Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Sieciowanie na Mazowszu

Budowanie kompleksowych partnerstw wymaga wiedzy, cierpliwości, określenia wspólnych celów a przede wszystkim aktywności wszystkich partnerów. Najlepszym miejscem do wymiany wiedzy oraz informacji w zakresie działalności partnerów, projektów przez nich realizowanych, ale również w zakresie potrzeb i możliwości ich wypełnienia w ramach partnerstw należy Forum pn. "Sieciowanie na Mazowszu narzędziem budowy lokalnych partnerstw". 

Pierwszy dzień Forum to intensywne warsztaty. W ramach szkolenia ze współpracy i utrzymania relacji z klientem uczestnicy przekonali się, że konkurencja może być sprzymierzeńcem i motywacją we wspólnych projektach. Prowadzący wskazywał sposoby nawiązania relacji z klientem i udowodnił, że czasami warto „udawać Greka”.  Podczas warsztatów z agromarketingu uczestnicy przekonali się, że należy poszukiwać czegoś co nas wyróżnia i że warto „wejść w buty” klienta. Uczestnicy poznali też duński model sprzedaży bezpośredniej oraz zwyczaje z Europu południowej.

Drugiego dnia, sesję wykładową rozpoczęła dr Anna Wrzodak z Instytutu Ogrodnictwa, która wskazała szansę na uzyskanie większego dochodu ze sprzedaży płodów rolnych poprzez wprowadzenie do sprzedaży warzyw przygotowanych do spożycia, czyli minimalnie przetworzonych. Warzywa minimalnie przetworzone według IFPA to warzywa zabezpieczone chłodniczo, po uprzedniej obróbce wstępnej obejmującej: sortowanie, czyszczenie, mycie i dezynfekcję, osuszanie, obieranie, rozdrabnianie, płukanie połączone z dezynfekcją, mieszanie i pakowanie. Technologia minimalnego przetwarzania warzyw polega na zastosowaniu takich sposobów obróbki, które umożliwiają otrzymanie produktów częściowo lub całkowicie przygotowanych do bezpośredniego spożycia, przy jednoczesnym zachowaniu cech świeżości i naturalności, zbliżonych do surowców wyjściowych.

Dr Anna Wrzodak omówiła też modne dziś kiszonki. Do niewątpliwych zalet kiszonek zaliczyła ich bogactwo w witaminy B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. Są dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jednak wbrew powszechnej opinii nie mają więcej witaminy C niż świeże warzywa i owoce. Warto pamiętać, że w miarę fermentacji cenne składniki przenikają do soku, dlatego jest on równie wartościowy jak same kiszone produkty. Co ciekawe warzywa i owoce w czasie fermentacji tracą kalorie - jeden średni ogórek lub miseczka kapusty to tylko 12 kcal.

Prowadząca przybliżyła techniki fermentacyjne i przekonała uczestników, że kisić można prawie wszystko. Omówiła też korzyści ze stosowania kultur starterowych bakterii. Uczestnicy poznali technologię produkcji na przykładzie ogórków kiszonych oraz wyniki projektu, w którym badano wykorzystanie wody geotermalnej z ujęcia w Uniejowie do wytworzenia innowacyjnych soków kiszonych na bazie buraka ćwikłowego z dodatkiem soków owocowych, oraz zagospodarowanie wartościowego surowca kiszonego z buraka jako produktu liofilizacji.

Wykładowca prof. dr hab. inż. Mieczysław W. Obiedziński z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego omówił zasady produkcji sera farmerskiego. Komisja Europejska propaguje coraz silniej formułę Krótki Łańcuch dostaw Żywności (KŁŻ), zalecając państwom członkowskim wsparcie dla mechanizmów jego skracania oraz  dystrybucji żywności i upraszczania zasad sprzedaży bezpośredniej. Krótki Łańcuch dostaw Żywności - zorganizowany system produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i sprzedaży żywności, polega na łączeniu producentów żywności z określonego regionu bezpośrednio z konsumentami, którzy poszukują świeżej i smacznej żywności bez chemii i wiadomego pochodzenia. Jest to forma zintegrowanej produkcji, dystrybucji i sprzedaży, która minimalizuje liczbę pośredników pomiędzy kupującym a produkującym. Wykładowca szczegółowo omówił także proces technologiczny produkcji sera podpuszczkowego. Przetwarzanie mleka we własnym zakresie jest naturalnym rozwinięciem produkcji mleka. Zagrodowa produkcja serów pozwala na zwiększenie dochodów rolników.

Jako przykład dobrej praktyki uczestnicy poznali efekty działalności Justyny Paluch z Gospodarstwa Sadowniczego Alina Paluch i córka. Trudna sytuacje na rynku jabłek wymusiła powstanie dodatkowych działalności – najpierw tłocznia soków, następnie inkubator. W inkubatorze można wynająć przestrzeń do krótkoterminowej produkcji razem z urządzeniami i instruktażem właścicieli, wziąć udział w warsztatach i pokazach kulinarnych, zarówno w części praktycznej (w kuchni) jak i teoretycznej (sala konferencyjna i degustacyjna). Właścicielki na co dzień wyrabiają tu przetwory z owoców i warzyw.

Forum odbyło się w ramach operacji pn. Forum "Sieciowanie na Mazowszu narzędziem budowy lokalnych partnerstw" wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Magdalena Kowalewska

Fotogaleria:

https://www.modr.mazowsze.pl/images/stories/Banner_Operacja_5Loga.jpg

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.