Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

„Wiosna..." nam się udała

Po raz trzeci siedlecki Oddział MODR zorganizował imprezę ?Wiosna w polu i w ogrodzie". Frekwencja - jak zwykle - dopisała i tysiące gości zjawiło się na pięknie zagospodarowanym terenie wokół siedziby Oddziału. Zwiedzający mieli okazję obejrzenia nie tylko prezentacji działalności MODR, ale i przyjrzenia aktualnych ofert handlowych czy usługowych firm działających dla rolnictwa, poznania propozycji gospodarstw agroturystycznych oraz... zakupienia czego się da.
Trzeba przyznać, że wiosenna impreza stara się dorównać popularnością innej - znacznie bardziej znanej i też organizowanej w Siedlcach - jesiennym Międzynarodowym Dniom z Doradztwem Rolniczym.
O rosnącej randze siedleckiej „Wiosny..." świadczy to, że patronat honorowy objęli nad nią: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski oraz Starosta Siedlecki Zygmunt Wielogórski. Oczywiście Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie reprezentował jego dyrektor - Sylwester Grotkowski.

W tym roku pogoda dopisała, chociaż poranek był chłodny. Kierownik siedleckiego Oddziału MODR Marek Niewęgłowski witając gości zaprosił ich do poznania ofert gospodarstw agroturystycznych uczestniczących w konkursie na „Najciekawszą pamiątkę z gospodarstwa agroturystycznego" oraz śledzenia innego konkursu -  z wiedzy przyrodniczej, zatytułowanego „Z przyrodą na ty". I tylko dla przypomnienia dodał, że na osoby zainteresowane rolnictwem czekają, jak zawsze, przy kilku dobrze oznakowanych stoiskach doradcy z siedleckiego Oddziału MODR, gotowi służyć im pomocą i radą.

Wystawę otworzył wojewoda Jacek Kozłowski, który serdecznie przywitał wszystkich obecnych oraz przypomniał jak wiele lokalne rolnictwo zawdzięcza uczestnictwu Polski w UE. Przemawiały również posłanki Jolanta Hibner i Stanisława Prządka oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Borkowski. Ze zgromadzoną publicznością przywitali się też Przewodniczący Rady Miasta Siedlce Mariusz Dobijański i Prezydent Miasta Wojciech Kudelski.

PICT0235

na zdj: przemawia Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski

 

Widzowie obejrzeli występy młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach, zespołu artystycznego LUZ z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach oraz Zespołu Ludowego „Sadowianki" z Sadownego.

O ile zaraz po otwarciu wystawy miejsca przy dziesiątkach stoisk nie brakowało, o tyle po południu  - aż do zakończenia wystawy o godz. 16.00, między stoiskami trudno było się przecisnąć. Przewidując ten stan rzeczy wszystkie zdjęcia zrobiliśmy rano, gdyż później byłoby to już niemożliwe.


Impreza wiosenna ma swoją specyfikę. Dominują na niej stoiska z roślinami przeznaczonymi do ogrodów ozdobnych, a więc krzewy i kwiaty. Znacznie mniej jest stoisk producentów nawozów czy sprzedawców sprzętu - ci zjawiają się w Siedlcach bardzo licznie jesienią. Z pewnością nie wpływa na to sama pora roku, ile fakt, że siedlecka „Wiosna..." jest wystawą bardzo młodą - odbywała się przecież w tym roku dopiero po raz trzeci. Mimo to organizatorzy uznali ją za sukces. Dlaczego? Ponieważ dopisała frekwencja.

Teren wystawienniczo - targowy odwiedziło ponad 7000 osób, a powierzchnia zajęta przez wystawców przekroczyła 1300 m. kw. Najwięcej rozstawiono stoisk ogrodniczych (24) oraz reprezentujących regionalne gospodarstwa agroturystyczne (14). Drobna wytwórczość zajęła kolejnych 20 stoisk, urządzenia i środki produkcji rolnej oraz miody prezentowano na następnych 20, agencje, banki i instytucje zajmujące się rolnictwem wynajęły 10, podobnie jak i stowarzyszenia społeczne. W sumie zaprezentowało się 100 wystawców.

Czy „wiosna w polu i ogrodzie" ma dobre perspektywy?

