Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Wymiany wiedzy i najlepszych praktyk w chowie i hodowli bydła mięsnego

18 i 19 października 2023 r. odbył się wyjazd studyjny w ramach operacji „Zespół tematyczny ds. wołowiny”. Był to czas intensywnej wymiany wiedzy i doświadczeń, a także identyfikowania dobrych praktyk możliwych do wdrożenia w gospodarstwach rolnych.

Gospodarstwo Zbigniewa Kołoszyca z Nowin Wielkich w województwie lubuskim

Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła dwóch ras mięsnych Limousine i Blonde d’Aquitaine. Zwierzęta znajdujące się w tym gospodarstwie to prawdziwa arystokracja wśród tych gatunków. Hodowca ściśle współpracuje ze Stacją Oceny Buhajów w Lanaud we Francji, stanowiącą centrum genetyczne rasy Limousine, a także innymi organizacjami branżowymi skupiającymi najlepszych hodowców tych ras na świecie. Właściciel stosuje  wiele innowacyjnych rozwiązań, począwszy  od zastosowania nowoczesnych technik monitoringu pomieszczeń, monitoringu wykrywania rui, krycia (przy zastosowaniu obroży telemetrycznej i czytników) i wycieleń, poprzez żywienie zwierząt w oparciu o specjalne dodatki paszowe, kończąc na  poprawie genetycznej stada. Gospodarstwo wyposażone jest w nowatorski system prowadzenia, kontroli i zarządzania stadem (z centrum zarządzania). Hodowcę wyróżnia wiedza, fachowość, determinacja oraz  ogromne doświadczenie, przekładające się na sukces hodowli stąd wiele nagród regionalnych i ogólnopolskich w tym m. in. pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku, w kategorii hodowca, Zwycięzca Lubuskiej Agroligi 2016, Wicemistrz Krajowej Agroligi 2016, Zwycięzca Województwa Lubuskiego oraz wyróżnienie Specjalne w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017”. Gospodarz jest właścicielem wielokrotnie nagradzanych superczempionów i czempionów w kategorii buhaje na krajowych i regionalnych wystawach bydła mięsnego rasy Blonde d’Aquitaine i Limousine.

Winnica Łukasz w Wityniu

Przykładem w jaki sposób rozwijać gospodarstwo i jak różnicować produkcję w swoim gospodarstwie jest winnica, która rozpoczęła działalność w 2009 roku. Zajmuje obszar 8 hektarów, na którym uprawiane są różnorodne szczepy winorośli, obejmujące m.in. Riesling, Chardonnay, Solaris, Hibernal, Johanniter, Muscaris, Cabernet Cortis, Regent, Reberger oraz Pinot Noir. Winnica skupia się na produkcji różnorodnych rodzajów wina, w tym białych, różowych, czerwonych, pomarańczowych oraz musujących. Ich oferta obejmuje wina od wytrawnych do słodkich, pod marką Winnica Łukasz. W ofercie są także sesje zdjęciowe oraz degustacje i zwiedzanie winnicy. Winnica Łukasz zdobyła uznanie w środowisku winiarskim, co potwierdzają zdobyte medale i wyróżnienia na różnych konkursach.

Lubuskie Angusowo

Gospodarstwo rolne Tomasza Jakiela w miejscowości Ługi w województwie lubuskim, to kolejny punkt programu wyjazdu studyjnego. Właściciel na 18 hektarach, utrzymuje bydło rasy Angus Czerwony, a także kury nioski i brojlery. Produkcja rolna prowadzona jest z poszanowaniem środowiska i wpisuje się w zasady rolnictwa regeneratywnego. System uprawy skupia się na odtworzeniu i utrzymaniu potencjału plonotwórczego gleby. Wszystkie zwierzęta przebywają na pastwisku podzielonym na kwatery przez cały rok. Stado angusów wypasane jest w systemie kwaterowym, a zimą stosowana jest metoda bale grazing, która polega na udostępnianiu bydłu całych bel siana i słomy pod gołym niebem. Bele rozkłada się równomiernie po powierzchni kwatery, tak by pokryć całą jej powierzchnię niezjedzonymi przez bydło resztkami siana lub słomy. Kury są utrzymywane w mobilnych kurnikach. Kurnik ma ażurową podłogę i wszystkie odchody spadają bezpośrednio na powierzchnię łąki, a kurnik jest przedstawiany. W gospodarstwie znajduje się jeszcze stado kóz. Zwierzęta są wypasane na kwaterach, na których wcześniej znajdowało się bydło i mają za zadanie „wyczyścić” je z wszelkich niedojadów i chwastów. Gospodarz dzieli się swoją wiedzą za pośrednictwem platformy YouTube.

Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o.

Wyjazd studyjny zakończył się wizytą w wiodącym przedsiębiorstwie hodowli bydła mlecznego, a jego historia sięga 1945 roku. W skład przedsiębiorstwa wchodzą trzy fermy. Spółka gospodaruje na 3695 ha, a podstawowymi i najważniejszymi produktami są w produkcji zwierzęcej: mleko, buhajki hodowlane i jałowice cielne, w produkcji roślinnej: pszenica konsumpcyjna, buraki cukrowe i rzepak ozimy. Bydło mięsne jest stosunkowo nowym kierunkiem hodowli w spółce. Na bazie jałówek cielnych czystej krwi rasy Limousine zapoczątkowano hodowlę bydła mięsnego. Są to zwierzęta pochodzące od matek posiadających międzynarodowe księgi hodowlane - hardbooki. Poziom genetyczny stada jest wysoki, zarówno matki jak i ojciec tych zwierząt pochodzą z najlepszych francuskich hodowli. Zwierzęta te obecnie ulokowane są w miejscowości Jędrzychowice. Buhajki rodzące się poddawane będą selekcji pod względem budowy ciała. Najlepiej wycenione klasyfikowane będą jako reproduktory na punkty kopulacyjne natomiast pozostałe do opasu. Cieliczki po przeprowadzonej selekcji będą stanowiły materiał na remont oraz reprodukcję rozszerzoną stada do momentu osiągnięcia stanu około 100 matek.

Operacja „Zespół tematyczny ds. wołowiny” realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem operacji jest inicjowanie wymiany wiedzy i doświadczeń, identyfikacja bieżących problemów oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk w zakresie produkcji wołowiny. Utworzenie Zespołu Tematycznego ds. wołowiny umożliwi stworzenie platformy podnoszenia poziomu wiedzy, wymiany doświadczeń, bezpośredniej rozmowy, współpracę podmiotów zainteresowanych innowacjami w produkcji wołowiny. Operacja poprzez wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przyczyni się do realizacji działań na rzecz tworzenia sieci kontaktów w województwie mazowieckim.

Magdalena Kowalewska

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.