„Wiosna..." nam się udała
W tym roku pogoda dopisała, chociaż poranek był chłodny. Kierownik siedleckiego Oddziału MODR Marek Niewęgłowski witając gości zaprosił ich do poznania ofert gospodarstw agroturystycznych uczestniczących w konkursie na „Najciekawszą pamiątkę z gospodarstwa agroturystycznego" oraz śledzenia innego konkursu - z wiedzy przyrodniczej, zatytułowanego „Z przyrodą na ty". I tylko dla przypomnienia dodał, że na osoby zainteresowane rolnictwem czekają, jak zawsze, przy kilku dobrze oznakowanych stoiskach doradcy z siedleckiego Oddziału MODR, gotowi służyć im pomocą i radą.
Wystawę otworzył wojewoda Jacek Kozłowski, który serdecznie przywitał wszystkich obecnych oraz przypomniał jak wiele lokalne rolnictwo zawdzięcza uczestnictwu Polski w UE. Przemawiały również posłanki Jolanta Hibner i Stanisława Prządka oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Borkowski. Ze zgromadzoną publicznością przywitali się też Przewodniczący Rady Miasta Siedlce Mariusz Dobijański i Prezydent Miasta Wojciech Kudelski.
na zdj: przemawia Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski |
Widzowie obejrzeli występy młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach, zespołu artystycznego LUZ z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach oraz Zespołu Ludowego „Sadowianki" z Sadownego.
O ile zaraz po otwarciu wystawy miejsca przy dziesiątkach stoisk nie brakowało, o tyle po południu - aż do zakończenia wystawy o godz. 16.00, między stoiskami trudno było się przecisnąć. Przewidując ten stan rzeczy wszystkie zdjęcia zrobiliśmy rano, gdyż później byłoby to już niemożliwe.
Impreza wiosenna ma swoją specyfikę. Dominują na niej stoiska z roślinami przeznaczonymi do ogrodów ozdobnych, a więc krzewy i kwiaty. Znacznie mniej jest stoisk producentów nawozów czy sprzedawców sprzętu - ci zjawiają się w Siedlcach bardzo licznie jesienią. Z pewnością nie wpływa na to sama pora roku, ile fakt, że siedlecka „Wiosna..." jest wystawą bardzo młodą - odbywała się przecież w tym roku dopiero po raz trzeci. Mimo to organizatorzy uznali ją za sukces. Dlaczego? Ponieważ dopisała frekwencja.
Teren wystawienniczo - targowy odwiedziło ponad 7000 osób, a powierzchnia zajęta przez wystawców przekroczyła 1300 m. kw. Najwięcej rozstawiono stoisk ogrodniczych (24) oraz reprezentujących regionalne gospodarstwa agroturystyczne (14). Drobna wytwórczość zajęła kolejnych 20 stoisk, urządzenia i środki produkcji rolnej oraz miody prezentowano na następnych 20, agencje, banki i instytucje zajmujące się rolnictwem wynajęły 10, podobnie jak i stowarzyszenia społeczne. W sumie zaprezentowało się 100 wystawców.
Czy „wiosna w polu i ogrodzie" ma dobre perspektywy?
Oczywiście. Zainteresowanie wystawą rośnie z roku na rok a jedynym jej minusem jest to, że trwa tak krótko. Gdyby trwała dłużej, z pewnością zdecydowałoby się wziąć w niej udział setki wystawców a i zgromadziłaby znacznie większą publiczność dając tym samym o wiele większe możliwości nawiązania kontaktów gospodarczych i zwiększenia bezpośredniej sprzedaży.
Być może za rok tak właśnie się stanie.
Nasze konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej przed sceną publiczności.
Organizatorami pierwszego z nich, zatytułowanego „Z przyrodą na ty" były Wydział Ekologii i Ochrony Środowiska siedleckiego Oddziału MODR i Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian", a uczestnikami młodzież z gimnazjów w Korczewie i Suchożebrach (obie miejscowości znajdują się na terenach Natura 2000). Dziesięciu uczniów odpowiadało na pytania dotyczące chronionych gatunków ptaków oraz siedlisk przyrodniczych losując zestawy pytań. Poprawność odpowiedzi oceniała komisja (Jan Skup - kierownik Wydziału EO, Krystyna Szczygielska - gł. specjalista ds. programów rolno-środowiskowych oraz Dominik Krupiński z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian"). Wszystkich uczestników dopingowali koleżanki i koledzy.
Zwycięzcami okazali się:
1. Ewelina Wasilewska z Gimnazjum w Korczewie oraz
2. Szymon Parapura z Gimnazjum nr 3 w Suchożebrach
Nagrodzeni zostali jednak wszyscy uczestnicy tego konkursu, łącznie z nauczycielami przygotowującymi do niego dzieci.
Jedynym organizatorem konkursu zatytułowanego „Najciekawsza pamiątka z gospodarstwa agroturystycznego" był MODR w Warszawie, Oddział w Siedlcach. Komisja oceniająca została powołana przez kierownika siedleckiego Oddziału MODR, Marka Niewęgłowskiego.
Celem konkursu była promocja regionalnej działalności agroturystycznej oraz najbardziej atrakcyjnych i skutecznych marketingowo pamiątek symbolizujących gospodarstwo lub region. Chodziło o wyroby rękodzielnicze i artystyczne oraz kulinarne. Udział w rywalizacji mogli wziąć mieszkańcy prowadzący działalność agroturystyczną z sześciu powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego. Zgłosiło się do niej 19 gospodarstw współpracujących z MODR. Czteroosobowa komisja (Stanisław Jastrzębki z „Tygodnika Siedleckiego", Czesław Pietryka z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Ewa Wróbel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Maria Sudnik z siedleckiego Oddziału MODR) przyznała:
I miejsce - Lucynie Paździor z Płoskowa Kolonii w powiecie łosickim
II miejsce - Waldemarowi Bielak z Ostromęczyna w powiecie łosickim
II miejsce - Zafii Kalinowskiej z Tchórznicy w powiecie sokołowskim
Wyróżnienia otrzymali:
- Barbara Kuligowska - Roman z Brzeźnika w powiecie węgrowskim
- Lidia Kościan z Rzewusek w powiecie łosickim
- Elżbieta Jakoniuk z Zabuża w powiecie łosickim
Nagrody specjalne przyznano:
- Ewie Mitkowskiej z Seroczyna w powiecie sokołowskim za rękodzieło ludowe
- Cecylii Kur z Białobrzegów w powiecie sokołowskim za bogaty asortyment
- Sabinie Świć z Zabuża w powiecie łosickim za bogaty asortyment
- Robertowi Zawistowskiemu z Sarnak w powiecie łosickim za oryginalność
- Jarosławowi Radzikowskiemu z Wieski w powiecie sokołowskim za wyroby sztuki
Nagrody ufundowało Miasto Siedlce i MODR w Warszawie.
Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy konkursu „Najciekawsza pamiątka z gospodarstwa agroturystycznego" mieli doskonałą okazję do promocji własnych gospodarstw i pozyskania gości na nadchodzący sezon turystyczny.
Anna Olędzka
Komisarz wystawy
MODR, Oddział w Siedlcach
Andrzej Dmowski
MODR w Warszawie