Oczywiście. Zainteresowanie wystawą rośnie z roku na rok a jedynym jej minusem jest to, że trwa tak krótko. Gdyby trwała dłużej,  z pewnością zdecydowałoby się wziąć w niej udział setki wystawców a i zgromadziłaby znacznie większą publiczność dając tym samym o wiele większe możliwości nawiązania kontaktów gospodarczych i zwiększenia bezpośredniej sprzedaży.

Być może za rok tak właśnie się stanie.


Nasze konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej przed sceną publiczności.

Organizatorami pierwszego z nich, zatytułowanego „Z przyrodą na ty" były Wydział Ekologii i Ochrony Środowiska siedleckiego Oddziału MODR i Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian", a uczestnikami młodzież z gimnazjów w Korczewie i Suchożebrach (obie miejscowości znajdują się na terenach Natura 2000). Dziesięciu uczniów odpowiadało na pytania dotyczące chronionych gatunków ptaków oraz siedlisk przyrodniczych losując zestawy pytań. Poprawność odpowiedzi oceniała komisja (Jan Skup - kierownik Wydziału EO, Krystyna Szczygielska - gł. specjalista ds. programów rolno-środowiskowych oraz Dominik Krupiński z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian"). Wszystkich uczestników dopingowali koleżanki i koledzy.

Zwycięzcami okazali się:

1. Ewelina Wasilewska z Gimnazjum w Korczewie oraz

2. Szymon Parapura z Gimnazjum nr 3 w Suchożebrach

Nagrodzeni zostali jednak wszyscy uczestnicy tego konkursu, łącznie z nauczycielami przygotowującymi do niego dzieci.

Jedynym organizatorem konkursu zatytułowanego „Najciekawsza pamiątka z gospodarstwa agroturystycznego" był MODR w Warszawie, Oddział w Siedlcach. Komisja oceniająca została powołana przez kierownika siedleckiego Oddziału MODR, Marka Niewęgłowskiego.

Celem konkursu była promocja regionalnej działalności agroturystycznej oraz najbardziej atrakcyjnych i skutecznych marketingowo pamiątek symbolizujących gospodarstwo lub region. Chodziło o wyroby rękodzielnicze i artystyczne oraz kulinarne. Udział w rywalizacji mogli wziąć mieszkańcy prowadzący działalność agroturystyczną z sześciu powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego. Zgłosiło się do niej 19 gospodarstw współpracujących z MODR. Czteroosobowa komisja (Stanisław Jastrzębki z „Tygodnika Siedleckiego", Czesław Pietryka z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Ewa Wróbel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Maria Sudnik z siedleckiego Oddziału MODR) przyznała:

I miejsce - Lucynie Paździor z Płoskowa Kolonii w powiecie łosickim

II miejsce - Waldemarowi Bielak z Ostromęczyna w powiecie łosickim

II miejsce - Zafii Kalinowskiej z Tchórznicy w powiecie sokołowskim

Wyróżnienia otrzymali:

 1. Barbara Kuligowska - Roman z Brzeźnika w powiecie węgrowskim
 2. Lidia Kościan z Rzewusek w powiecie łosickim
 3. Elżbieta Jakoniuk z Zabuża w powiecie łosickim

Nagrody specjalne przyznano:

 1. Ewie Mitkowskiej z Seroczyna w powiecie sokołowskim za rękodzieło ludowe
 2. Cecylii Kur z Białobrzegów w powiecie sokołowskim za bogaty asortyment
 3. Sabinie Świć z Zabuża w powiecie łosickim za bogaty asortyment
 4. Robertowi Zawistowskiemu z Sarnak w powiecie łosickim za oryginalność
 5. Jarosławowi Radzikowskiemu z Wieski w powiecie sokołowskim za wyroby sztuki

Nagrody ufundowało Miasto Siedlce i MODR w Warszawie.

Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy konkursu „Najciekawsza pamiątka z gospodarstwa agroturystycznego" mieli doskonałą okazję do promocji własnych gospodarstw i pozyskania gości na nadchodzący sezon turystyczny.

Anna Olędzka

Komisarz wystawy

MODR, Oddział w Siedlcach

Andrzej Dmowski

MODR w Warszawie

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.