaproszeni na scenę przedstawiciele firmy HOCHLAND POLSKA sp. z o.o. z Węgrowa – ubiegłoroczni mistrzowie tej kategorii oraz wicemistrzowie kraju w 2022 roku przedstawili nowego mistrza.

W 2023 zwyciężyła Firma Adam Węgłowski Wyrób Wędlin Tradycyjnych z miejscowości Kolonia w gminie Karniewo powiat makowski. Działalność została założona w 1998 roku jako małe rodzinne przedsiębiorstwo. W początkowej fazie rozwoju była to działalność jednoosobowa. Branża w jakiej ona działa wynika z zainteresowań jej właściciela (obserwacja pracy wuja przy produkcji wędlin, nauka w szkole zawodowej branżowej, zatrudnienie w zakładzie mięsnym i decyzja o utworzeniu własnej działalności). Głównymi produktami są wędzonki, wędliny i wyroby podrobowe. Produkty te otrzymują szereg nagród branżowych takich jak Laur Marszałka, Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, nagroda na Mazowieckich Dniach Rolnictwa, Krajowych Dniach Pola.

Wyróżnione w konkursie firmy to:

 • MAGA FOODS Spółka z o.o. specjalizująca się w produkcji sałatek i surówek z dodatkiem majonezu, sosów, oleju z wykorzystaniem warzyw korzeniowych. Surówki bazują na specjalnie wyselekcjonowanych surowcach, nie dodaje się do nich barwników i substancji konserwujących.
 • TRANS FEED FUTURO LAB Spółka z o.o. K.A. przedsiębiorstwo z Mławy Zajmuje się ona produkcją wysokiej jakości preparatów i suplementów dla zwierząt (bydła, drobiu i gołębi).
 • NEW HOLLAND AGRICULTURE marka ta nieprzerwanie od wielu lat tworzy maszyny rolnicze. Zakład w Płocku działający od 1998 roku produkuje m.in. kombajny oraz prasy rolujące.
 • H.SADPOL S.C. - działa na terenie gminy Klwów w powiecie przysuskim, które jest zagłębiem paprykowym. Domeną firmy jest produkcja i oferowanie na rynek najwyższej jakości asortymentu warzyw i owoców, które pochodzą bezpośrednio od lokalnych rolników co zapewnia ciągłość dostaw.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

          

Za treść merytoryczną odpowiada Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

 

TEKST:

Kinga Białobrzeska – Kijek

Wojciech Asiński

Zdjęcia:

Weronika i Rober Nowiccy

 

 

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.